×
WomanOnly

Co je udržitelná móda a jak ji aplikovat i u sebe?

Udržitelná móda

V posledních letech získává na významu slovo „udržitelný“. Udržitelná móda, udržitelná obuv, udržitelný design, udržitelná domácnost… a mohli bychom pokračovat. Proč tak nabývá na významnosti a jak můžeme být „udržitelní“ v našem počínání i my?

Co je udržitelná móda?

Udržitelná móda je termín, jenž je protipólem k tzv. „fast fashion“ – té módě, kdy je pozornost soustředěna na rychlou, obrovskou a levnou produkci oblečení, bez ohledu na environmentální stopu po sobě zanechávanou. Udržitelnou módu můžeme vidět pod anglickým názvem „sustainable fashion“ nebo také „slow fashion“. Těmito pojmy se rozumí reakce na extrémně nadbytečný konzum s přístupem takovým, aby byla zachována udržitelnost klíčových oblastí.

Jak neplýtvat jídlem: Co můžeme udělat pro udržitelnou domácnost?

Proč udržitelná móda vznikla?

Společnost si začala stále více a více všímat nadbytečného konzumu a jeho dopadu na planetu a její obyvatele. Začala si uvědomovat dopady tzv. „fast fashion“ na oblast ekologickou, sociální i ekonomickou. Alespoň část společnosti začala více uvažovat nad přístupem k módě, k oblečení, k jeho produkci a obrovské spotřebě a k samotnému nákupu. Jedním ze spouštěcích momentů mohla být i nehoda v bangladéšské továrně roku 2013, při níž přišlo o život více než jedenáct set (špatně placených a v nevhodných podmínkách pracujících) textilních dělníků. To pohnulo širokou veřejností k přemýšlením nad tím, zda je opravdu levná móda z gigantických řetězců to pravé. A co vše se skrývá za levnou cenou kusu oblečení. Většinou jsou to velice nedostačující hygienické podmínky dělníků v asijských, tureckých a jiných továrnách, užívání nebezpečných látek při výrobě, kterým jsou zaměstnanci dennodenně vystaveni po celou dobu dlouhých směn a celkově velice nevhodné pracovní podmínky pro tyto lidi. To vše proto, abychom si se slávou zakoupili tričko za stokorunu a ještě se radovali, že jsme pěkně pořídili.

Tipy, jak být více „sustainable“

Pokud i vy pociťujete úzkost z nadbytečného konzumu, rychlé módy a… celkově plýtvání s dopady na naši planetu, můžete následovat některé z těchto tipů, jak být více „udržitelní“ ve svém počínání:

  • Zredukujte šatník. Vyřazené kousky věnujte na dobré účely nebo nabídněte dál.
  • Oblečení staré či s vadou hned nevyhazujte, zkuste vzít jehlu a nit a vadu upravit. Buďte kreativní, na internetu je mnoho tipů, jak vkusně přešít starý obnošený kousek.
  • Nepotřebujete dvacet párů bot. Kupte si obuv kvalitní tak, aby šla zkombinovat s vícery kousky ve vašem šatníku.
  • Kupujte od lokálních prodejců a menších značek, které dávají důraz na udržitelnost (pokud žádný takový prodejce ve vaší blízkosti není, internet se těmito „sustainable“ firmami jen hemží.
  • Zkuste se zaměřovat na nákup organické bavlny a FairTrade výrobků.
  • Čtěte cedulky. V případě asijských nebo tureckých zemí (ale nejenom) si už dokážeme představit, za jakých podmínek kousek nejspíš vznikl.
  • Perte méně často. Pokud oblečení není očividně špinavé, lze ho nosit vícekrát.
  • Zjišťujte si informace a vzdělávejte se v této tématice. Pravděpodobně najdete mnoho dalších tipů.
  • Zkuste se zaměřit i na další oblasti vašeho života, krok po kroku zkuste třeba i prvky udržitelné domácnosti i u vás.

Jak jste si mohli všimnout, nejedná se pouze o kroky v rámci nákupu oblečení, ale také širšího spektra. Pro někoho tyto kroky mohou znamenat slevení ze svého komfortu, což se tak na první pohled může zdát, ale později zjistíme, že to až tak nebolí. Z udržitelnosti se stal jakýsi trend a životní styl mnoha lidí po celé planetě. Zkusme tedy každý sám za sebe popřemýšlet, zda bychom nemohli udělat alespoň jeden malý krůček každý den k tomu, aby nejenom planeta byla „šťastnější“, ale i my – tímto počínáním (a případným zredukováním šatníku) se udělá lépe i nám. Tak do toho!

5/5 - (2 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*