Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co na zánět sedacího nervu? Na ischias pomohou cviky i bylinky

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 5. 2018

Sedací nerv je jedním z největších a nejdůležitějších nervech v našem těle, ovšem obvykle se o něj začneme starat, až když nás nesnesitelně bolí záda a dolní končetiny. Co na zánět sedacího nervu neboli ischias? Může vám pomoci cvičení i bylinky.

Zánět sedacího nervu – houser či ischias

O zánětu sedacího nervu jste možná slyšeli spíše pod lidovým označením houser či odbornějším ischias. Sedací nerv je jedním z největších míšních nervů, jehož správná funkce je důležitá pro dolní končetiny, ale i pro bederní páteř a křížové kosti. Zároveň jde ovšem o nerv, který je značně ohrožen nebezpečím zánětu při různých anatomických změnách v těle. K nejčastějším příčinám zánětu sedacího nervu patří vyhřeznutí ploténky, která dráždí kořen sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu  – příznaky

Na ischias ukazují výrazné bolesti, a to v celkem široké oblasti. Objevují se na přední i zadní straně hýždí, mohou však vystřelovat až do lýtek či chodidel. Do toho přicházejí úporné bolesti v oblasti dolní části zad. Při zánětu sedacího nervu se bolesti zintenzivňují při sedu, kdy se sedací nerv stlačuje, a dále pak při pokusu protáhnout dolní končetiny.

Co na zánět sedacího nervu – léky a klid

Co dělat, pokud máte podezření, že trpíte zánětem sedacího nervu? Akutní bolesti zad a končetin můžete utišit prášky proti bolesti, ovšem pokud vás trápí často a omezují vás v běžném životě, co nejrychleji se vypravte k lékaři. Ten vás bolestí dokáže zbavit mnohem účinněji, navíc odvrátí riziko rozvoje zánětu do dalšího stadia s mnohem horšími příznaky.

Pacientům se zánětem sedacího nervu se doporučuje nezatěžovat zbytečně končetiny, tedy nejlépe odpočívat vleže. V průběhu léčby, kdy bolesti ustupují, je možné nohy postupně zatěžovat chůzí, která je pro sedací nerv méně náročná než dlouhé stání či sezení.

11 pravidel pro prevenci bolesti zad

Bylinky na ischias

Na akutní bolesti při ischiasu se doporučuje kopřivová koupel – 4 hrsti kopřivy dvoudomé nechte 12 hodin máčet ve vodě, poté chvíli povařte a přidejte do koupele. Další babskou radou na zánět sedacího nervu jsou obklady se zázvoru – půl lžičky sušeného kořene zázvoru přelijte vařící vodou a v roztoku namočte obklad, který přiložíte na bolestivé místo. Pomáhá také střídat teplé a studené obklady. Na bolesti zad rovněž pomáhá tinktura z ostropestřce nebo čaj z lipových květů.

Zánět sedacího nervu – cviky

Pokud máte jen mírné bolesti, které vám nezamezují pohyb, můžete si pomoci těmito jednoduchými cviky. Toto protahovací cvičení je dobré i jako prevence proti zánětu sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu – cvik 1

  • lehněte si na rovnou podložku na záda
  • pokrčte jednu nohu, chyťte ji za koleno a za kotník (aby byla v pravém úhlu, k druhé noze)
  • nohu přitáhněte k sobě tak, abyste koleno tlačili k druhé noze
  • až ucítíte napětí, vydržte v této poloze půl minuty
  • s každou nohou cvičení opakujte třikrát

Zánět sedacího nervu – cvik 2

  • lehněte si na záda, pokrčte nohy a jednu přeložte přes druhou
  • spodní nohu chyťte pod kolenem a přitahujte k směrem k sobě
  • až ucítíte napětí, vydržte v této poloze půl minuty
  • s každou nohou cvičení opakujte třikrát

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co na zánět sedacího nervu? Na ischias pomohou cviky i bylinky