Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Co prozradí stisk ruky? Leklá ryba versus ocelová pěst

Alena Zelová

Alena Zelová

6. 9. 2018

Během svého života si podáme ruce nesčetněkrát, ať už je to při seznámení, při přání k narozeninám, při pozdravu či loučení. Říká se, že stisk ruky o člověku dost prozradí, co o vás řekne? Jaká pravidla dodržovat při stisku ruky?

Stisk, až praskají kosti nebo leklá ryba?

Říká se, že stisk ruky dost prozradí, je to však pravda? Údajně ten, kdo vám silně stiskne ruku, tak je silnou osobností, naopak ten, kdo podá ruku jako „leklá ryba“ o sobě vypovídá, že se jedná o osobu, která je slabá.

Avšak tyto poučky zná již řada lidí, a tak se stává, že slabá osobnost se snaží svým silným stiskem ukázat opak, že je silnou osobností (např. někteří politici, aby dokázali svoji sílu, volí i silný stisk, který může být až nepříjemný).

Česky nad 50 let mají nejsilnější stisk ruky v Evropě! Za nimi následují Němky a Rakušanky.

Síla stisku ruky nehovoří tedy o osobnosti, ale spíše o aktuálním rozpoložení druhé osoby. Během dne, vám tato osoba může podat ruku s různou intenzitou stisku. Také záleží, komu ruku podáváte. Při běžném podání rukou s přáteli nebo rodinou nemusíte se až tolik soustředit, avšak při podání ruky s důležitou osobou bysty měli dodržovat určitá pravidla. Jaká pravidla byste měli dodržovat při podávání ruky, ať už s blízkými, ale obzvláště důležitými osobami?

Jak být sebevědomá? Nejdůležitější změny k pokroku

Ukazuje o vás, jak jste na tom s etiketou

Podání ruky představuje ve společnosti důležitý akt. Podává se pravá ruka. Dříve se v pravé ruce nosila zbraň, podáním ruky dokazujete, že přicházíte v míru, bez zbraně.

Při podání ruky povstaňte, výjimku mají starší osoby a ženy. Dívejte se druhému do očí. Ruce nikdy nepodávejte přes překážku (stůl, zábradlí…) a do kříže. Velmi neslušné gesto je neopětovat podání ruky!

První podává ruku osoba významnější – žena, nadřízený nebo starší osoba.

Jak být úspěšnou ženou? Naučte se správné sebedůvěře

Vyhněte se dalším dotekům

Za neslušné se rovněž považují další doteky – poplácání po rameni, připojit do stisku pravých rukou i levou apod. Poplácání po rameni u přátel nevyvolá takový rozruch, ale při takové obchodní schůzce to není vhodné. Když někdo uchytí vaši pravici oběma rukama, tak se může snažit docílit vyšší náklonosti, ale výsledek většinou bývá opačný. Cítíte se obemknuti.

Podání ruky neodmítejte a nepřehlížejte. Povstaňte, vyhněte se překážkám a při stisku udržujte oční kontakt. Stisk aby byl přiměřeně silný, nelámete kosti, ale ani „leklá ryba“ váš protějšek neoslní.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co prozradí stisk ruky? Leklá ryba versus ocelová pěst