Menu
WomanOnly
Móda a styl

Espadrilky: Ikonické boty s jutovou podrážkou, které si v létě zamilujete

Jsou pohodlné, vzdušné, trendy a hodí se téměř ke všemu. Espadrilky jsou letní boty s proutěnou podrážkou, za které vděčíme Španělsku. V čem jsou tak unikátní a proč je milují ženy po celém světě?

Espadrilky lze jednoduše popsat jako jednoduché plátěné boty s jutovou podešví. Právě jutová podrážka představuje ikonický prvek espadrilek a jejich hlavní poznávací znamení. Vrchní část boty je plátěná a může být jednobarevná i vzorovaná, což z espadrilek činí vysoce univerzální obuv hodící se k mnoha outfitům a stylům oblékání. Díky měkké podrážce jsou navíc velmi pohodlné a prodyšné, proto není pochyb, že si je hned na první obutí naprosto zamilujete.

Nekonečně mnoho variant

Pokud sháníte boty na léto, jsou espadrilky tou správnou volbou. Můžete si vybrat z obrovského množství modelů včetně varianty s otevřenou špičkou, kterou oceníte především v parných letních dnech. Skvěle se hodí jak k sukním a šatům, tak ke kalhotám. Na společenské události s nimi sice příliš parády neuděláte, ovšem pro běžné dny jsou jako stvořené.

Mohlo by se zdát, že espadrilky jsou obuví určenou pro ženy. Nenechte se mýlit – vedle dámských espadrilek existují i espadrilky pánské, které sice nejsou dostupné v tolika variantách, nicméně pořád je z čeho vybírat.

Dámské espadrilky mnohou být ploché i na klínku, uzavřené i otevřené, jednoduché i různě zdobené… Pokud preferujete výraznou, nápaditější obuv, možná vás zaujmou espadrilky se zavazováním kolem kotníku, které vynikne především v kombinaci s šaty nebo sukní.

Zkrátka není pochyb o tom, že najdete pár, který přesně splní vaše požadavky a zároveň bude korespondovat se zbytkem vašeho šatníku. Existují jak elegantní, tak sportovní espadrilky, není tedy nutné se omezovat pouze na jeden módní styl.

Původně byly espadrilky plátěné, nicméně dnes se k jejich výrobě používají i jiné materiály, jako je kůže nebo koženka. Není tedy problém sehnat o něco formálnější model, který si v některých případech můžete vzít například i do kanceláře.

12 překvapivých důvodů bolesti nohou. Patří mezi ně nemoci i špatné boty!

Jednoduchá údržba

O espadrilky není potřeba nijak zvlášť pečovat. Pokud je potřebujete vyčistit, použijte kartáček nebo hrubou stranu houbičky na nádobí a prací prostředek. Nikdy espadrilky nedávejte do pračky, jutová podrážka by praní s velkou pravděpodobností nevydržela.

Na druhou stranu nemusíte mít strach, že by se podrážka zničila například následkem chození v dešti. Podešev je určitě lepší příliš nenamáčet, nicméně trochu vody bez problému vydrží.

Proč by espadrilky neměly chybět ve vašem botníku?

Klíčovými charakteristikami espadrilek jsou univerzálnost a pohodlí. Lze je nosit prakticky ke všemu a díky maximální prodyšnosti se v nich dobře chodí i v tom největším horku. Bez nadsázky je tedy můžeme označit za jeden ze základních kousků, které by neměly chybět v žádném botníku.

Je jen na vás, který model zvolíte. K šatům se skvěle hodí espadrilky na klínku. Krásně prodlouží nohy a na rozdíl od klasických sandálů na podpatku vám poskytnou dostatečnou oporu. Do formálnějšího prostředí jsou vhodné kožené espadrilky, jež působí luxusnějším a bytelnějším dojmem. Klasické ploché espadrilky lze nosit v podstatě úplně ke všemu – k sukním, šatům, overalům, kraťasům, širokým kalhotám i džínám.

Espadrilky se vzhledem k jutové podrážce dobře kombinují se slaměnými klobouky, dřevěnými šperky, proutěnými kabelkami a obecně s přírodními materiály. Proto se v nich budou cítit skvěle především milovnice boho stylu. Pokud vám boho nic moc neříká, zkombinujte je jednoduše s tím, co běžně nosíte. Jak již bylo mnohokrát zmíněno, espadrilky se díky svému univerzálnímu vzhledu hodí v podstatě ke všemu.

Trápí vás studené nohy? Co dělat, abyste navrátila krev, kam patří

Stručná historie espadrilek

Jak uvádí absolventka historie na univerzitě v Glasgow Marella Alves dos Reis, espadrilky se poprvé objevily ve Španělsku, konkrétně na území Baskicka a Katalánska, a v historickém regionu Okcitánie ve Francii. Z archeologických nálezů je zřejmé, že ve Španělsku se nosily již před zhruba čtyřmi tisíci lety.

Podrážky se tradičně vyráběly z trávy esparto, od níž je odvozen název této ikonické obuvi, a z plátna, které tvořilo vrchní část boty. Součástí původních modelů byly také tkaničky, které se obvazovaly kolem kotníků, aby bota lépe držela na noze.

Espadrilky vznikly jako obuv lidí žijících v zemědělských komunitách ve španělských Pyrenejích. Nosili je ženy i muži, a to jak zemědělci, tak například kněží nebo horníci. Už tehdy představovaly univerzální obuv, která byla pohodlná, lehká a funkční.

Obliba espadrilek významně vzrostla v 19. století, kdy se začaly ve velkém prodávat ve francouzském městě Mauléon. Odtud se postupně rozšířily i do dalších evropských zemí a koncem 19. století se začaly vyvážet také do Jižní Ameriky. Mezi známé osobnosti, které si espadrilky oblíbily, patřil například katalánský malíř Salvador Dalí.

Popularita espadrilek ještě více vzrostla ve 40. letech 20. století, a to především díky hvězdám stříbrného plátna, které je pravidelně nosily před kamerou. Namátkou lze zmínit Ritu Hayworth, která si je obula ve filmu Dáma ze Šanghaje z roku 1947.

Kultovní obuví se však staly až poté, co návrhář Yves Saint Laurent v 70. letech 20. století  představil model s klínovým podpatkem. Espadrilky na klínku sklidily obrovský úspěch, mimo jiné díky tomu, že se skvěle hodily k módě 70. let.

Velkou oblibu si espadrilky, ať už ve variantě na klínku, nebo s plochou podrážkou, udržely dodnes. Pokud lze nějaký kousek označit za absolutní základ botníku, jsou to právě espadrilky. Uvidíte, že až si tyto ikonické boty jednou obujete, jen tak je z nohou nesundáte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Espadrilky: Ikonické boty s jutovou podrážkou, které si v létě zamilujete