Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Existuje způsob, jak správně líbat, a máte i vy tu správnou líbací techniku?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

18. 1. 2022

Jak se správně líbat s klukem či s holkou je mnohokrát omílaná otázka v hlavách teenagerů. I mezi staršími se však najdou tací, kteří uvažují, zda líbání má svá univerzální nepsaná pravidla. Je naprosto samozřejmé, že návod, který by pokryl 100% populace, bohužel neexistuje. Tento malý rituál lásky je však velmi zajímavý jev – pojďme si o něm něco říct!

Význam líbání, druhy polibků a proč je líbání zdravé

Jak se dočtete například v Zoom magazínu televize Prima, líbání nám dává nejen sexuální požitek, ale také pocit bezpečí spojený s dětským sacím reflexem. Je to také skvělý způsob, jak poznat něčí pach, chuť a šikovnost. Podle toho, jak dobře nám spolu je, se můžeme rozhodnout, zda to nechat zajít i dál.

Ve společnosti má líbání význam i jiný než erotický: dámám se kdysi líbala ruka, v některých zemích se praktikuje pusa na tvář jako forma pozdravu. Pro většinu z nás však má největší význam to romantické líbání. Stránka AuraGlow.com rozlišuje až 29 druhů polibků včetně pár opravdu výstředních. Ty nejzákladnější však jsou například pusa na jeden ret, francouzské líbání, cucák či něžné kousnutí.

Healthline.com uvádí dokonce 16 důvodů, proč líbání je zdravé. Některé z nich pomáhají duševnímu zdraví, jiné dokonce tělesnému – inu, všechno je propojené. Mezi ty nejzajímavější patří:

 • snížení stresu i úzkosti díky vyplavování hormonů
 • podpora imunitního systému díky cizím mikrobům
 • snížení krevního tlaku a bolesti hlavy skrze rozšíření cév
 • regulace cholesterolu
 • posilování obličejových svalů

Panenská blána a její protrhávání. Proč většina žen při prvním styku nekrvácí?

Líbání z pohledu muže a jak správně líbat ženu

Nepsaná pravidla, jak se líbat s holkou/ženou či s klukem/mužem, jsou ve většině věcí stejná. Můžeme se však podívat, co obecně vychází ve statistikách. Tohle o líbání mužů a žen říká výsledek průzkumu zveřejněný roku 2007 v Evolutionary Psychology:

 • ženy prý mají evolučně danou tendenci si líbáním ověřovat partnera, muži zase berou líbání jako znamení zájmu o sex
 • muži mají o 33% raději vlhké polibky a o 11% polibky s jazykem než ženy
 • jen 15% žen by mělo zájem o sex bez líbání; u mužů je to 53%

Nemyslete si však, že váš vyhlédnutý partner bude nutně odpovídat většině. Každý člověk totiž má rád něco trochu jiného. Obecný líbací návod bude platit pro všechny. Není moc důvodů předpokládat, že by tyto hrubě načrtnuté základy byly významněji určeny pohlavím.

Jak se naučit líbat na ruce či na ovoci

Chcete vědět, jak se naučit líbat? WikiHow má k tomuto popis dvou technik nanečisto, o kterých jsme jistě všichni slyšeli i odjinud. Tyto experimenty člověku pomohou zjistit, co se svými rty a jazykem dokáže – neposkytnou však ukázku odezvy partnera. Ale upřímně – jejich největším negativem je, jak zoufale člověk může vypadat, když ho takto někdo nachytá.

Každopádně, pokud se chcete nanečisto naučit, jak správně líbat, jedna možnost je trénovat na vlastních rukou. Stočte ukazovák levé ruky a opřete ho nehtem o bříško palce. Do vzniklého otvoru strčte zepředu palec pravé ruky. Palce ležící na sobě fungují jako náhražka rtů. Druhá možnost je vykousnout si takovou „umělou pusu” do ovoce o vhodné konzistenci, třeba do manga, a trénovat na ní.

Mladí odkládají první sex ze strachu ze sociálních sítí. Každý osmý je v 26 letech pannou nebo panicem

První pusa – kdy poznám, že nadešel správný čas?

První polibek s novým partnerem je pravděpodobně ten nejnapínavější. O to více však, pokud je to úplně první pusa ve vašem životě! To, co předchází prvnímu polibku, může rozhodnout o jeho úspěšnosti. A protože je to významné téma hlavně pro náctileté, ověřme si, co o tom píše Teen Vogue.

Než otestujete možnosti, jak se poprvé líbat, je třeba se k tomu vůbec dostat. První pusa je o mnoho vzrušivější, když k ní vede stupňující se napětí. Jednotlivé méně intimní kroky, jako je přisednutí si blíže nebo doteky paží a rukou vám také pomohou ověřit si zájem druhé strany. A úplně ze všeho nejdřív pozorujte řeč těla. Pokud druhá osoba stojí či sedí v uvolněné pozici, s tělem natočeným směrem k vám, víte přinejmenším, že jí nejste odporní.

Jak správně líbat bez jazyka

Je potenciálnímu partnerovi příjemné nacházet se těsně vedle vás a nechat se obejmout či pohladit? Pro jistotu ještě proveďte test polibkem na tvář, případně se rovnou zeptejte. Pokud všechno klaplo, může nastat ta pravá první pusa. Jak na ni?

Hlavně svůj vysněný protějšek nevyděsit! První polibek by měl být lehoučký, spíše krátký, ale jemně a pomalu provedený. Pak jej můžete zopakovat a propracovat se dále – posunout se o pár milimetrů jinam, zkusit zpomalit, zrychlit nebo malinko zatahat. Důležité je uvolnit se a sladit se s rytmem partnera.

Jak správně líbat s jazykem

Jazyk je taky sval – tak dáme páku? Pozor, pozor – k takzvaným francouzákům se člověk většinou musí dopracovat. Líbání se bez jazyka zcela obejde a pokud jej chceme zapojit, je třeba jít na to jemně. Hlavně žádné násilné dobývání nebo lechtání na patře, pokud nestojíte o pořádný kousanec.

A když už na to dojde, tak jak správně líbat francouzsky? V článku na Self.com se čtyři různé ženy shodují na tom, že francouzské líbání má gradovat velmi pozvolna. Pro Michelle z Texasu je jazyk skvělou součástí líbání díky své chemii, když se používá harmonicky. „Když zpomalíte a necháte sebou projít další pohyby druhého člověka, cítíte s ním intimní spojení,” dodává.

Faktorem je tu i množství slin – většina respondentek pro Self preferuje lehké pohlazení jazykem, ale bez slintání. Annie z Kalifornie míní, že pro míchání slin existuje zlatá střední cesta.

Cucflek – pro puberťáky vizuální stopa lásky, pro dospělé nehoda hodná zamaskování

Líbání na krk – pozor na cucfleky!

Teen Vogue také doporučuje (stejně jako mnoho zamilovaných lidí) nezůstávat jen na rtech. Nemusí to nutně vést k sexu – i člověk oblečený v tílku odhaluje spoustu míst, kterým se líbí něžností. Patří k nim třeba zápěstí, klíční kosti a celý krk. A pokud už to vede i k sexu, nebojte se otestovat své líbací dovednostech i na genitáliích partnera*ky – je to však celá nová oblast, kde se všichni bez ohledu na věk máme co učit.

Když už se člověk rozvášní, hlavně na krku, mnohdy to má za následek cucfleky – tedy modřiny po příliš silném nasátí kůže. Ujistěte se, že to sem buď nenecháte zajít, nebo že takovou modřinu někomu děláte zcela dobrovolně. Ani člověk, který si tuto jemnou bolest rád dopřeje, nemusí být zrovna hrdý na svou fialovou „výzdobu”.

3 základní body – nejstručnější návod, jak správně líbat

 • KONSENT. Pokud daná osoba svou řečí těla vyjadřuje silnou tělesnou náklonnost, pravděpodobně souhlasí s polibkem. Nejste-li si jistí, zeptejte se – je lepší být roztomile nesmělý než narušit něčí intimní zónu. Takový dotaz přitom může být i velice sexy, když je správně pronesen.
 • HYGIENA. Každý má jinou úroveň tolerance, ale dokud ji neznáte u svého partnera, je třeba o sebe dbát. Líbání je mnohem příjemnější s člověkem, který má čisto v ústech a vláčné, dobře udržované rty.
 • POŽITEK NA OBOU STRANÁCH. Postupně zjistěte, co se partnerovi líbí, a vyvažte to s tím, co se líbí vám. To by mělo většinou fungovat zcela intuitivně.

Pokud máte všechny tři body splněny, není už třeba nad tím příliš intenzivně přemýšlet. Dobře to vystihuje například jedna pasáž románu No a já od Delphine Vigan (překlad Alexandra Pflimpflová):

„Chtěla bych se tě na něco zeptat. Nevíš, kterým směrem se otáčí jazykem, když líbáš nějakýho kluka?” (…)
„T’ ale máš votázky! Na líbání neni žádnej směr, člověk přece neni pračka!”

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Existuje způsob, jak správně líbat, a máte i vy tu správnou líbací techniku?