Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Exotické ovoce açaí: Co to je a stojí za to ho vyzkoušet?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 7. 2021

Popularita açaí smoothies a energy drinků už není, co bývala. Toto ovoce spolu s dalšími exotickými plodinami zažilo období, kdy se vychvalovalo jako zázračná superpotravina a každý ho musel mít. To však neznamená, že je úplně k ničemu. Pojďme se na to podívat zblízka.

Euterpe brazilská neboli açaí je rostlina s více možnostmi využití

Ve své podstatě je açaí berry vlastně peckovice, která roste na palmě ve vlhkých půdách Jižní Ameriky. Rostlina Euterpe oleracea člověku neposkytuje pouze své plody. Vnitřní část růstového vrcholu této palmy se konzumuje jako zdravá a výživná zelenina. Využití má také její dřevo a dokonce i listy.

Dle portugalské normy má açaí výslovnost „asají” – C s takzvanou cedillou (neplést s ocáskem u polských nosovek) se vyslovuje jako „s”. Název vznikl portugalskou adaptací tupíjského slova ïwaca’i znamenajícího „ovoce, které roní vodu”.

Obsah látek v açaí berry – nejvýznamnější jsou antioxidanty

Výživová hodnota se nedá popřít. Sto gramů açaí prášku má zhruba 550 kcal, přičemž 33 gramů tvoří tuk. Velmi ceněný je obsah vlákniny (viz dále). Také se v plodech açaí vyskytují aminokyseliny. Prodejci budou lákat i na vitamíny a minerály, jejichž obsah je zde bohužel zanedbatelný. Co však nejvíce přitahuje konzumenty, je velké množství antioxidantů.

Açaí má jedno z největších množství antioxidantů, konkrétně polyfenolů, z ovoce a zeleniny. Tyto látky omezují oxidaci, která v těle přirozeně probíhá a může poškozovat buňky. Zvyšuje se tak riziko rakoviny, mrtvic a dalších neduhů. Účinky antioxidantů fungují obecně na buňky, a proto jde o prevenci všeho možného od vrásek až po rakovinu.

Odpadní látky z buněk, radikály, se uvolňují ve větší míře, pokud člověk například kouří, nechrání se před sluncem nebo žije ve znečištěném prostředí. Je nutné podotknout, že žít celkově zdravým životem je mnohem účinnější prevence než se snažit „zalepit díry” nějakou superpotravinou.

Co všechno prodejci překroutili: Má açaí berry účinky na zdraví?

Antioxidanty jsou jistě zdravá věc, ale záležitost není tak černobílá, jak je někdy prezentována. Je jisté, že tyto látky jistým způsobem pomáhají chránit buňky, přece jen mezi ně patří například i vitamín A, C a E. Navíc prodlužují trvanlivost potravin.

Většina studií na pozitivní účinky antioxidantů však byla málo průkazná. Oxidace buněk je naprosto přirozená a tělo se s ní dokáže vypořádávat samo (podobně jako že „detox” dělají automaticky játra a ledviny a není třeba sypat peníze do speciálních doplňků stravy). Antioxidanty navíc nejen brání poškození zdravých buněk, ale i těch rakovinných. A co více, s antioxidačními účinky polyfenolů v açaí to taky není úplně jisté.

Açaí má prý schopnost snižovat hladinu cholesterolu, což by mnoho lidí jistě ocenilo. Tomu mají pomáhat obsažené anthokyany, navíc açaí obsahuje také steroly, které údajně brání vstřebávání cholesterolu. Významný účinek tohoto typu však nebyl dokázán – studie z roku 2011 se nejeví moc spolehlivá. Testovaných subjektů totiž bylo málo a projekt sponzorovala společnost, která açaí dováží.

Celkově z toho plyne, že açaí obsahuje spoustu zdravých věcí, ale je to jen ovoce. Žádný zázrak se nekoná.

Exotické ovoce. Které stojí za vyzkoušení a v čem je prospěšné?

Napomáhá açaí hubnutí a pokud ne, proč ho jíst?

Někteří se bojí volných radikálů, jiní zkoušejí açaí na hubnutí. A stejně jako v dalším odstavci se i zde dozvíte, že nějaký účinek tam být může. Jak již bylo výše zmíněno, açaí berry má v sobě obsah vlákniny, která je zdravá pro funkci střev. V açaí však nic speciálního, co by pomáhalo našemu metabolismu k redukci váhy.

Přesto je zdravé açaí jíst. A to zkrátka z toho důvodu, že není škodlivé. Ovoce jakéhokoliv druhu ke zdravé dietě patří mnohem více než různé zpracované potraviny a polotovary. Vezmete-li v úvahu nutriční hodnoty açaí a jiných plodin, můžete je nakombinovat tak, aby výsledek byl výživný a chutný.

Chci zkusit açaí berry: Kde koupit toto ovoce?

V našich končinách je čerstvému ovoci nejpodobnější açaí mražené nebo slisované „açaí purée”. Tyto produkty nabízejí specializované obchody, které můžete snadno vyhledat na internetu. Vyjde vás to celkem draho, ovšem ceny se mohou pohybovat různě.

Zmiňovali jsme také açaí berry prášek, který se dělá pomocí lyofilizace a následného nadrcení plodů. Prášek je jedna z neoblíbenějších variant, protože se snadno přidá a rozmíchá do jakékoliv kaše nebo smoothie.

Jak chutná açaí a kde se s ním ještě můžeme setkat

Açaí nechutná sladce jako většina ovoce, spíše zemitě a trochu trpce. Někteří v něm cítí chuťové podtóny podobné malinám či čokoládě. Chuť je trochu zvláštní, ale třeba si ji zamilujete. Někdo preferuje açaí v kombinaci se sladidlem, v tom případě však hubnutí moc nepřipadá v úvahu.

Kromě prášku či pyré se prodává také açaí sirup a také kapsle. Zatímco sirup se dá pít jako kterákoliv ovocná šťáva, açaí tablety a pilulky spíš vypadají jako placebo pro nadšence, kteří věří v léčivou moc těchto plodů. Svoje místo má toto ovoce i v energy drincích a dokonce existuje i açaí kombucha.

Chutná a osvěžující açaí bowl: Recept, který snadno zvládnete

Ať věříte na superpotraviny nebo ne, málokterá dobrota je hotová tak rychle jako açaí miska. Receptů na internetu najdete mnoho – včetně toho, který si můžete přečíst přímo zde.

Ingredience:

  • 100 g neslazeného (či slazeného) açaí pyré
  • 1 banán
  • 30 g borůvek
  • 30 g jahod
  • mléko nebo jeho rostlinná náhražka
  • granola, semínka či oříšky dle chuti

Ovoce dejte zmrazit. Poté ho rozmixujte spolu s açaí pyré a mlékem. Mléko nejen dodá chuť, ale také pomůže všechny složky rovnoměrně rozprostřít a smíchat. Nechcete-li mléko, můžete je nahradit rostlinným nápojem nebo dokonce ovocnou šťávou, která z celého dezertu udělá ještě větší ovocnou bombu. Mražený banán výslednému krému dodá vláčnost. Úplně nakonec můžete misku zasypat oříšky, granolou nebo sušeným ovocem.

Nebojte se s açaí experimentovat

Vzniklá „açaí zmrzlina” neboli acai bowl se nabízí i v některých bistrech a restauracích. Nemusí zrovna jít o nejvíce dietní pokrm. Může být plná sladidel, aby bylo zajištěno, že strávníkům bude chutnat. Na tom není nic zlého, stačí si uvědomit, že jde zkrátka o dezert jako každý jiný. Při domácí přípravě však kalorické hodnoty můžete sami ovlivnit.

Hlavní výhodou domácí výroby však je, že můžete při přípravě svých delikates zkombinovat vlastně cokoliv. Náš recept je jen jeden z mnoha, díky kterým můžete vyzkoušet něco nového. Důležité je, abyste věděli, že açaí vás sice zázračně neochrání před nemocemi, ale nechutná kvůli tomu o nic hůř a neexistuje důvod, proč si ho nedat.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Exotické ovoce açaí: Co to je a stojí za to ho vyzkoušet?