Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Furunkl může způsobit otravu krve. Jak ho léčit doma a kdy jít k lékaři?

Objevil se na vašem těle zarudlý bolák, který se plní hnisem a je výrazně bolestivý? Může se jednat o furunkl, lidově zvaný nežit. Často do pár dní zmizí sám, nicméně v některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Jak furunkl vyléčit doma? Jaká rizika jsou s ním spojena? A proč furunkly vůbec vznikají?

Jak furunkl neboli nežit vypadá?

Furunkl je bolestivá zarudlá bulka, která vzniká ve vlasových váčcích, tedy v místě, odkud vyrůstají vlasy nebo chlupy. Jedná se o zánětlivé onemocnění, a tak je postižené místo často teplé. Postupem času se nežit plní hnisem, proto se na jeho povrchu může objevit typická bílá čepička. V některých případech furunkl sám praskne a hnis vyteče, jindy zmizí, aniž by se dostal do této fáze. Pokud nežit nemizí či se jeho projevy zhoršují, je potřeba navštívit lékaře.

Jak furunkl vzniká?

Příčinou vzniku furunklu jsou bakterie, typicky stafylokoky nebo streptokoky, které se dostanou do vlasového váčku. Nežity se tedy mohou vyskytnout všude tam, kde rostou vlasy a chlupy, nejčastěji se však objevují na hýždích, stehnech, v podpaží a na šíji. Výjimkou není ani furunkl v oblasti genitálií. Bakterie způsobí zánět, který se následně projeví jako zarudlá bolavá bulka plná hnisu.

Nejčastěji se nežity tvoří lidem s oslabeným imunitním systém, jejich vzniku však napomáhá také nedostatečná hygiena.

Co pomáhá na nežity aneb léčba furunklu doma

Ve většině případů furunkl sám praskne, nebo se vstřebá. Žádná speciální léčba nebývá potřeba, nicméně vymizení nežitu můžeme urychlit pomocí lokální dezinfekce a antibiotických mastí. Použít lze například mast či roztok Betadine. Furunkl pomůže vyléčit také hypermangan, balzám Višněvského nebo tzv. černá mast. Pokud nežit nemizí nebo se dokonce zvětšuje, bude pravděpodobně nutné podstoupit krátký chirurgický zákrok, při kterém lékař furunkl nařízne, odstraní hnis a postižené místo poté vydezinfikuje a sterilně překryje.

V žádném případě bychom hnis neměli vymačkávat sami, jelikož hrozí poměrně vážné komplikace. Jde zejména o vznik abscesu v případě, že se bakterie rozlezou do okolí. Abscesy jsou nebezpečné především v oblasti hlavy, protože se bakterie mohou dostat do mozku a způsobit zánět mozkových blan. Při neodborné léčbě furunklu hrozí také celková sepse, pokud se bakterie dostanou do krevního oběhu.

Furunkulóza je známkou slabé imunity

V případě, že se na kůži objeví více furunklů najednou, se jedná o tzv. furunkulózu. Nejnáchylnější jsou k ní lidé se slabou imunitou, jejíž příčinou může být pouhý nedostatek vitamínů i závažnější autoimunitní onemocnění. Nežit totiž vznikne tehdy, když se poškodí přirozená bariéra organismu, jíž je právě kůže. Každá malá ranka, do které se dostanou bakterie, může vést ke vzniku nežitu. Nicméně ve většině případů zasáhne imunitní systém a furunkl tak nevznikne.

Nežity se při furunkulóze často nedaří léčit, a tak nabývají chronické povahy. Pokud se je vyléčit podaří, obvykle se poté opět vrátí.

Kdy jít k lékaři?

Lékařskou pomoc bychom měli vyhledat v případě, že se nežit nehojí nebo se zvětšuje. Furunkl se velikostí může podobat i pingpongovému míčku – v takovém případě již domácí léčba nepomůže. Pokud se vyskytl v obličeji nebo na hlavě, doporučujeme na nic nečekat a k lékaři jít hned, aby se bakterie nerozšířily do mozku. K lékaři se vydejte také v případě, že máte furunklů více nebo se často vracejí.

Karbunkl jako komplikace furunklu

Jestliže se v okolí nežitu zanítí další vlasové folikuly, vznikne tzv. karbunkl, který se projevuje jako velké hnisavé ložisko. Je velmi bolestivý a rovněž s sebou nese nebezpečí, že se bakterie dostanou do krevního oběhu a způsobí sepsi. Pokud se objeví zduření mízních uzlin a zvýšená teplota, je nutné ihned navštívit lékaře.

Jak předejít vzniku furunklů?

Pokud jde o prevenci, je nejzásadnější dostatečná hygiena. Ta zahrnuje pravidelné mytí, nošení čistého oblečení apod. Pokud dojde k poranění kůže, je vhodné ranku vydezinfikovat, aby se zničily případné bakterie. Rovněž je nutné zamyslet se nad celkovým životním stylem, s nímž je úzce spojena naše imunita. Je vhodné dbát na psychickou pohodu, pravidelně cvičit a také přijímat dostatek vitamínů a minerálů.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Furunkl může způsobit otravu krve. Jak ho léčit doma a kdy jít k lékaři?