Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Halux neboli vbočený palec. Proč vzniká a jak se léčí?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

13. 10. 2020

Vbočený palec (hallux valgus) dokáže potrápit nejednu ženu. I když se vyskytuje u mužů i žen nejrůznějšího věku, odborníci tvrdí, že ženy na haluxy trpí přece jenom častěji. Vbočený palec (neboli také kostka) je nepříjemná a nevzhledná deformita nohy, která stojí za mnohými potížemi pohybového aparátu. Jak se dají haluxy léčit a existuje i prevence jejich vzniku? Co na haluxy říkají duchovní příčiny nemocí?

Co je vbočený palec a jak vzniká?

Vbočený palec na noze vypadá nepřirozeně. Odchyluje se totiž od své původní osy, narůstající kloub palce bolí a palec se přibližuje ke druhému prstu. Tento estetický, a také mnohdy velmi bolestivý, problém nevzniká hned. Postupně dochází k deformaci přirozeného vzhledu i funkce palce, k bolestivému zánětu v kloubu a k poruchám nejen ve statice celého chodidla. V souvislosti s vbočeným palcem se mohou vyskytovat i otlaky, kuří oka, problémy s nákupem obuvi a chůzí vůbec.

Na haluxy trpí častěji ženy a velkou roli hraje dědičnost. Vbočený palec ale také vzniká nošením nevhodné obuvi a svůj vliv má i nadváha. Důležité je si uvědomit, že celé chodidlo a způsob chůze úzce souvisí se stavem kolen, pánve a páteře, a navzájem se ovlivňují. Haluxy a nesprávný způsob chůze nebo propadlá nožní klenba tedy mohou třeba i zapříčinit bolesti krční páteře, ačkoliv se krk nachází takřka až na druhém konci těla než samotné chodidlo.

Nejhorší potraviny pro naše klouby. Čeho by se měli vyvarovat nejen sportovci

Vbočený palec – konzervativní léčba, nebo operace?

Pokud máte vbočený palec, můžete trpět bolestmi při chůzi a mít potíže s výběrem obuvi. Mnohé boty vás díky vbočenému palci mohou tlačit. Na lodičky na podpatku nebo boty s úzkou špičkou jednoznačně zapomeňte. Potřebujete pohodlnou sportovní nebo ortopedickou obuv s dostatečně širokou špičkou a místem pro prsty a také místem pro velký a bolestivý kloub palce.

Vaše chůze musí být zdravá a s rovnoměrným rozmisťováním prstů. Tělo někdy samo uhýbá před bolestí tím, že začne méně zatěžovat bolestivou oblast a nadměrně využívat okolní zdravou oblast v rámci nějaké pomoci. Tak se může snadno stát, že například začnete křivit chodidlo nebo chodit po patách. A tomu je potřeba zamezit.

Haluxy řeší hlavně ortoped, ale pomoci vám může i fyzioterapeut, revmatolog nebo váš praktický lékař. Kromě několika zdravotních doporučení, cvičení a prevence zdravé chůze můžete dostat protizánětlivé léky na klouby, ale hlavně také korektor vbočených palců. K chirurgickému zákroku dochází až u vážnějších případů. Operace haluxu neřeší vše, vbočený palec se může znovu po čase vytvořit.

Korektor vbočeného palce – který vybrat?

Korekční pomůcky na haluxy skvěle pomáhají vyrovnávat pokřivený palec a poskytují oporu bolestivému kloubu při chůzi. Také mohou pomoci zabránit progresi a dalšímu vybočování palce. Je ale třeba vybrat takový typ korektoru, který vám bude vyhovovat, nebude vás tlačit, nebude bránit zdravé chůzi a nebude váš stav ještě více zhoršovat. Poraďte se určitě se svým ortopedem nebo fyzioterapeutem předtím, než si takový korektor pořídíte.

Jednou z možností je i tejpování palce. Tejpování vbočeného palce je perfektní možností, jak si pomoci. Důležité ale je zatejpovat si palec správně. Podívejte se na nějaké návody na internetu nebo si pořiďte chytrou knihu, nakupte si tejpovací pásky a směle do toho. Nejlépe ale stejně uděláte, když si necháte palec odborně zatejpovat u fyzioterapeuta, který vám přesně vysvětlí, jak tejpovat a poradí vám, jak si příště můžete pomoci sami a co je pro vás vlastně individuálně nejvhodnější.

Bolest paty. Co pomáhá a co můžeme udělat pro zdraví svých nohou?

Barefoot obuv proti vbočeným palcům

Na haluxy výborně pomáhá i bosá chůze nebo barefoot obuv, která umožňuje dostatečnou volnost prstů a přenášení váhy na celou plochu chodidla. Velmi tenká podrážka u barefoot obuvi simuluje bosou chůzi, podporuje prevenci a léčbu plochonoží, ale také vbočených palců a dalších potíží. Důležitý je však členitý terén, ne rovné chodníky nebo plovoucí podlahy. Tanec v barefoot botách nebo bosky je také skvělou prevencí a léčbou haluxů.

Barefoot obuv už nenabízí pouze sandále, ale i klasickou jarní, podzimní či zimní obuv všech typů a barev. Barefoot botičky jsou sice finančně nákladnější, ale je v nich útulno jako v měkkých přezůvkách na doma a po zdravotní stránce se vám určitě vyplatí. Navíc je to v současné době velký módní trend.

Vbočený palec – duchovní příčina nemocí

Na závěr ještě jedna rada – možná věříte tomu, že každá nemoc nebo zdravotní problém nejprve začínají v naší hlavě nebo, řekněme, na psychické či duševní úrovni. Už jen kolik nemocí způsobuje stres nebo negativní emoce jako třeba smutek, zklamání či vztek! Tak jak je to tedy se vbočeným palcem? Lidé se vbočeným palcem často uhýbají před svými problémy a nedosahují snadno dlouhodobých cílů, protože ze své cesty tak nějak uhnou či odbočí někam jinam. Svou velkou roli v tom hraje strach a nedůvěra v sebe sebe, nedostatek jistoty a sebevědomí.

Palec totiž představuje naši hlavu, rozumové a kritické myšlení, racionalitu. Snadno uhýbáme díky našim emocím, náhlým impulzům nebo návalům strachu či pod vlivem něčeho nebo někoho jiného. Proto náš palec lehce odbočí. Možná ani nechce být sám, proto se stáčí k ostatním prstům jakoby je žádal o pomoc. Zkuste tedy více stát za svým rozhodnutím a cílem  – a chodit rovně.

„Nikdy neustupujte, nikdy, nikdy, nikdy, nikdy, v maličkostech ani velkých věcech, o kus ani o kousek, ledaže byste ustoupili cti a dobrému mravu. Nikdy neustupujte před nátlakem, nikdy se nepoddejte zdánlivě zdrcující převaze nepřítele.“ 

(Winston Churchill) 

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Halux neboli vbočený palec. Proč vzniká a jak se léčí?