Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bolest paty. Co pomáhá a co můžeme udělat pro zdraví svých nohou?

Pálivá bolest paty může trápit leckoho, třeba při otlaku jako následek nevhodné obuvi. Ovšem trvalá bolest paty není nic příjemného, zvláště jedná-li se o následek takových potíží jako jsou patní ostruhy, zánět povázky nebo bursitida paty. Jak tato onemocnění vznikají a co na ně platí?

Achillova pata – nejzranitelnější místo na těle

Bodavá nebo pálivá bolest paty může leckoho silně omezovat při chůzi a znepříjemňovat mu život. Říká se, že pata je velmi citlivé místo na těle. Řecký hrdina Achilles o tom věděl své. Ne nadarmo se totiž používá ustálené slovní spojení Achillova pata, které označuje zranitelné místo, a to samozřejmě také v přeneseném významu. Achilles byl řecký bojovník v Trojské válce, kterého mořská bohyně Thetis jako novorozence ponořila do řeky Styx, aby se stal nezranitelným. Bohužel jej však držela za patičku, která se tak stala nejzranitelnější části jeho těla – a právě do ní byl slavný Achilles nakonec zasažen smrtícím šípem neméně slavného Parida.

Z biologie známe Achillovu šlachu, která je také velmi citlivá. Její natržení je silně bolestivé a znemožňuje chůzi. Vraťme se ale k patě, která se nachází nedaleko. Patní kost je největší kost v chodidle a poskytuje oporu při chůzi. Při bolestech paty pak člověk nemůže ani pořádně udržet stabilitu a vznikají problémy s dopadem na celý pohybový systém těla.

Co všechno tedy stojí za příčinou časté bolesti paty?

Příčiny bolesti paty:

  • ostruha patní kosti
  • bursitida paty
  • zánět povázky chodidla
  • nevhodně zvolená obuv
  • nesprávně provedená pedikúra

Ostruha patní kosti způsobuje bolest při došlapu

Patní ostruhy patří k degenerativním zánětlivým onemocněním a vznikají jako následek nesprávného přetěžování nohou a nevhodné volby obuvi. Na patě – ve spodní části chodidla – se objevuje ztvrdlý kostěný výrůstek, který není viditelný pouhým okem, jedině až při rentgenovém vyšetření. Ostruhu patní kosti však poznáte podle neustálé bodavé a pálivé bolesti paty při došlápnutí chodidla na podložku, která vystřeluje až do Achillovy šlachy. Tato silně bolestivá nepříjemnost vás může sužovat dlouhodobě a znemožňovat vám delší stání a chůzi. Ostruha se může vytvořit na různých místech paty – uprostřed nohy, za patou nebo na vnější straně paty.

Léčba patní ostruhy – konzervativní i chirurgická

Jak se léčí patní ostruhy? Váš ortoped vám může doporučit podložení paty gelovou nebo silikonovou podpatěnkou tak, aby se zmírnila zátěž na ostruhu. Pata se dá také odborně zatejpovat. Tejpování patní ostruhy totiž také může přinést velkou úlevu. Pacienti s patními ostruhami jinak též chodí na různé druhy fyzikální terapie. Patří zde radioterapie, ošetření laserem, magnetoterapie nebo aplikace rázových vln. V krajním případě se také přistupuje k operaci. Operace patní ostruhy je však poměrně složitý zákrok, který vyžaduje i dlouhou rekonvalescenci, při které pacient nemůže chodit a musí delší dobu používat berle.

Tejpování kolene či ramene. Víte, proč tejpovat a zvládnete to sami?

Mast na bolest paty a další přírodní léčba patní ostruhy

Z domácích prostředků na patní ostruhy zabírají různé obklady, například obklad ze zelných listů, z tvarohu či kostivalového kořene. Mast na bolest paty je nejlepší kostivalová, ale existují i různé masti s obsahem analgetika. Pacientům se též doporučuje pít přesličkový čaj. V rámci homeopatické léčby se velice dobře osvědčuje homeopatikum Hekla lava 9 CH, a to 5 granulí užívat dlouhodobě. Toto homeopatikum je vyrobeno z lávového popela islandské sopky Hekla, který požíraly tamější pasoucí se ovce a díky tomu trpěly bolestivými kostními výrůstky. Lék se tedy používá výhradně k léčbě patních ostruh.

Cviky na bolest chodidla u patní ostruhy

Cvičení na bolest paty, protahování chodidla, masáž chodidla a celého okolí jsou dobrou cestou k úlevě od potíží. Na chodidle se navíc nachází spousta reflexních plošek, které ovlivňují fungování celého těla včetně vnitřních orgánů a páteře. Nohy by měly dostat zaslouženou péči. Řiďte se doporučenými cviky od vašeho ortopeda nebo fyzioterapeuta, díky správně zvolenému cvičení se dá ledacos zachránit a pomoct si od bolesti.

Na bolest paty zabírá protahování celého chodidla, dobrou pomůckou je i gumový ježek, po kterém můžeme chodidlem přejíždět krouživými pohyby. Pomáhá i střídavé našlapování na špičky a na paty, trénink koordinace celého těla na rovnovážné podložce, dřepy a trénování správného našlapování a chůze. Zdá se to být neuvěřitelné, ale spousta lidí neumí správně chodit a docela obyčejné kroky provedené správným způsobem mohou velice pomoci.

Cviky pomáhají nejen u patní ostruhy, ale také při dalších potížích, které jsou příčinou bolestí paty.

Přeslička a její účinky. Jak poznat tu pravou, která není jedovatá?

Bursitida paty a co se s tím dá dělat?

Bursitida může postihnout různé části těla. Nejčastěji klouby – kolena, ramena, lokty, palce nebo paty. Jedná se o nepříjemný a bolestivý otok a zánět, které způsobují ztuhlost a znemožňují pohyb. Na daném místě se vytvoří váček naplněný tekutinou – takzvaná bursa. Vzniká přetěžováním a trvalým drážděním konkrétní oblasti. Bursitida tedy může vzniknout i na patě, a to jako následek úrazu, revmatoidní artritidy, dny, nevhodného přetěžování nebo infekce.

Bolest paty při bursitidě se objevuje v zadní části paty při pohybu kotníku, anebo v patě při došlápnutí. Při léčbě je důležité zamezit zvětšování otoku, proto pomáhá znehybnit postižení místo, používat ortopedické pomůcky – například podpatěnky, aplikovat studené obklady nebo případné také užívat protizánětlivé léky. Při bursitidě způsobené infekcí se podávají antibiotika a někdy také k úlevě od bolesti pomáhá odsát tekutinu z vytvořeného váčku – bursy.

Zánět povázky chodidla a proč vzniká

Další častou příčinou bolesti paty je zánět povázky chodidla – fascie, tedy šlachy, která spojuje patu a prsty. Někdy může jít o pouhé přetížení, které se projevuje jako bolest na plosce paty při úponu šlachy po došlapu. Bolest se objevuje i v nártu, v přední části chodidla nebo vystřeluje do Achillovy šlachy. Bolest paty při zánětu povázky způsobuje často nevhodná obuv – například nové boty, nadměrná zátěž, ale třeba i ploché nohy, úraz kotníku a Achillovy šlachy nebo zánětlivá a různá degenerativní onemocnění.

Zánět povázky se dá zjistit pohmatem nebo ultrazvukovým vyšetřením. Při léčbě se využívají různé druhy fyzikální terapie, ortopedické pomůcky a cvičení. Skvělé je také odborné zatejpování chodidla pomocí metody kinesiotapingu.

Bolest paty po pedikúře

Bolest paty po pedikúře není ničím neobvyklým, ale při správném postupu péče o chodidla by se to nemělo stávat. Změklá kůže na patě bývá odstraněna bezbolestně odborným a hygienicky bezpečným způsobem tak, aby nedocházelo k poranění tvrdé a suché pokožky paty a následné bolesti či rozvoji zánětu. Používání změkčovacích prostředků na paty zvažte nebo vybírejte s rozvahou – záleží na individuální snášenlivosti a také na tom, zda na některou použitou složku nejste přecitlivělí či alergičtí.

Na pedikúře je hygiena na prvním místě! Každý nástroj by se měl používat jednorázově, anebo být pečlivě dezinfikován, nesmí dojít k poranění a zánětu, hrozí také vysoké riziko přenosu bakteriální infekce, virových bradavic nebo třeba i obyčejné plísně, která však dokáže člověka pěkně potrápit. Přenosem krví při poranění na pedikúře se ale můžete nakazit i mnohem vážnějšími nemocemi, například žloutenkou nebo HIV.

Opatrnost je třeba dávat v rámci prevence zarůstání nehtů nebo při výskytu patních ostruh a bolestí paty, při pedikúře je potřeba tyto potíže zohlednit.

Vše o barefoot. Návrat ke zdravé chůzi je teď v módě!

Bolest paty v botě způsobuje nevhodná obuv

Zbytečnou příčinou mnoha potíží s chodidly a bolestmi paty je nevhodně zvolená obuv. Pokud máte potíže s bolestí paty, patními ostruhami, trpíte nadváhou, bolestmi páteře nebo máte ploché nohy, tisíckrát raději pohodlné tenisky nebo ortopedickou obuv s ortopedickými vložkami než módní boty nebo lodičky na podpatku! Každý by měl dobře znát své možnosti a o své nohy se dobře starat. Po celý život totiž nesou celé tělo a udržují ve zdraví náš kosterní a svalový aparát. Následky mohou být nejen velmi dlouhodobé, nepříjemné a silně bolestivé, ale často také nevratné!

V dnešní době je velice oblíbená barefoot obuv, která simuluje bosou chůzi a pomáhá při zdravé chůzi a prevenci pozdějších potíží s plochonožím, bolestmi paty i propadem nožní klenby.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bolest paty. Co pomáhá a co můžeme udělat pro zdraví svých nohou?