Menu
WomanOnly
Móda a styl

Vše o barefoot. Návrat ke zdravé chůzi je teď v módě!

Už jste si pořídili barefoot sandály na léto? Nebo celá vaše rodina nosí barefoot boty po celý rok? Každopádně se jedná o velmi příjemnou, estetickou a funkční záležitost, která je nyní v módě. Co je barefoot, jak vybrat a správně používat barefoot obuv? Hrozí nám při nošení barefoot bot větší riziko úrazu?

Co je barefoot? Bosá chůze!

Barefoot znamená v angličtině bosá chůze. Pod tímto pojmem se často označují moderní boty, které splňují konkrétní standardy pro simulaci bosé chůze. Jak víme, bosá chůze je nesmírně zdravá a doporučovali ji lékaři všech dob. Barefoot studie ukazují, že tyto boty nejsou jen módním trendem, ale skutečně pomáhají. Protože se však jedná o současnou velmi žádanou a účelovou módu, nikoho snad ani nezaskočí otázka, proč jsou barefoot drahé. Barefoot botky jsou zkrátka prodejním hitem. Nejčastěji bývají z přírodních materiálů a jejich důmyslné provedení nejen lahodí oku, ale i naše nohy se v nich cítí jako v bavlnce.

Na trhu můžete sehnat nejrůznější typy barefoot bot – barefoot sandále, baleríny, domácí barefoot nebo barefoot holínky dámské či pánské. V neposlední řadě existují i dětské barefoot boty, které maminky na rodičovské dovolené pořizují svým dětem jako první botičky, nebo jako takzvané capáčky. Barefoot boty ale musí být i stran materiálu zdravotně nezávadné. Nejčastěji se jako materiál používá kůže, ale počítejte s tím, že díky své lehkosti a jednoduchosti vám barefoot boty dlouho nevydrží – brzy se prochodí.

Jak vybrat lodičky pro celodenní nošení a na ples?

Jak vybrat barefoot boty?

Výběr barefoot sandálů či jiných barefoot bot nepodceňujte. Barefoot boty nejsou nejlevnější a chůze v nich musí být především bezpečná. Proto je výběr správné velikosti velmi důležitý. To, že se jedná o barefoot boty, ještě neznamená, že vám stačí univerzální velikost tenké podešve a nějaké šňůrky k zavázání. Při výběru každé obuvi dbejte nejen na délku chodidla, ale i jeho šířku, výšku nártu, proporce paty a celkový tvar nohy. Boty je vždy dobré si vyzkoušet – měli byste mít skvělý a lehký pocit, že na nohou vlastně nic nemáte.

Určitě je tedy lepší vybrat si barefoot boty v kamenné prodejně, kde si je můžete vyzkoušet na takzvanou šlapku nebo tenkou silonovou ponožku. Barefoot boty z internetu mohou být lákavé, ale pokud máte možnost si boty zkusit, preferujte tuto možnost.

Barefoot versus klasická obuv

Barefoot boty mají nulový sklon podrážky, která je ohebná a velmi tenká – její síla představuje maximálně 5 mm. Špička je široká a nebrání volnému pohybu prstů. Barefoot chůze neprobíhá s žádnou podporou nožní klenby a nemá ani oporu kotníku. Svobodná chůze tedy představuje možnost přirozeně pohybovat celou plochou chodidla včetně prstů, které se mohou rozprostřít. Noha má přímý kontakt s povrchem, po kterém se pohybuje, a na který přirozeně reaguje – neustále tedy pracuje.

Běžná obuv může na rozdíl od barefoot obuvi způsobovat různé deformity, kladívkové prsty, vbočené palce, ploché nohy, zborcení klenby nohy, otlaky a puchýře, patní ostruhy, plísně mezi prsty a další problémy nohou a pohybového aparátu.

Plochá noha u dětí. Jak jí předcházet a jaké cviky pomáhají?

Výhody barefoot obuvi u dětí i dospělých

Bosá chůze i používání barefoot bot je vynikající prevencí proti takzvané ploché noze, neboť tímto způsobem se podporuje nožní klenba a plochá noha se přirozeně koriguje. Dochází k přirozenému posilování svalů chodidel i celých nohou a ke zvětšení stability. Člověk se cítí lépe ukotven a jeho pohyb prospívá celému tělu – především zádům a pohybovému aparátu. Díky barefoot botám můžete mít každý svůj krok pod kontrolou – správná chůze je důležitá pro fungování celého našeho těla!

Barefoot – větší riziko úrazu?

Barefoot boty ale mohou mít i své nevýhody. Obecně se varuje před nesprávným užíváním barefoot obuvi a tedy i vyšším rizikem vzniku úrazů. Barefoot boty nepoužívejte často na dlouhodobé výkonnostní běhání – tady se více hodí odpružená sportovní obuv, obzvláště pokud máte problémy s klouby a s páteří. Co se týká úrazů, noha je stabilní a pevná, ale mnohem více zranitelná, protože ji nechrání bota z pevného materiálu. Vyšší svalové napětí nohou u chůze v barefoot botách někdy může také zapříčinit úraz. Vše ale záleží na tom, zda budete umět barefoot obuv správně používat.

Teprve barefoot boty nám ukáží, zda chodíme správně. Protože klasická nebo sportovní obuv dokáže ledacos zamaskovat a usnadňuje našim nohám práci, bosá chůze někdy prozradí nečekané. Pokud našlapujete nesprávně a špatně přenášíte váhu, chodíte po patách nebo úplně nakřivo, brzy se to projeví problémy. Takto nesprávně byste neměli v barefoot botách běhat nebo dlouhodobě chodit po rovném a tvrdém povrchu. Noha se tak přetěžuje a hrozí pohybové problémy nebo větší riziko úrazu.

Barefoot – fyzioterapie a ortopedická doporučení

Fyzioterapie barefoot obuv určitě doporučuje, a to jak dětem, tak i dospělým. Preferovat je ale potřeba chůzi v přírodě po členitém povrchu, oproti uměle vytvořeném rovném a tvrdém povrchu. Obecně není vhodné ani pro bosou chůzi, ani pro používání barefoot bot, vhodné chodit po betonu, chodnících, cestách či plovoucích podlahách. Tohle je základ, na který se dbá z hlediska základních ortopedických doporučení už u dětí. Barefoot děti mohou používat, ale pouze v členitém terénu.

Pro správný vývoj nožní klenby a eliminaci pozdějších pohybových potíží se už malým dětem od tří let doporučuje, aby pobíhaly bosky po členitém terénu, po trávě a po písku či oblázcích, nikoli doma po tvrdé podlaze nebo po betonovém chodníku. Vyzkoušejte tedy raději barefoot v přírodě – barefoot do města se příliš nehodí a i vzhledem k občasnému nepořádku na chodníku, například přítomnosti střepů, to představuje větší riziko.

Chození bez bot u dětí je zdravé jedině na trávníku

Výroba barefoot sandálů

Jednoduché barefoot sandálky na léto si také můžete vyrobit sami. Pokud nemáte předchozí zkušenosti nebo jste neabsolvovali kurz výroby barefoot sandálů, bude to složitější a bez návodu raději nic nezkoušejte. V tomto případě si můžete vyzkoušet vyrobit korálkové ozdoby na nohy pro barefoot chůzi, které vypadají na noze velice hezky. Výroba barefoot sandálů i výroba korálkových ozdob jsou v současnosti velice žádané tvůrčí a řemeslné činnosti, které vás mohou i s dětmi zabavit na celé deštivé odpoledne, i naplnit vaše srdce radostí. Možná v sobě ještě objevíte tvůrčího ducha.

Pokud vás to zajímá, přihlaste se do některého z kurzů, nebo si na internetu najděte návod na výrobu barefoot sandálů či ozdob, a směle do toho!

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vše o barefoot. Návrat ke zdravé chůzi je teď v módě!