Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Hypermangan – jaké použití mají fialové krystalky?

Petr Gorás

Petr Gorás

20. 8. 2022

Chemický název zní manganistan draselný, laicky je znám spíše jako hypermangan. Již od 19. století se používá v medicíně jako dezinfekce a své využití našel především u kožních nemocí. Účinnou pomoc tak poskytuje především na plíseň na nohách i na vředy. Jak se lázeň hypermanganu aplikuje? A na co se hypermangan ještě používá?

Co je hypermangan a nakolik je bezpečný?

Manganitan draselný je volně prodejný ve formě krystalků, které jsou sytě fialové až černé. Další formou jsou tablety, jejichž výhodou je přesné a snadné odměření vhodné dávky. Nakonec se prodávají také silně koncentrované roztoky hypermanganu, které si pak doma ještě naředíte. K dostání je v lékárnách, ale například i v prodejnách a e-shopech specializovaných na bazény a čištění vody či na chemické přípravky obecně.

V čisté či vysoce koncentrované podobě hypermangan kůži nepříjemně popálí, proto byste při manipulaci s ním měli vždy používat jednorázové rukavice. Po rozpuštění hypermanganu ve správném poměru má voda lehce růžovou barvu a lze ji již použít k zevnímu užití při léčivých procedurách nebo jako dezinfekci. Takto naředěný roztok už je relativně bezpečný, přesto může dráždit sliznice a vysušuje kůži. Velice nebezpečný je však hypermangan při vnitřním požití. Způsobuje nevolnost, zvracení a potíže s dýcháním. Větší množství hypermanganu může způsobit vážné poškození trávícího traktu, smrtelná dávka se odhaduje na 10 gramů.

Trpíte na hemoroidy? Zkuste omezit vysedávání u televize i čtení na WC, doporučují studie

Hypermangan na ekzémy, plísně a vředy

Díky svým antiseptickým vlastnostem je manganistan draselný často užívaný na ty kožní problémy, které jsou způsobovány infekcí. Typicky jsou to především plísně na nohách, jež nás většinou trápí mezi prsty a které způsobují svědění. Obecně je účinný i na čištění ran a vředů různého původu. To se týká například i vážnějších ekzémů (dermatitid), které již způsobují vředy.

Dále se používá na vysoce nakažlivou nemoc impetigo, která je způsobena bakteriemi streptokoka a stafylokoka. Postihuje především malé děti a vyznačuje se tvorbou zánětů a typických žlutých krust. Při léčbě neštovic se koupele hypermanganu příliš nepoužívají, byť jsou neštovice virového původu.

Koupel v hypermanganu – jak dlouho nechat působit?

Podle doporučení dermatologů lze koupel v roztoku hypermanganu (1:10 000) aplikovat až dvakrát denně, po dobu maximálně tří týdnů. Doba působení by měla být 10 až 15 minut. Pokud máte lokální potíže, pak postačí namočit pouze samotné nohy nebo ruce, při rozšířenějších problémech je pak možné si napustit celou vanu. Po lázni místo jemně osušíte suchým ručníkem a klidně můžete aplikovat i dermatologický krém na vaše konkrétní obtíže.

Velikou nevýhodou hypermanganu je to, že silně vysušuje kůži. Zvažte proto použití hypermanganu, jestliže již na suchou kůži trpíte. Pokud se vaše kůže přesuší během léčebné kúry, raději léčbu na přechodnou dobu přerušte, nebo se nenamáčejte příliš dlouho. Hypermangan také může být dráždivý v oblasti sliznic, a to i po správném naředění. To je problém zejména u koupelí celého těla, dráždivý může být roztok hypermanganu především v oblasti genitálií. V každém případě byste se měli vyhnout kontaktu s očima a ústy.

Furunkl může způsobit otravu krve. Jak ho léčit doma a kdy jít k lékaři?

Jak vyzrát na hnědé skvrny od hypermanganu

Hypermangan je známý tím, že zanechává hnědé skvrny. Někdy je takto dokonce i záměrně využíván jako barvivo či patina na zestárnutí věcí, většinou však je to na obtíž. Skvrny dokáže zanechat doslova všude – na kůži, na nehtech, na oblečení, na vaně, na nádobách i na keramické podlaze. Z kůže a nehtů by hnědé skvrny měly zmizet do dvou dnů, urychlit to lze kyselinou citronovou. Z nádob, keramiky a oblečení to může být o něco náročnější, pomoci si lze opět kyselinou citronovou, dále jedlou sodou, kyselinou šťavelovou, peroxidem vodíku i obyčejným octem.

Existuje i několik rad, jak skvrnám v prvé řadě předejít. Nehty na nohách či na rukách lze před namočením potřít vazelínou, aby vůbec nepřišly do kontaktu s roztokem hypermanganu. Jestliže si do roztoku hypermanganu budete namáčet pouze nohy či ruce, můžete určenou nádobu vystlat plastovým pytlem, který se potom vyhodí. Použitý roztok z mísy či kbelíku můžete vylít za splachování do toalety.

Dezinfekce vody a prostor hypermanganem

Kromě lékařského užití na kožní obtíže se hypermangan občas používá i na dezinfikování bazénů či dokonce studní, obzvláště v tropických oblastech. Bez konzultace s odborníkem však něco takového nelze v našich podmínkách doporučit, i ve veřejných bazénech se v drtivé většině případů používá léty osvědčený chlor. Někdy se hypermangan používá i v akvaristice pro celkovou sterilizaci akvárií, zejména při výskytu chorob či pro důkladné odstranění řas.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Další kuriózní způsoby využití hypermanganu

Hypermangan bývá součástí i některých krabiček poslední záchrany pro přežití v nouzových podmínkách. Prvním důvodem je dezinfekce kontaminované vody, ačkoli výsledná růžová tekutina prý chutná příšerně a lze ji pít jen ve skutečné nouzi. Hypermangan však může dobře posloužit i pro zapálení ohně. Čajová lžička hypermanganu se nasype na suchou trávu či jiný vhodný troud a pokape se pár kapkami glycerinu.

Zvláštní využití má hypermangan u zahrádkářů a pěstitelů, kteří jím ošetřují napadené rostliny, nebo jej užívají jen jako prevenci. Naředěný roztok hypermanganu (měl by mít světle růžovou barvu) se použije jednoduše jako zálivka. Takto působí jako dezinfekce půdy, kdy zamezí vzniku plísní nebo třeba i výskytu larev mušek smutnice. Samozřejmě se to ale nesmí přehnat, jinak hrozí úhyn rostliny.

Někdy se hypermangan používá při výrobě kokainu jako oxidační činidlo. V rámci boje proti drogám však americké úřady napadlo, že když budou sledovat podezřelé nákupy této fialové chemikálie, odhalí ilegální výrobce. Roku 1999 tak odstartovala Operation Purple, která hlídala import hypermanganu do zemí Jižní Ameriky. Zpočátku měla tato speciální operace úspěch, po pouhých třech letech ale výrobci drogy začali používat jiné chemikálie a vše bylo zase při starém.

 

Zdroje: zdrave.cz, ceskenemoci.cz, healthline.com, bad.org.uk, dermnetnz.org, upravvodu.cz, ncbi.nlm.nih.gov, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hypermangan – jaké použití mají fialové krystalky?