Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Intimní hygiena. Co děláme špatně a proč časté mytí mnohdy nepomáhá

Redakce

Redakce

15. 9. 2017

Každodenní péče o lidské tělo zahrnuje i péči o naše intimní partie. Ačkoli jde o místa, která jsou na první pohled skryta, zasluhují si stejnou starostlivost, jako naše pleť. Intimní hygiena se netýká pouze žen, ale stejnou měrou taktéž mužů i dětí.

Intimní hygiena pro ženy? Nebojte se zeptat!

Ženské intimní partie vyžadují při hygieně zvláštní péči. Většina žen se ostýchá zeptat se svého gynekologa nebo ošetřujícího lékaře. Někdy je jim nepříjemné probrat takto citlivé téma i s nejbližší rodinou, proto velmi často spoléhají na anonymní diskuze, které najdou na internetu.

Dobré je vědět, že k intimní hygieně je doporučováno používání speciálních mycích nebo vlhčených ubrousků, které mají speciální složení a pomáhají zachovat přirozenou vaginální mikroflóru. Díky svému složení (kyselina mléčná, provitamín B5, alantoin a mnohé další), pomáhají předcházet nepříjemným projevům, jako jsou pálení, svědění nebo nepříjemné výtoky.

Vagina. 10 věcí, které by o ní měly vědět nejen ženy!

Očekávané účinky přípravků pro intimní hygienu:

  • Intenzivní hydratace
  • Zklidnění již podrážděné pokožky
  • Udržování přirozeného pH pokožky v okolí intimních partií
  • Velmi jemné mycí schopnosti
  • Vysokou schopnost zklidnění pokožky bez dalšího podráždění
  • Dlouhodobý pocit čistoty a svěžesti

Intimní hygiena pro muže

Stejně jako žena i muž by měl o své tělo pečovat a nevyhýbat se intimním partiím. Někdy je pro muže téma intimní hygieny ještě větším tabu, než u žen. Muži nemají potřebu se kamarádům svěřovat a povětšinou se snaží nepříjemné projevy bagatelizovat nebo dokonce úplně ignorovat. V teplých dnech se mohou potýkat s těmito potížemi daleko častěji než ženy. Příčinou může být třeba těsné spodní prádlo, které nedovolí v horkých dnech pokožce dobře dýchat. I pro muže dnes existuje celá škála přípravků, které dovedou přinést okamžitý pocit svěžesti a jsou speciálně navrženy speciálně pro ně.

Některé mycí gely dovedou téměř okamžitě zmírnit přítomné pocity svědění nebo podráždění a zabraňují dalšímu množení nebo šíření bakterií, které by veškeré projevy jen znásobovaly. Všechny přípravky pro intimní hygienu, mají povětšinou nevtíravou vůni, dovedou vyrovnávat přirozené hodnoty pH lidského těla a zároveň účinně a šetrně umýt intimní partie.

Správná intimní hygiena

Správná intimní hygiena je v současnosti jedním ze znaků moderního člověka. Pravidla, která často platí u osobní hygieny, nemusí být totožná s těmi, které platí u hygieny intimní.

Ono to trochu vypadá, že hygiena není žádná věda, že stačí vzít jen balíček mýdla a prostě se důkladně umýt. Bohužel! Tak jednoduché to není. Těsné svrchní oblečení, upnuté spodní prádlo, umělá vlákna, příliš dlouhé sezení, únik moči, teplo, ale i používání „voňavých“ mycích gelů, to všechno může v konečném důsledku vést k pálení, svědění, nepříjemným výtokům a dokonce i k zánětům močových cest.

Jak léčit zánět močových cest doma bez antibiotik. Na co nezapomenout!

Základem je prodyšné spodní prádlo a jeho správná velikost. Upřednostňujte, hlavně v letních dnech, bavlnu nebo bambusové vlákno. Syntetické materiály mohou pokožku dráždit a nedovolují jí dýchat. Pokud dojde ke kumulaci tepla a vlhka v intimních místech, tvoří se ideální podmínky pro množení bakterií. Špatnou službu může ženám prokázat i parfémovaná slipová vložka, volte proto raději ty neparfémované a prodyšné a často je měňte. Současně s výměnou můžete, po umytí speciálními ubrousky vhodnými k intimní hygieně, aplikovat probiotické intimní krémy, které pomáhají udržovat pokožku suchou, optimální hydrataci citlivých partií a respektování přirozeného pH pokožky.

Příliš častá intimní hygiena, kdy se sprchujeme několikrát denně, může napáchat více škody, než užitku. Dávejte si proto pozor. Přílišná intimní hygiena může v důsledku škodit a přivodit vám zdravotní komplikace. Nejčastější chybou žen je, že se myjí na místech, které vlastní hygienu tolik nepotřebují.

Vnější okolí genitálu vyžaduje intimní hygienu a důkladnou očistu, zatím co vnitřní prostředí ne. Pokud si sprchu dopřáváte několikrát denně, doporučuje se omývat intimní partie pouze vlažnou vodou a mycí gely pro intimní hygienu používat pouze na jejich vnější část.

Proč může být holení intimních míst nebezpečné a co je nyní v módě?

U žen pak platí další pravidlo a to: „zepředu dozadu“. A nikdy naopak! Pokud vám není jasné, co tím myslíme, jedná se o utírání intimních partií po toaletě. Jednou z nejčastějších příčin zanesení infekce do pochvy je totiž přenos bakterií z okolí konečníku při hygieně po toaletě.

Intimní hygiena pro dívky

Dívky by měly být poučeny od svých matek už od dětství. Měly by mít každý den čisté spodní prádlo, které umožňuje pokožce přirozeně dýchat. Doporučují se běžné střihy kalhotek, méně oblíbená tanga.

Potřeba zvýšené hygieny platí hlavně v době menstruace, kdy by měla nastoupit úzkostlivá hygiena, ale i pravidelná výměna menstruačních vložek. Bakterie, které vyvolávají zánět nebo podráždění, se mnohou do intimních partiií dostat právě špatnými návyky v oblasti intimní hygieny, ale i nesprávným způsobem oblékání (oblékání spodního prádla přes boty apod.).

Správné mytí pochvy

Ženská pochva je orgán s nejvyšší samočistící schopností. Výtokem se snaží zbavit se všech baterií a nežádoucích látek. V dřívějších letech díky tomu přetrvával názor, že není nutno používat žádné prostředky k intimní hygieně.

Dnes už je takový názor považován za překonaný. Udržovat intimní partie v úzkostlivé čistotě je nezbytné. Intimní hygienou dovedeme předcházet nepříjemnému množení bakterií, které o sobě dají vědět pálením, svěděním, výtokem nebo mykózami. Dívky by měly být poučeny o správné hygieně už jako malá děvčátka, denně si měnit spodní prádlo o správné velikosti a upřednostňovat přírodní materiály, před těmi syntetickými.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Na intimní hygienu v okolí pochvy používat přípravky k tomu určené a ne příliš často. Přímo do pochvy se mycí gely v rámci intimní hygieny nezavádějí.

Ph intimních partií

Intimní ženské partie mají kyselé pH. Toto právě mohou narušovat běžná mýdla, která jsou proto pro intimní hygienu nevhodné.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Intimní hygiena. Co děláme špatně a proč časté mytí mnohdy nepomáhá