Menu
WomanOnly
Bylinky

Islandský lišejník je skvělý proti kašli, ale u nás chráněný. Kde ho sehnat?

Jednou z účinných bylin, které jsou u nás na pokraji ohrožení, je také islandský lišejník neboli pukléřka islandská. Jak již název napovídá, tento lišejník roste v severských hornatých krajinách na vřesovité půdě, hlavně na Islandu. Proč patří mezi ceněné léčivky a kde tento zázrak sehnat?

Kde roste pukléřka islandská a jak vypadá?

Domovem pukléřky islandské (Cetraria islandica) je severní Evropa, Asie nebo také severní Amerika, zejména Kanada a Island. Vyskytuje se i u nás, ale pouze ve vysoko položených hornatých oblastech. Díky vzácnému výskytu už dnes patří pukléřka islandská na Červený seznam jako téměř vyhynulý druh.

A jak pukléřka vypadá? Mívá zelenkavou, stříbrnou nebo i hnědou barvu. Je poměrně tuhá. Tyto lišejníky se dříve běžně sbíraly k jídlu, zejména v období hladomoru. Buď se lišejník uvařil v polévce, nebo se přidával do pečiva. Chuť nebyla nijak zázračná, spíše hořká.

Recept na tymiánový sirup proti kašli. Pomůže i proti astmatu

Kde sehnat islandský lišejník?

Dnes se nevyplatí pukléřku hledat v horách a sbírat, už kvůli jejímu ohrožení. K dostání je z dovozu v lékárnách nebo bylinkářstvích, a to už většinou přidaná do nějakého léčebného produktu. Nejčastěji je v sirupu proti kašli nebo v bonbónech a pastilkách proti nachlazení a kašli. Také se přidává do různých bylinných čajových směsí. Pokud seženete sušený lišejník jako samostatný produkt v bylinkářství, můžete si z něj doma připravit čaj. Obvykle stačí jedna hrst sušené byliny na čtvrt litru vroucí vody.

Jaká část rostliny se sbírá a jak se suší?

Léčivou částí rostliny je tuhá stélka, která se sbírá bez příměsi mechu, trávy, vřesu, jehličí a dalších lišejníků. Suší se ve stínu, protože na slunci bledne.

Co obsahuje islandský lišejník a jaké má léčivé účinky?

Lišejník obsahuje spoustu cenných látek. Jsou to ponejvíce slizovité látky, lichenin, isolichenin, pektiny, ligniny, lišejníkové kyseliny, vitamín A a také jód.

Jitrocel kopinatý a jeho účinky. Víte, jak si vyrobit sirup proti kašli?

Hořké látky obsažené v lišejníku upravují trávení a zvyšují chuť k jídlu. Hlavní účinek lišejníku ale poskytuje kyselina protolichesterinová, která prokazatelně léčí tuberkulózu. Islandský lišejník byl proto vynikajícím a účinným lékem proti tuberkulóze a dnes se stále používá proti kašli všeho druhu.

Kromě toho můžeme islandský lišejník považovat i za přírodní antibiotikum, a to hlavně díky obsahu kyseliny usninové. Bylo ale zjištěno, že v trávicím traktu se tato kyselina rozkládá, proto je nejlepší použití zevní, a to třeba na zanícené rány a všude tam, kde je potřeba dezinfekce kůže.

Je lišejník islandský bezpečný?

Lišejník islandský ve větších dávkách způsobuje průjmy a závratě. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Jako každý jiný lišejník či řasa absorbuje i islandský lišejník těžké kovy a radioizotopy ze svého vnějšího prostředí, proto může být následná konzumace takového lišejníku pro organismus toxická, zejména ve vyšších dávkách.

Zdroje: wikipedie, Naše rostliny v lékařství – autoři Korbelář a Endris

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Islandský lišejník je skvělý proti kašli, ale u nás chráněný. Kde ho sehnat?