Menu
WomanOnly
Rodina

Jak by měla vypadat svačina pro dítě ve škole? Buďte kreativní!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

24. 3. 2014

Zdravá svačina je pro školáky nesmírně důležitá, ale podle průzkumů ji dětem připravuje asi jedna třetina rodičů. Přitom k její přípravě stačí deset minut a trocha fantazie. Nachystejte svému školákovi třeba šunkové sendviče, ovocný jogurt nebo tuňákové wrapy.

Svačiny slouží k doplnění energie a zachování vyrovnané hladiny cukru. Díky tomu nemají děti v průběhu dne hlad a můžou se lépe soustředit. “Při přípravě svačiny je potřeba přihlížet k věku dítěte a jeho aktivitě. Malý sportovec potřebuje energie podstatně více než jeho kamarád, který tráví volno u počítače,” píše na stránkách iniciativy Vím, co jím a piju dietoložka Karolína Hlavatá.

Nejmladšímu školákovi podle ní stačí svačina s nutriční hodnotou mezi 400 a 700 kJ. Naopak u starších a fyzicky aktivních dětí a adolescentů se může tato hodnota vyšplhat i na dvojnásobek. Tady jsou tipy na zdravou svačinu, která vyhovuje všem kritériím:

Sendvič se šunkou

Krajíc slunečnicového chleba namažte margarínem, na který položíte plátek krůtí šunky a 30% Eidamu a přidejte velký list salátu. Z chlebů můžete vykrájet třeba kolečka nebo kytičky a tím děti zaujmout.

Mléčný ovocný koktejl

Rozmixujte 200 ml polotučného mléka se 150 g ovoce. Můžete použít třeba banán nebo jahody, záleží co má vaše dítě rádo.

Tuňákové wrapy

V misce rozmíchejte tuňáka ve vlastní šťávě s jogurtem, špetkou soli a pažitkou a směsí pomažte dvě tortily, které navíc poklaďte plátky avokáda, okurky a listy salátu. Tortily zarolujte, rozpulte a svačina je hotová.

Malinový tvaroh

Asi 50 gramů polotučného tvarohu rozmíchejte se 100 gramy malin a další zdravá svačina je na světě.

Důležité je svačiny střídat, aby dítě nedostávalo pořád chleba se šunkou. Za prvé to není nijak zdravé, protože můžou chybět další živiny a navíc můžete docílit toho, že váš školák svačiny jíst nebude a v lepším případě se vám budou vracet domů. V tom horším byste je mohli najít v nejbližším odpadkovém koši.

Děti musí svačiny bavit a chutnat jim, jinak může veškerá vaše snaha přijít vniveč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak by měla vypadat svačina pro dítě ve škole? Buďte kreativní!