Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Jak často odčervit kočku: Podejte kapky, pastu či tabletu

Redakce

Redakce

25. 11. 2013

O našeho kočičího přítele musíme pravidelně pečovat. Kromě pravidelného očkování myslete i na odčervení. Pravidelné odčervení chrání naši kočku proti vnitřním cizopasníkům, kteří se nachází ve střevech či jiných orgánech těla kočky. 

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky začervení u koček patří: zaostávání v růstu, nechutenství, zvracení, průjem, hubnutí, vypouklé břicho, chudokrevnost, nekvalitní srst se ztrátou lesku atd.

Jak kočku zbavit blech. Jsou malé, ale zákeřné. Braňte se!

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy může být stolice či pachové značky infikovaného zvířete. Mezi další možnost patří nákaza při pozření infikovaného masa například obsahující tasemnici. Venkovní kočka se může nakazit od infikované ulovené myši.

Jak odčervovat

Odčervení není nijak složité, zvládnete ho sami doma. Odčervovat můžete několika způsoby, a to podáním pasty, tablety, nebo kapek na odčervení.

Pasta

Aplikace pasty na odčervení patří k jednoduššímu řešení, proto se s ní nejčastěji odčervují koťátka. Některé přípravky však působí pouze proti škrkavkám, což je dostatečné u koťat, nikoliv u dospělých jedinců.

Je proto důležité se o vhodném přípravku vždy poradit s veterinářem a také ho informovat, jak byla kočička odčervována naposledy. Odčervovací pastu dávkujeme dle váhy kočky, množství pasty podáváme dle příbalového letáku.

Tablety

Pokud jste šikovní, můžete podat kočce tabletu na odčervení. Nezkoušejte prášek přimíchat do jídla, neboť kočky mají výborně vyvinuté chuťové buňky a čich a vaši lest rychle odhalí.

Pro podání tablety si vyberte okamžik, kdy je kočka dobře naladěná a odpočívá, otevřete jí tlamičku a prášek jí dejte co nejdál, ideálně na kořen jazyka. Zavřete jí tlamičku, přidržte ji zavřenou a pohlaďte ji pod krkem, aby polkla.

Kapky

Pro kočky, které nedokážou spolknout tabletu ani pastu, je nejideálnější variantou odčervení odčervovacími kapkami, které se aplikují na zátylek kočky.

Jak často odčervovat

  • 1. odčervení – 14 dnů po porodu
  • 2. odčervení – 4 týdny po porodu
  • 3. odčervení – 6 týdnů po porodu
  • 4. odčervení – 3 měsíce po porodu
  • Každé další odčervení 3 měsíce (6 měsíců pokud kočka nechodí ven)
  • Pokud plánujete, že bude mít vaše kočka koťátka, proveďte její odčervení tři až pět dní před jejím krytím a čtrnáct dní před narozením koťátek.
  • Při odčervení „začervené“ kočky je nutné myslet na to, že ji nepostačí odčervit jen jednou. Odčervovací přípravky působí pouze na dospělého parazita, a to pouhých 24 hodin. Vajíčka parazitů tedy v těle kočky nadále zůstanou a celý cyklus vývoje se opakuje. Proto je třeba celý proces po 14 dnech opakovat.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak často odčervit kočku: Podejte kapky, pastu či tabletu