Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak čistit pračku: stačí chvilka času alespoň párkrát za rok

Redakce

Redakce

5. 11. 2018

Stejně jako všichni ostatní pomocníci v domácnosti si i vaše pračka zaslouží náležitou pozornost, aby vám co nejdéle dobře sloužila. Moderní pračky přitom nevyžadují stálou péči, stačí jim jen trochu vaší trpělivosti několikrát do roka. Podle redaktorů stojících za podrobným srovnáním praček je zanedbání čištění nejčastější příčina problémů po záruce pračky. 

Kouzlo tkví v pravidelnosti údržby

Je to poměrně jednoduché pravidlo, přesto často bývá kamenem úrazu. Pravidelná údržba alespoň jednou za čtvrt roku se vám stokrát vrátí. Čištění zanedbané pračky vás bude stát mnohem více času a úsilí, navíc jím chybějící péči vynahradíte jen částečně.

Jak na základní údržbu pračky

Nejsnáze si poradíte s čištěním nádobky na prací prostředky. Ta je dnes u naprosté většiny praček vyndavací, takže ji stačí po každém praní vyndat, opláchnout pod teplou tekoucí vodou, otřít a vrátit zpět na místo. Díky tomuto jednoduchému úkonu se nebudou v nálevce množit bakterie a zapáchat staré usazeniny z pracích prostředků.

Jak vybrat pračku? Víte, na co se zaměřit, a které jsou ty nejlepší dle testů

Po každém praní vytřete také zbylou vodu z těsnění u vkládacího otvoru (u praček s předním plněním) a nechte dvířka pračky mírně pootevřená, aby mohla vyschnout.

Při úklidu koupelny na pračku rovněž nezapomínejte. Navlhčeným hadříkem setřete prach a jemnou špínu z povrchu pračky a plnícího otvoru.

Filtr hrubých nečistot

Jednou za čas vyčistěte i zanesený filtr. Ten je u většiny typů praček zpravidla umístěn vpředu dole pod bubnem a zakrytý odnímatelnou lištou (mrkněte se do návodu k vaší pračce). Před samotným čištěním můžete zapnout odčerpání vody, pokud takový program vaše pračka nabízí. I tak ale trochu vody vyteče, mějte proto po ruce nachystaný hadr.

Filtr vyšroubujte, pečlivě očistěte hadříkem se saponátem, otřete a našroubujte zpět. Pravidelným čistěním filtru předejdete například ucpání odtokové hadice nebo jiným poruchám, které by vyžadovaly zásah odborníka.

Jak odstranit zápach z pračky? Pomůže praní na vyšší teplotu

Vodní kámen

Ten trápí pračky nejčastěji. Přitom se jej lze poměrně snadno zbavit, ačkoli zcela zabránit jeho usazování nejde. Naše babičky (a možná i maminky) si obvykle vystačili s octem nebo kyselinou citrónovou, kterou můžete pro čištění bubnu pračky pomocí vyvařovacího programu použít i vy. (Zdroj: arecenze.sk)

V tom případě vložte do bubnu starý hadr, který nečistoty během praní pohltí. Pračku takto čistěte nejméně jednou za tři měsíce.

Používáním změkčovače vody – obzvlášť pokud máte doma tvrdou vodu – také nic nezkazíte. Většina značkových pracích prostředků nějaký ten změkčovač vody tak či tak obsahuje.

Na silnější vodní kámen a usazeniny použijte odvápňovací roztok, případně jiné speciální přípravky, které seženete v každé větší drogerii. Opět platí, že nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud pračku zapnete na nejdelší a nejteplejší cyklus.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak čistit pračku: stačí chvilka času alespoň párkrát za rok