×
WomanOnly

Jak cuketa prospívá zdraví? Dopřejte si ji nejen při cukrovce!

Cuketa a zdraví

Cuketa je velmi snadno dostupnou zeleninou. Výborně chutná, a kromě toho velmi prospívá zdraví. Jak vám může pomoci? Hodí se při cukrovce, detoxikaci, ale i pro péči o trávicí systém.

 Cuketa a zdraví

Cuketu si můžete snadno vypěstovat doma nebo ji seženete běžně v zelenině a na tržišti. Zelená cuketa je pokladem pro zdraví. Obsahuje totiž provitamin A, ze kterého organismus metabolickou přeměnou získává vitamín A neboli retinol. Tento důležitý antioxidant pomáhá dobrému stavu očí, brání vzniku šerosleposti. Dodává energii. Je nezbytný pro látkovou přeměnu v buňkách. Při přípravě cukety myslete na to, že provitamín A se rozpouští v tucích. Výrazně zásaditá potravina pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu.

Recept na cuketové placičky. Vykouzlete vynikající oběd bez masa

Důležité látky v cuketě

Kromě toho obsahuje vitamíny B, C a E, betakaroteny, minerály: hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, měď, zinek a vlákninu. Jeden z nejzdravějších druhů zeleniny je velmi prospěšný pro trávicí trakt. Ať už se jedná o hojivý účinek střev, protože regeneruje výstelku střev nebo o doporučenou potravinu osobám s Crohnovou chorobou, případně ulcerozní kolitidou. Díky vláknině také podporuje činnost střev, což prospívá imunitnímu systému. Využívá se jí při poruchách trávení, gastritidě, dráždivém tračníku, ale i při zánětu tlustého střeva.

Cuketa čistí ledviny

Využít cuketu můžete také jako pomocníka pro detoxikaci a odvodnění organismu. Čistí tělo od odpadních látek. Protože obsahuje hodně vody a minimum kalorií, pomáhá i při hubnutí.

Protože 90 % cukety tvoří vody, pomáhá čištění ledvin. Osobám, které mají problémy s otoky a nepříjemným zavodňováním, se doporučuje jedna malá cuketka denně.

12 receptů z cukety, které budete chtít vyzkoušet

Cuketa a diabetes

Tento druh zeleniny je velmi vhodný při cukrovce. Protože pečuje o ledviny a čistí je a protože pomáhá redukci váhy, je pro pacienty s cukrovkou ideální. Navíc dokáže dobře zasytit. Můžeme říci, že 100 g cukety obsahuje asi 20 kcal. Když si cuketu dáte k večeři, budete mít stabilnější ranní glykémii. Večer je ideální tuto zeleninu kombinovat s dalšími druhy, dále třeba s vejcem a kvalitními druhy sýrů.

Další zdravotní benefity cukety

Důležité jsou také její antibakteriální účinky, pomáhá pečovat o imunitu organismu. Cuketa je důležitá i pro činnost srdce a proti kornatění tepen. Kromě toho posiluje svaly.
Cuketa přispívá i ke zklidnění a funguje antistresově. Přisuzují se jí také protirakovinné účinky.
Bývá doporučována při problémech se dnou nebo revmatismem.

Při výběru se vyplatí sáhnout hlavně po mladých a svěžích kusech. Slupka je důležitá pro cenné látky (vitamíny, minerály a živiny), proto se jí není dobré zbavovat. Cuketu můžete připravit syrovou, třeba do salátů, krátce podušenou, grilovanou nebo vařenou.

Cuketa se dá kombinovat prakticky s jakýmkoliv druhem zeleniny nebo masa, čímž získáváme další cenné látky. Skvěle se hodí třeba k rajčatům.

Máte rádi cuketu? Jaké úpravě dáváte přednost? Podělte se v diskuzi pod článkem.5 Komentáře Jak cuketa prospívá zdraví? Dopřejte si ji nejen při cukrovce!

  1. Cuketa je pro mě nenahraditelná ve smoothie, aby nebylo až moc sladké nebo kyselé, dává to do rovnováhy. S kokosovým mlékem, vodou, jablíčkem, 4 jahodami a zelenými lístky, které obsahují rukolu to nemá chybu.

  2. Zkusila jsem z cukety hustou krémovou polévku (+ mrkev, celer, pórek, slabá zásmažka na másle, může být i kapka smetany) a krutony. Neměla chybu!

  3. Mám nejraději cuketu nakrájenou na menší kousky,orestovanou na másle,osolenou,trochu opepřenou,udělanou “na skus” a hotovo.Dnes jsem ji měla s vařenými bramborami,dobrá je i s bagetou.Zdravím Jana

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*