Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Jak dlouho se kočka mrouská? Pozor! Je to odlišné než hárání fenek

Redakce

Redakce

15. 12. 2017

U koček se říje nazývá mrouskání. Mrouskání je příznakem pohlavní dospělosti kočky a její připravenosti k oplodnění. To neznemená, že je kočka fyzicky dospělá. Kočky mohou začít mrouskat velmi brzy, kdy jsou fyzicky ještě koťata a tudíž pro krytí, těhotenství a následný porod fyzicky nevyspělé.

První mrouskání se dostavuje již od 6 do 12 měsíců věku kočky a většinou trvá 3-7 dní. Další říje následuje po 1-6 týdnech a to po sérii 3-4 mrouskání. Poté je obvykle přestávka od 3 do 6 měsíců, než se celý koloběh opakuje.

Mrouskání většinou přípomíná dětské naříkání nebo tzv. jódlování. Kočky jsou zpravidla velmi hlučné, hlavně při letních nocích můžete slyšet z venku dětský nářek, což bude pravděpodobně mrouskající kočka nikoliv dítě.

Výjimečně probíhá mrouskání u koček tiše a nevýrazně bez hlasitých i fyzických projevů. Většinou je kočka v období říje hlučná, nastavuje zadeček a ocas překlání na stranu. Říje u kočky probíhá bez jakýchkoliv výtoků, krvácení či hárání jako je tomu například u fen. Pouze po krytí je možný velmi lehký výtok s příměsí krve.

Jak vycvičit kočku? Je to těžké, ale ne nemožné

Pro kočku není dobré, pokud ji necháváte mrouskat tzv. naprázdno. Hrozí jim tak zánět dělohy. Proto se doporučuje nechat kočičku připustit. V případě, že nechcete koťata je vhodné řešení kastrace. Kastrace se ideálně provádí hned po první říji kočky.

Kočičky, které nenecháte spářit a ani nevykastrujete, mohou velmi trpět, a co si budeme povídat, vy také. Nejenom, že je mrouskání opravdu velmi hlučná záležitost, ale pro kočku velmi nepříjemná a ohrožující na zdraví.

Kočky jsou od přírody přizpůsobeny k časté říji. Divoká kočka má v době páření až 3 vrhy mláďat a přes zimu odpočívá a stará se o potomky. V přírodě se vždy najde nějaký kocour, který se rád ujme role „otce“ a tak je kočka březí velmi rychle a snadno.

Jak kočku zbavit blech. Jsou malé, ale zákeřné. Braňte se!

Je také nutno podotknout, že vzhledem k tomu, jak jsou divoké kočky často březí, více je to vysiluje a nedožívají se tak vysokého věku jako to je u domácích koček. V přírodě mají stálý koloběh: říje, březí, kojení, výchova. Přiznejme si, že být divokou kočkou je velká dřina.

Pozor!

V průběhu mrouskání kočka vypouští do své moči hormon estrogen, který láká kocoury. Kocouři rovněž vycítí blízký nástup říje. Proto není dobré spoléhat na to, že poznáte včas kočičí říji a kočku s kocourem oddělíte včas.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak dlouho se kočka mrouská? Pozor! Je to odlišné než hárání fenek