Menu
WomanOnly
Apetit

Jak dobít energii? 5 potravin, které vás po zimě probudí!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

16. 2. 2016

Po pochmurné zimě se nejedna z nás cítí unavená, ospalá a stále bez energie. Co vás dostane do formy, ještě než v plné síle přijde jaro?

Strava, duševní pohoda a fyzická kondice jsou věci, které se navzájem ovlivňují. Únava a stres jsou jednou z nejčastějších příčin tloustnutí. Jak jim nedat šanci? Zařaďte do svého jídelníčku následující potraviny!

1. Hořká čokoláda

Že čokoláda je nepřítelem štíhlé linie? Jak která. Pokud vás čas od času honí mlsná, kouskem hořké čokolády si neublížíte, ale zaženete chuť na sladké a dobijete energii. Vybírejte však opravdu kvalitní, čím vyšší obsah kakaa, tím lepší. Naopak mléčné a bílé čokoládě se raději vyhněte.

2. Banán

Banány, které u nás patří k nejoblíbenějším druhům ovoce, jsou ideální dopolední svačinkou plnou vitamínů A, B a C a minerálů, jako je hořčík, fosfor, železo, anebo draslík, o který přicházíme při fyzické zátěži. Pokud však chcete zhubnout, pozor na vysoký obsah sacharidů.

3. Brokolice

Nenápadná zelenina je díky obsahu antioxidantů a koenzymu Q 10 prevencí proti rakovině a pomáhá mírnit známky stárnutí. Proti únavě bojuje vysokým podílem vitamínu C. Všechny prospěšné látky si zachová, i když ji připravíte v páře.

4. Oříšky a semínka

Ořechů a semínek je ohromné množství. Ať už vám chutnají madle, pistácie, lískové oříšky či slunečnicová semínka, skvěle vašemu organismu doplní minerály a stopové prvky, při jejichž nedostatku tělo přepíná na úsporný režim. Při hubnutí však pozor na vysoký obsah tuků.

5. Ovesné vločky

Vločky jsou zázračným prostředkem proti hladu díky nízkému glykemickému indexu – energie se do těla uvolňuje postupně a pocit nasycení tak dlouho vydrží. Z tohoto důvodu se často konzumují k snídani – ať už ve formě kaše, anebo jen tak s jogurtem či ovocem. Na chronickou i akutní únavu zabírají díky vysokému obsahu draslíku.

Co nebrat?

Ze svého jídelníčku naopak vyřaďte potraviny, které vaše tělo zatěžují a vysilují. Jedná se zejména o výrobky z bílé mouky, nezdravé sladkosti, smažené pokrmy a alkohol.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak dobít energii? 5 potravin, které vás po zimě probudí!