Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak lichotit muži a nebýt u toho trapná

Kdo by rád neposlouchal lichotky? Představují snadnou cestu, jak někoho potěšit. Pokud však umíte lichotit správně. Když ne, můžete se dostat do trapné situace. Jak se jí vyhnout?

Co je to vlastně lichotka?

Dnes lichotku vnímáme pozitivně, jako pochvalu, poklonu či kompliment. V minulosti tomu tak však nebylo. Staročeské slovo lichota totiž znamenalo klam, faleš nebo úskok. Takže když někdo někomu lichotil, chválil ho, ale neupřímně, chtěl z toho mít nějaký prospěch. Lichotka tedy znamenala kdysi to, co dnes pochlebování.

Strašák jménem první rande a proč muži nemají rádi vystresované ženy?

Jak lichotit mužům

Často se hovoří o tom, že lichotky otevírají cestu k srdci ženy, přitom lichotky rádi přijímají i muži. Snaží se sice působit jako drsňáci, kteří všechno zvládají, ale i oni rádi slyší, že se partnerce líbí nebo že se jim něco povedlo.

Jak oslovit muže snů

Pokud se chystáte oslovit neznámého muže, chce to většinou dost kuráže. Důležité je být přitom sama sebou a na nic si nehrát. Pokud běžně netrousíte vtipy na potkání, nesnažte se být za každou cenu vtipná. Spíš se zaměřte na to, co se vám na muži líbí, co vás zaujalo. Pochvala by měla být jednoduchá a upřímná. Doplňte ji úsměvem. Dobré je to také nepřehnat s líčením a oblečením, ideální je působit přirozeně.

Co funguje:

 • Požádat o pomoc či o radu – muži radí rádi. Na ulici se zeptejte na cestu, v supermarketu si nechte poradit dobré víno či sýr, v posilovně účinné cviky.
 • Pochválit – třeba tričko a zeptat se, kde ho pořídil, že takové sháníte pro kamaráda či bratra. Nebo parfém, případně doplňky. Odvážnější mohou i vzhled, ale s mírou.

Buďte přirozená a vyhněte se afektovanosti. Opravdu není dobré se na muže vrhnout a osahávat mu biceps s výkřikem, jak musí být silný. Vyhněte se také chválení drahých doplňků, ať nepůsobíte jako zlatokopky. A žádné sexuální narážky.

Pokud oslovujete muže přes internet, máte velkou šanci uspět. Málokterá žena se k tomuto kroku rozhoupe. Muži to velmi ocení. Napište mu, že obdivujete jeho koníček nebo že máte společný zájem. Nedělejte se ale lepší, než jste.

Komplimenty na první rande

Chystáte se na první schůzku s mužem svých snů. Byly byste rády, aby na první schůzku navazovala i druhá a třetí. Kromě svého vzhledu řešíte i to, o čem si na schůzce budete povídat a jak mu dát najevo, že se vám líbí, ale zase ne moc.

Co funguje:

 • Pochválit vzhled – vyberte si něco, co se vám na něm opravdu líbí a pochvalte to – krásný úsměv, rty, oči. Případně svaly. Klidně i oblečení a vůni.
 • Obdivovat jeho koníčky a zájmy, případně povolání – zajímejte se o to, co rád dělá, a pochvalte to.
 • Oceňte jeho smysl pro humor – řada mužů si na něm zakládá. Nebo to, že se s ním dobře povídá, cítíte se s ním dobře. Ať ví, že si schůzku užíváte.

Pokud chcete situaci odlehčit, můžete po komplimentu zavtipkovat, ale zlehka. Buďte originální. Je-li na vašem protějšku něco evidentního, co mu chválí všichni (třeba tetování), snažte se zaměřit na něco úplně jiného (vypravěčské schopnosti). Určitě to ocení. Každopádně buďte uvolněná a ne v křeči. A usmívejte se.

Na prvním rande se vyhněte sexuálním narážkám, je to příliš brzy. Určitě nezmiňujte rodinu – jak by se partner líbil vaší mamince nebo že byste chtěla, aby děti měly oči po něm.

Ve fázi zamilovanosti se dobře daří romantickým lichotkám – ocenit, že je vám s ním krásně, že se s ním skvěle povídá atd. Vyhněte se ale lichotce, že je sladký. Staví ho to do role malého dítěte. A také před jeho kamarády nikdy neříkejte, jak je romantický. Před kamarády je drsňák, tečka.

Lichocení v dlouhodobém vztahu

V dlouholetém vztahu se pochvaly mohou začít vytrácet. To je ale velká chyba. Každý člověk potřebuje být chválen. Když od svého partnera, svého nejbližšího člověka, slyší namísto pochval jen samé výtky, začne si lichotky hledat jinde.

Proto je důležité dbát na to, aby se partneři stále uměli vzájemně pochválit. V dlouhodobém svazku je navíc ta výhoda, že se partneři už dobře znají a vědí, na co je ten druhý citlivý a co naopak vysoce hodnotí. Lichotky pak mohou být cílené a konkrétní.

Použít můžete všechny komplimenty pro muže uvedené v bodech výše. Ale i další věci.

Co ještě funguje:

 • Pochválit vzhled – i se sexuálním podtextem
 • Ocenit inteligenci a úspěchy v práci – jak je chytrý, jak si se vším poradí, co byste si bez něj počaly
 • Obdivovat vlastnosti – spolehlivost, ochota, pracovitost, empatie, štědrost. Že se s ním cítíte v bezpečí, je vám s ním stále dobře a jste rády, že ho máte.
 • Ocenit, co pro vás dělá – plánuje výlety, pečuje o auto, nákupy, stěhuje nábytek, spravuje rozbité – určitě je toho spousta.
 • Vyzdvihnout jeho péči o děti – pochvalte ho, jak je skvělý otec

Vyhněte se skryté kritice jako: „No vidíš, že to umíš, když chceš.“ A nechovejte se k němu jako matka k malému klukovi. Neshazujte jeho pomoc tím, že řeknete, že byste to samy zvládly lépe.

Jak lichotit kolegům, šéfovi a kamarádům

Skládejte komplimenty kolegům a kamarádům jen, když to myslíte vážně. Neměl by v tom být skrytý úmysl, snaha získat prospěch. Tedy, pochválím kolegu a on mi za to s něčím pomůže. Ještě horší je snaha vlichotit se šéfovi. Nevyjde vám to. Rozumnému šéfovi to dojde a kolegové vás budou nesnášet.

Co funguje:

 • Pochválit vzhled – ale jen při pozitivní změně – oceňte nový účes, že zhubl nebo začal sportovat, hezký parfém či novou košili.
 • Ocenit pracovní výsledky nebo řidičské schopnosti
 • Vyzdvihnout smysl pro humor

Jak lichotit ženám

Ženy rády lichotí svým kamarádkám. Líbí se jim, že jim tím udělají radost a zpříjemní den. Zároveň to v nich samých vzbuzuje radost a zvyšuje to jejich sebevědomí.

Ovšem při lichocení jiné ženě je třeba postupovat citlivě. Některé ženy o sobě hodně pochybují, a proto nevědí, jak lichotku přijmout. Snaží se ji spíše shodit.

Velkým úskalím při lichocení ženám jsou komplimenty týkající se jejich vzhledu. Ženy jsou na svůj výzor přecitlivělé a v jakýkoliv pochvale týkající se jejich vzhledu hledají skrytý negativismus. Prosté: „Vypadáš dneska dobře,“ podrobí nekompromisní analýze typu: „Jen dneska? Jindy dobře nevypadám?“ Přitom by stačilo říct jen: „Děkuji.“ A radost by zůstala na obou stranách.

Ideální je ženě pochválit něco, v čem si myslíte, že nad vámi vyniká:

 • Péče o domácnost
 • Vaření
 • Péče o děti
 • Úspěchy v práci
 • Jazykové schopnosti

Záleží také, jak blízká si s tou ženou jste. Pokud je to kamarádka a dobře ji znáte, víte, na čem jí záleží a co je pro ni důležité. Ženě, kterou znáte od vidění, pochválíte spíše vzhled než charakterovou vlastnost – nový účes, šaty.

Rozhodně se však vyhněte dovětkům, které lichotku shodí a promění ji spíše v urážku. Zde je dobré řídit se starým pořekadlem – nemůžeš-li říct nic pěkného, raději mlč.

Pusťte se do toho

Pokud ve vás předchozí odstavce vyvolaly obavu, že lichocení je složité, není tomu tak. Lichocení je krásné a stojí za to, když někomu lichotkou zpříjemníte den. Příjemné pocity to přinese i vám. Stačí si zapamatovat, že důležité je myslet lichotku upřímně a vyslovit ji jednoduše a s úsměvem. Rozhodně je lepší lichotit než nelichotit. S každou další lichotkou si budete jistější. Pozitivním vedlejším efektem lichocení pak je, že lidé budou více lichotit, na oplátku, i vám.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak lichotit muži a nebýt u toho trapná