Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak mít správnou tepovou frekvenci pro hubnutí a spalování tuků

Redakce

Redakce

4. 11. 2013

Dáváte do cvičení všechno a rafička váhy stejně ne a ne spadnout dolů? Možná je to tím, že vaše tukové partie nedostávají šanci se do cvičení pořádně zapojit. Jak toho docílit a zhubnout právě tuky? Je potřeba si pohlídat tepovou frekvenci.

Každý srdeční stah pumpuje krev do cév. To způsobí jejich zachvění hmatné jako pulz – tep. Ve stresu, před důležitým pohovorem, zkouškou či při cvičení a posilování pracuje srdce rychleji. V klidu se stáhne asi 60-80krát za minutu. Při tělesné aktivitě však může zrychlit až na trojnásobek. Současně s tím se probouzejí energetické zdroje, kterými se krmí pracující svaly.

Jak vylepšit své tělo? Jezte často a nebojte se cvičení

V prvních 20-30 minutách cvičení nemusí tělo sahat pro energii do tukových zásob. Svaly jsou totiž vyživovány látkou nazývanou glykogen. Je to cukr, který se přímo do svalů ukládá po každém jídle. Po půl hodině cvičení ale jeho zásoby dochází. Nastává kýžený okamžik a tělo sahá pro energii do tuků. Hodina cvičení tedy znamená 30-40 minut spalování tuků.

Aerobic, běh, tanec a s tuky je konec

Ne každé cvičení ale spaluje tuky. Vyměňte posilování za aerobic, běhání nebo tanec. Zapotíte se a ve vašem těle nastane frmol. Glykogen a posléze tuky se budou hrnout do lačnících svalů rychlostí blesku. Důležité je cvičit ve správné tepové frekvenci. Jinak se nespalují tuky, ale jen procvičují svaly. Ano je to tak, řádně vysoká tepová frekvence spouští spalování tuků.

Jak běhat podle tepové frekvence. Pomůže zhubnout

Znáte svoji spalovací tepovou frekvenci?

Snadným výpočtem zjistíte, v jakých hodnotách se má vaše tuky-hubnoucí tepová frekvence pohybovat. Kontrolovat ji můžete takzvaným sporttesterem – přístrojem nabízeným v obchodech se sportovním vybavením.

220 minus váš věk – z tohoto čísla vypočítejte 60 % – 80 % – to je rozmezí vaší osobní tuky-hubnoucí tepové frekvence

příklad : 220 – 20 let = 200, 60 % z 200 = 120, 80 % z 200 je 160

Je-li vám 20 let, vaše osobní tuky-hubnoucí tepová frekvence je v rozmezí 120 – 160 tepů za minutu.

Cvičební program na hubnutí tuků

Optimální cvičební program, který bude podporovat spalování tuků, může vypadat třeba takto:

2x týdně cvičení v tepové frekvenci vypočítané podle návodu.

Cvičení trvá déle než 20-30 minut, pak se začnou spalovat tuky.

Nejvhodnější volbou jsou aktivity, které zapojují více svalových skupin, tj. běh, aerobic, zumba, spinning aj.

Také úprava stravy je předpokladem k úspěšnému a dlouhotrvajícímu snížení váhy, zlepšení kondice a zabránění jo-jo efektu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak mít správnou tepovou frekvenci pro hubnutí a spalování tuků