Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak na podzimní deprese? Zkuste saunu a kardamom!

Jakmile vítr zafouká do strnišť a objeví se první mlhy, s lítostí vzpomínáme na prosluněné dny plné světla a tepla. Během podzimu se naše nálada často podobá počasí, které sledujeme ze svých útulných domovů skrze špinavá okna. Vnímáme chlad, šeď, vlhkost, pošmourno. Jak si vylepšit den a trochu se zahřát?

Deprese a melancholie přicházejí s podzimem

Nikdo nechce propadnout depresi nebo se uložit k zimnímu spánku a probudit se z něj až na jaře. I když existuje menšina těch, kteří si v pochmurném, chladném a deštivém počasí libuje, většina se shoduje na tom, že má raději jaro a léto. Teplo, slunce, světlo, radost, prázdniny a spoustu zábavy. Právě slunce v nás probouzí optimismus a vůli k životu, aktivuje produkci určitých hormonů a také produkuje vitamín D. Není náhoda, že v severských krajích lidé mnohem častěji trpí depresemi a mají sklony ke smutku a melancholii. Ostatně celá Skandinávie je tím pověstná.

Někdy by třeba mohl říct, že si můžeme své slunce nosit uvnitř sebe. Že můžeme zářit a zahřívat se zevnitř. Ne vždy je to tak jednoduché. Během zimního období se snažíme jak jen můžeme, abychom měli dostatek zábavy, a aby nám bylo teplo. Abychom se radovali, smáli a prohřívali. Lidé se kvůli tomu například věnují sexu, anebo si pořizují do svých domovů otevřený oheň. Takový krb je parádní přesně pro podzimní nečasy…

Jak se zahřát v chladných dnech?

Ale zahřívat se dá i jinými způsoby. Kromě vášně, ohně nebo kvalitně vytopené místnosti se můžeme zahřát sportem, případně také horkými nápoji a vhodnou stravou. Vsaďte na osvědčené prohřívací prostředky nebo bylinky. Jednou z oblíbených potravin je zázvor, ze kterého lze připravit lahodný horký čaj, který vás zahřeje tak, že na to jen tak nezapomenete.

Volte si takové potraviny, které mají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu, jíž připomínají slunce. Kromě zázvoru může jít například o kurkumu, papriky, rajčata, mrkve, dýni Hokkaidó, jáhly, kukuřici, slunečnicová semínka, ale i ostrá koření jako třeba chilli nebo česnek.

Výborné prohřátí nabízí pravidelné saunování. Kromě toho, že ze sebe stáhnete všechen nashromážděný stres a vypotíte se z mnoha toxinů a škodlivin, krásně si prohřejete celé tělo. Zejména klouby a páteř to během chladných dnů ocení. Se saunováním by měli být opatrní lidé, kteří trpí arytmií a vysokým krevním tlakem.

Kardamom jako antidepresivum

Jedním z perfektních antidepresiv je málo známý kardamom. Jedná se o exotické koření, které velmi příjemně voní. Pod názvem Kardamom pravý se skrývají semena kardamovníku. Ten dorůstá až třímetrové výšky a našli bychom jej v tropických oblastech s vysokou nadmořskou výškou. Kardamomu se kdysi říkalo rajská zrna a využívala se k léčbě mnoha neduhů. Jeho nádherně vonící silice má též příznivé účinky v aromaterapii a přidává se do parfémů.

Kardamom zlepšuje náladu, působí antidepresivně, proti chmurám a úzkosti, proti nervozitě, nespavosti a neklidu. Má silně dezinfekční a protiplísňové účinky, povzbuzuje trávení, podporuje činnost sleziny a slinivky, a je dobrý i na srdce. Jeho silice je horké a suché povahy, celkově harmonizuje, navozuje pocit bezpečí, vyrovnanosti, koncentrace a soustředění, čehož je také možné využít například při studiu. Důležité je, že zbavuje stresu a úzkosti, navíc podporuje tvorbu serotoninu v mozku.

Koření můžeme použít také v podobě prášku ve speciálních receptech, lahodně chutná i ve sladkých pokrmech. Celá semena často bývají součástí sypaných čajových směsí, zejména se to týká kvalitního černého a zeleného čaje. Kardamomovou silici si můžete přidat do aromalampy nebo s ní kouzlit při výrobě domácí přírodní kosmetiky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na podzimní deprese? Zkuste saunu a kardamom!