Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak nakoupit na karanténu při epidemii koronavirem?

V současné době dle nařízení vlády probíhá karanténa celé České republiky. To znamená, že lidé mají vycházet z domu pouze v nutných případech, jakými je nakupování, pomoc rodinným příslušníkům nebo přesun do svého zaměstnání. Určitě je lepší udělat si zásoby potravin, abyste nemuseli chodit do obchodu každý druhý den. Co je vhodné nakoupit do zásoby?

Které potraviny je vhodné nakoupit do zásoby?

Všichni si asi všimli, že nejvíce mizí trvanlivé potraviny jako jsou mouka, těstoviny a rýže. Nakupovat by se ale mělo s rozmyslem, ideálně také s nákupním seznamem a se solidaritou vůči druhým. Pokud si koupíme 10 balení mouky nebo špaget, k ničemu nám to nebude a druhým lidem tyto potraviny pochybí. Seznam nakupovaných potravin by měl být především pestrý, tak jako by měla být pestrá naše strava. Vybírejte výživné potraviny a dbejte na to, abyste měli dostatek všech základních nutričních složek. Důležité jsou nejen sacharidy, ale i bílkoviny a tuky.

Luštěniny nahradí maso

Co bychom tedy měli ideálně do svých zásob přidat? Určitě nevynechejte luštěniny, a to všelijaké druhy. Kupte si zelenou nebo červenou čočku, cizrnu, fazole nebo žlutý či zelený hrách. Luštěniny vám vydrží dlouhou dobu, stačí když si je občas přidáte do polévky nebo si z nich připravíte kaši. Jsou výživné a zdravé, obsahují také hodně bílkovin a mohou i nahradit maso, což je důležité. Kromě bílkovin mají samozřejmě dostatek vlákniny a tolik potřebných vitamínů a minerálů. Kvůli jejich horší stravitelnosti díky oligosacharidům je lepší vodu, ve které luštěniny namáčíte, před vařením slít a vyměnit za novou.

Nejen rýži a těstoviny, ale i pohanku a jáhly

Kromě luštěnin si určitě nakupte sacharidy, tedy rýži, luštěniny, ale třeba i pohanku, jáhly, krekry, křupky nebo extrudované chlebíčky. Ty vám dlouho vydrží a můžete s nimi jakkoliv experimentovat. Pokud narazíte na tmavou rýži, je oproti klasické bílé zdravější a obsahuje více vlákniny a minerálů, ale i bílá rýže vám samozřejmě prokáže dobrou službu. Lze si ji doma míchat například s pohankou nebo prosem, což jsou velice zdravé a výživné jáhly, které obsahují hodně železa a bílkovin.

Pokud nedržíte bezlepkovou dietu, vezměte si i ovesné vločky, ze kterých si můžete připravit kaši, anebo si je dát do polévky. Rychle si nachystáte také kuskus, který stačí jen nasypat do misky, přelít vroucí vodou a nechat chvilku pod pokličkou. Co se týká mouky, pokud si pečete vlastní chléb nebo si chcete občas udělat radost koláčem či bábovkou, je to dobrá volba.

Kuskus šetří čas a podporuje zdraví. Zkuste ho na slano i na sladko

Vítězí mražené zeleninové směsi, česnek a cibule

Z ovoce a zeleniny si nakupte mražené směsi, například zelený hrášek, polévkovou směs nebo směs na rizoto, ty vám v mrazáku vydrží dlouho. Nezapomeňte na zásobu brambor a čerstvé zeleniny, nekupujte si ale více, než můžete sníst či zpracovat. Zeleninu si také samozřejmě můžete doma zmrazit, anebo zavařit. Kořenová zelenina, brokolice, květák nebo cuketa či dýně vám vydrží nejdéle. Ve vaší domácnosti by neměl chybět česnek a cibule, citróny a zázvor. Ty jsou totiž výbornými prostředky v boji se všemi virózami.

Živočišné produkty a pečivo

Vajíčka si sežeňte ideálně domácí, pokud běžně konzumujete mléko a mléčné výrobky, v tomto případě se vyplatí sáhnout po trvanlivých produktech. Kvalitní čerstvé maso si doma hned zpracujte a dejte jej zmrazit. Zmrazit se dá i čerstvé pečivo, udělat si tyto zásoby se určitě vyplatí.

Rybičky v konzervě a alkohol jako dezinfekce

Nezapomeňte i na nějaké konzervy. Rozhodně nejzdravější jsou sardinky a jiné rybičky v konzervě. Nakupte si jich větší množství, vydrží vám dlouho. Klidně si dopřejte i nějakou tu čokoládu na nervy, anebo alkohol. Ten však nemusíte doma popíjet ve velkém. Kupte si vodku nebo slivovici a použijte je jako domácí dezinfekci, například s přidaným esenciálním olejem. I když to není 60 % líh, je to lepší než nic.

Léčivé koření a kurkuma proti virům

Nakupte si do zásoby také cukr, sůl, olej a nějaké čaje. Koření by rovněž nemělo chybět ve vaší kuchyni, nejde teď o chuť vámi připravovaných jídel, koření má také léčivé účinky a pomáhá při různých nemocech. V současné době určitě nezapomeňte na kurkumu, která se používá při boji s virovými onemocněními všeho druhu!

Z drogerie si pořiďte zásoby toaletního papíru a papírových ubrousků a nezapomeňte na dostatek krmiva pro vaše domácí mazlíčky!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak nakoupit na karanténu při epidemii koronavirem?