Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Jak naučit kočku na záchod: Uvidíte, že to není žádná věda

Redakce

Redakce

9. 12. 2013

Ideální je, když tento návyk získá kočka již od útlého věku. Koťata se velmi rychle učí a zatím nepřebrala žádné instinktivní návyky a dají se dobře zpracovat. S výukou by se mělo začít už ve 3-4 týdnu po narození. Pokud si kotě berete od chovatele, tento návyk by již mělo ovládat.

Jak se starat o kočičí záchod? Dodržujte základní pravidla

Základem správné a efektivní výuky je najít vhodný okamžik, kdy se kočka chystá vykonat potřebu. Poznáte to tak, že se kočka přikrčí a mírně nadzdvihne ocas. V tento okamžik ji chytíte a odnesete do přichystané bedýnky a pořádně jí pochválíte.

Při jakémkoliv výcviku není vhodné používat trestů, ale naopak chválit a poukazovat na to, co dělá správně. Takže v situaci, kdy kotě udělá potřebu mimo svoji toaletu, nedávejte mu přes zadek, ani mu nemáchejte nos v exkrementech. Nepochopí to, jen se vyděsí.

Jak vycvičit kočku? Je to těžké, ale ne nemožné

Jak už jistě víte, kočka je velmi čistotný tvor, a tak si velmi rychle přivykne na svou toaletu a pravidelně ji navštěvuje. Musí ji však mít na vhodném místě a udržovanou v čistotě.

U starších koček se bohužel stává, že vykonávají potřebu častěji a ne vždy do své toalety. Může se jednat o vážnější příčinu jako je onemocnění ledvin. V tomto případě je vhodné navštívit veterináře. Určitě kočku netrestejte.

Jak vykoupat kočku? Někdy to je těžký boj

Zvýšenou pozornost věnujte kocourům. V období jejich říje se objevuje nemilá záležitost – značkování. Pomocí moči kocouři značkují své teritorium. Bohužel tento pudový návyk nelze odnaučit. Můžete jej korigovat tím, že kocoura naučíte značkovat svoji toaletu a ne okolí.

Přípravu na značkování poznáte tak, že kocour zaujme zvláštní polohu, kdy zvedne jednu nohu a malým proudem označí na velkou vzdálenost dotyčný předmět. Pokud nedokážete kocoura naučit značkovat pouze do záchodu, je zde alternativou kastrace, kdy se mu odeberou pohlaví žlázy.

Tip

  • Pokud jste si přivedli do bytu kočku zvyklou chodit vykonat potřebu ven, umístěte bedýnku co nejblíže ke dveřím a ukažte jí, kde se nachází její nová toaleta. Tak přechod na „umělý“ záchod zjednodušíte. Kočka je inteligentní a brzy pochopí co a jak.
  • Pokud budete učit kotě, zvolte vhodnou velikost záchodu, aby nebyly okraje příliš vysoké.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak naučit kočku na záchod: Uvidíte, že to není žádná věda