Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak oddálit menstruaci? Řídit ji můžete s antikoncepcí i bez ní

Redakce

Redakce

20. 1. 2014

Menstruace je pravidelný cyklus života ženy, který trvá od 4 do 7 dní, 1x za měsíc. Pro mnohé z nás je menstruace nepříjemným, ba až nesnesitelným obdobím, doprovázeným křečemi v podbříšku, tlakem v prsou, bolestmi hlavy, častými změnami nálad a celkovou nevolností a to obzvláště v prvních dnech. Avšak tento cyklus je pro život ženy cyklem základním.

Menstrucace slouží jako každoměsíční oznámení ženského zdraví. Na babské rady se v tomto případě raději nespoléhejte. Účinek nemusí být zaručený. Chcete-li si oddálit menstruaci s jistotou, obraťte se na svého gynekologa.

Pomocí hormonální antikoncepce

Pokud užíváte hormonální tabletky, je oddálení menstruace poměrně jednoduché. Plato obsahuje 21 až 24 tabletek, které se užívají každý den, v pravidelnou hodinu, v nemenstruačním období. Po dobrání těchto tabletek přichází menstruace. Tuto pauzu pro menstruaci přeskočíte a budete tak brát prášky bez ustání. Posunete si tak menstruaci o měsíc.

Druhy hormonální antikoncepce jsou různé. Některé jsou jednoduché, obsahují pouze tabletky, které se užívají pouze ve dny odpočinku od menstruace. Jiné obsahují prášek na každý den v měsíci. Většinou jsou v platíčku odlišeny barvou – např. 3 týdny bílých tabletek, jeden týden růžových tabletek, kdy přichází menstruace. Pokud máte tuto verzi hormonální antikoncepce, přeskočte růžové tabletky a užívejte stále, bez přestání, ty bílé.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Existují i třifázové antikoncepce, u kterých je postup složitější. Nelze zde pouze vynechat období menstruace. V takovém případě je oddálení menstruace složité a finančně náročnější a doporučuji vám navštívit gynekologa, který vám vysvětlí správný postup užívání, aby jste tak předešla nechtěným komplikacím.

Prášek na oddálení

Pokud hormonální antikoncepci neužíváte a chcete si své dny oddálit, musíte navštívit svého gynekologa. Předepíše vám speciální prášky, které v lékárnách zakoupíte pouze na jeho předpis.

Určitý počet dní před menstruací užijte první tabletku, poté užíváte každý další den jednu  podle potřeby oddálení. Do tří dnů od vysazení prášků se vám menstruace navrátí.

Některé ženy se obávají rizik z oddálení menstruace. Podle gynekologů je oddálení menstruace tělu neškodné a nezpůsobuje žádné následné komplikace.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak oddálit menstruaci? Řídit ji můžete s antikoncepcí i bez ní