Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak pěstovat eukalyptus a jak využít eukalyptový olej?

Eukalyptus je známý především v aromaterapii jako silně aromatický olej s léčebnými účinky. Za určitých podmínek si ho ale můžete pěstovat doma v květináči, ačkoliv je jeho původní domovinou Austrálie. Jaké má eukalyptus vlastně účinky, co tento keř pro své pěstování potřebuje a jak lze eukalyptus využít v domácnosti nebo při alternativní léčbě?

Eukalyptus a pěstování

Eukalyptovníky neboli blahovičníky bývají ve svém původním prostředí nejen keře, ale spíše velmi vysoké stromy. To však u nás nehrozí. Eukalyptus si můžete vypěstovat maximálně do velikosti vzrostlého keře v květináči. Problém je v tom, že blahovičníky nesnášejí naše studené klima, proto eukalyptus v květináči musíte na zimu vždy přestěhovat do vnitřních prostor, jinak vám zmrzne. Eukalyptus nemá takový kořenový systém, aby se ve velkém květináči pořádně rozrostl až do velikosti stromu. Potřebuje dostatek slunce a tepla, ale také vzduchu a vody. Přes léto mu bude venku dobře a hodně poroste, na podzim jej ale dejte do zimní zahrady nebo do chladnějších vnitřních prostor – jeho růst se zastaví a bude přezimovat. Mezi nejznámější a nejvyužívanější druh blahovičníku patří eukalyptus kulatoplodý.

Eukalyptus v květináči příjemně provoní prostor a může působit i jako dezinfekce. Pomůže vám od nežádoucích pachů, bakterií a virů. Nenechávejte ho v místnosti stát u televize nebo počítače, ale ani u domácího pece či krbu, protože je silně hořlavý! Pozor také na to, aby vám ho neokusovala domácí zvířata, hlavně kočky, je totiž pro ně velmi jedovatý! Stejně tak platí, že ani my přece eukalyptus přímo nejíme, pouze vnějším způsobem využíváme jeho silice, hlavně formou inhalace. A to nám neublíží, naopak prospěje.

Rýmovník a jeho účinky. Proč se vyplatí mít ho na podzim po ruce?

Eukalyptus a jeho účinky

Účinky eukalyptu se využívaly odedávna již původními obyvateli Austrálie, a to k dezinfekci a hojení ran, proti uštknutí a bodnutí od hmyzu či jedovatých hadů. Blahovičník je také jedinou potravou medvídků koala, pro než jedovatý není. K otravě může dojít jen výjimečně, a to pouze u některých druhů blahovičníků, z nichž se uvolňuje jedovatý kyanovodík.

Hlavním produktem, který se z blahovičníků vyrábí a vyváží z Austrálie je blahovičníkový neboli eukalyptový olej. Právě ten se využívá k mnoha léčebným účelům a také v aromaterapii. Listy eukalyptu se zase používají k vykuřování a dezinfekci prostor, krásně voní a uvolňují dýchací cesty.

Eukalyptus je bohatý hlavně na různé silice, které mají silně mikrobiální účinky. Obsahuje terpeny, flavonoidy, třísloviny, estery, glykosidy a mnohé další látky. Eukalyptus působí protizánětlivě, antibioticky, antimykoticky, antivirově, antiparazitárně. Také pomáhá proti bolesti, uvolňuje dýchací cesty při zánětech dýchacích cest, dutin nebo při astmatu, používá se na hmyzí bodnutí, opary a záněty na kůži, nebo třeba proti vším, při migrénách a na zklidnění psychiky. V domácnosti můžete přidat pár kapek eukalyptového oleje do vody na vytírání či otírání povrchů a krásně vám vydezinfikuje prostor.

Eukalyptový olej a jeho využití

Eukalyptové oleje se mohou mírně lišit podle toho z jakého druhu blahovičníku pocházejí. Eukalyptový olej má opravdu všestranné využití, najít a použít ho tedy můžete:

  • v kosmetice, deodorantech, zubních pastách, přípravcích pro domácnost
  • v masážních olejích a prostředcích k regeneraci svalů a úlevě od bolesti páteře a kloubů
  • v dezinfekčních prostředcích (domácí dezinfekce proti Covid-19)
  • do koupele na celkové uklidnění a při nemoci
  • do aromalampy k uvolnění dýchacích cest
  • jako součást inhalátoru do nosu při nachlazení a rýmě
  • v přípravcích proti parazitům, například proti vším
  • v cukrovinkách, hlavně bonbónech a žvýkačkách
  • k výrobě domácí kosmetiky a domácích léčebných prostředků

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak pěstovat eukalyptus a jak využít eukalyptový olej?