Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Rýmovník a jeho účinky. Proč se vyplatí mít ho na podzim po ruce?

Redakce

Redakce

6. 9. 2021

Každoroční podzimní plískanice, které trápí náš imunitní systém se nezadržitelně blíží. V čase babího léta je proto ideální se na toto náročné období řádně připravit. Nemusíme brát útokem lékárny, ale můžeme se obrátit na pomoc k přírodě a bylinkám. Když se ohlásí první příznaky nachlazení jako škrábání v krku nebo lechtání v nose, nepomůže lépe nic jiného než rýmovník citronový. Stejně jako každá bylina, má rýmovník spoustu léčivých účinků. Pojďme si tedy o něm říci pár zajímavostí a receptů!

Co je rýmovník a odkud pochází

Rýmovník původně pochází z teplých krajů východní Afriky. Jde o poměrně nenáročnou bylinku se světlými chloupky. Vykvétá na konci léta do bílých i fialových barev. Už samotné jeho listy po promnutí mezi prsty vydávají léčivé silice s omamnou vůní po mátě, dobromysli i eukalyptu zároveň. K léčivým účinkům můžete použít nejen rýmovník citronový, ale i purpurový. Od obou se vám dostane kýženého efektu.

Mravenci v domě. Jak se zbavit nevítaných návštěvníků?

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník je teplomilná bylinka, proto ji nedávejte tam, kde je průvan. Nemá ráda přelití, lepší když tu a tam zapomenete zalít. Ideální místo pro váš rýmovník tak může být parapet u topení. Rýmovník přesaďte hned jak si ho přinesete z obchodu. Toto opakujte každý rok na jaře, aby se krásně rozrostl. Použijte odtokový květináček, naplněný zeminou s větším podílem písku. Nebojte se rýmovník též zaštipovat, lépe se vám rozkošatí.

Rýmovník – účinky na nachlazení

Jak už zmiňuje název sám, bylinka je velmi účinná na rýmu a nachlazení. Nejlepší samozřejmě bude neotálet a začít s léčbou při prvních příznacích nemoci. Krom inhalace, jak jsem již zmiňovala, velmi pomáhá rozlomený kus listu jemně natřený pod nos. Takto účinně nahradí kapičky do nosu. Nebo můžeme popřípadě rozdrcené listy zabalit do kapesníku a nosit při sobě. Proplachová lahvička spolu s rýmovníkem na uvolnění dutin funguje též skvěle.

Výplach nosu rýmovníkem

V teplé vodě necháme třicet minut máčet dva rozdrcené listy rýmovníku. Před proplachem se nálev přecedí (použijeme jemné sítko), abychom se vyhnuli kouskům bylinky v nosní dutině. Přidáme lžičku soli. K posílení účinku používám ještě kapku tea tree oleje.

Bylinka se dá samozřejmě konzumovat i v syrovém stavu. Díky tomu uchováte veškeré vitamíny i další cenné látky v rostlince. Jsou to především vitamín C a vitamín A, ale také vitamín B3 a vitamín E. Rýmovník obsahuje též významné množství kyseliny omega – 6. Omega mastné kyseliny mají klíčovou roli ve správném fungování mozku a důležité jsou též pro zdravý růst a vývoj dětí.

Rýmovník a antibakteriální účinky

Rýmovník funguje velmi dobře na snižování horečky díky látce cholin, která stimuluje potní žlázy a ochlazuje tak tělo. Dokáže zabránit i množení bakterií.

Další účinky rýmovníku

Na prostatu pro muže, u žen ulevuje při menstruaci i porodech. Léčí problémy s trávením, ulevuje od bolestí žaludku.

Překvapující účinky křenu. Vyzkoušejte účinné antivirotikum!

Rýmovník proti stresu a úzkosti

Rýmovník má také lehce sedativní účinky a může tak pomoct v boji proti úzkostem a stresu. Do určité míry zažene chmury a melancholické nálady.

Rýmovník v kuchyni

Rýmovník u nás zatím není příliš využíván v gastronomii. Ale třeba v zemích jako je Vietnam ho běžně využívají k dochucení a přípravě nejrůznějších pokrmů. Do polévek, nejčastěji ve spojení s citrónovou trávou, bazalkou, koriandrem mexickým, neptunií a koprem.

Rýmovník – recepty

Sirup z rýmovníku

Připravíme si:

  • 35 lístků rýmovníku
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru

Postup:

Citróny nakrájíme na plátky, přidáme listy rýmovníku a vše zalijeme litrem vařící vody. Poté směs zatížíme a necháme louhovat 24 – 48 hodin. Po scezení přidáme cukr a na mírném plameni svaříme na hustotu sirupu. Horkým sirupem plníme sklenice, které zavíčkujeme a uložíme na chladné místo.

Mast z rýmovníku

Připravíme si:

  • 20 až 30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový tuk)

Postup:

Rozehřejeme tuk a přidáme lístky rýmovníku. Nejlépe čerstvé, na kousky natrhané. Dbáme, aby tuk měl při zahřívání stejnou teplotu a necháme asi dvě hodiny louhovat za občasného promíchání. Po odstavení necháme v lednici na 24 hodin. Druhý den opakujeme celý postup, po scezení a zchladnutí mast slijeme do připravených sklenic či misek.

Mast je vhodná na mazání průdušek i chodidel při nachlazení. Vhodná je i na poranění kůže či suchou pokožku.

Víte, co se děje v našem těle, když jsme nemocní?

Přírodní repelent z rýmovníku

Připravíme si:

  • 1 hrnek lístků rýmovníku
  • 1/2 litru vody
  • 1 lžíci bílého vinného octa

Postup:

V menším hrnci svaříme vodu, odstavíme a přidáme listy rýmovníku. Necháme louhovat do vychladnutí odvaru, scedíme a přidáme ocet. Naplníme lahvičku s rozprašovačem. Uskladníme v ledničce a použijeme před každým výletem do přírody. Používáme hlavně na nohy.

Většina Čechů nepozná chřipku. Vhodnou prevenci pak volí jen zlomek lidí

Čaj z rýmovníku

Připravíme si:

  • 1 litr vroucí vody
  • 3 středně velké listy rýmovníku
  • 2–3 lžičky medu.

Postup:

Omyté listy rýmovníku natrháme na kousky. Lépe se tak uvolní silice. Poté zalijeme litrem vroucí vody a cca 7 minut louhujeme. Po mírném ochladnutí můžeme přidat med.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rýmovník a jeho účinky. Proč se vyplatí mít ho na podzim po ruce?