Menu
WomanOnly
Domácnost

Mravenci v domě. Jak se zbavit nevítaných návštěvníků?

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

16. 5. 2018

Mravenci v domě představují často drsný boj – kdo s koho. Vyzkoušet na ně můžete nejen různé chemické nástrahy, přípravky, ale také přírodní lapače. Na mravence faraony bude nutná odborná pomoc.

Mravenčí společenství

Mravenci žijí společenským životem, jsou takzvaný sociální hmyz. Společně postaví hnízdo, většinou mu říkáme mraveniště, kde žijí často i velké kolonie. Najdete tu střed kolonie, který vytváří královna, larvy, dále bezkřídlé dělnice a okřídlené samce. Právě pohlavně nevyvinuté dělnice potkáváme nejčastěji, protože se starají o potravu celého hnízda. Spíše výjimečně pak najdete okřídlené mravence, kteří se hůře likvidují. Někdo ovšem nedá dopustit na prášek do pečiva.

Rýmovník a jeho účinky. Proč se vyplatí mít ho na podzim po ruce?

Mravenci v kuchyni

To, jestli vás mravenci poctí návštěvou, nesouvisí s hygienou, i když za sladkostmi samozřejmě půjdou velmi rádi. Mravenci zakládají mravenci hnízda hlavně v různých škvírách, ale také za obložením stěn. Když si hledají potravu, vytvářejí mravenčí stezky obytnými místnostmi, aby se dostali do spíže nebo kuchyně.

Jak se zbavit mravenců

Dříve se využívaly spreje na mravence, ale dnes je možno použít množství různých přípravků ve spreji, aby se přípravek nešířil zbytečně do okolí. Řada insekticidů je na přírodní bázi.

Přírodní likvidace mravenců

Mravenci se dají likvidovat také pomocí různých pachů, které je mají odpuzovat. U oken se využívá se třeba rýmovník, chryzantémy, afrikány nebo například kopretina řimbaba. V místnostech pak můžete posypat cestičku z kypřícího prášku, hodí se skořice, pálivá paprika. Vyplatí se umístit aromatické bylinky jako je bazalka, tymián, majoránka nebo třeba levandule.

Nástraha na mravence

Skutečná likvidace mravenců ale vyžaduje likvidaci celého hnízda. Připraví se tekutá návnada v podobě insekticidu, kterou pak mravenci – dělnice nanesou do hnízda. Poslouží jako lapač, kdy ho mravenec roznese po hnízdě, následně zkonzumuje a uhyne. Tyto návnady by měly být umístěny u mraveniště nebo u mravenčí stezky. Protože jsou tyto návnady hořké, nechutnají ani dětem ani domácím zvířatům. Nedávejte je na sluníčko, protože vysychají.

Jed na mravence může být nejen v podobě sypké nástrahy, ale také může mít formu gelu. Výhodou je, že ji neodfoukne vítr ani nikdo neroznese. Kapky se dávají za nábytek nebo do mravenčích cest.

Jedním ze způsobů likvidace je také savo, dá se využít i na mravence. Úklid tímto přípravkem připraví obtížný hmyz o příjemné cestovní chvilky. Savo můžete také pomocí injekční stříkačky nakapat do děr, ze kterých vylézají.

Na trhu jsou k sehnání přípravky, které působí hormonálně na matku, že přestane klást vajíčka a kolonie pak zanikne.
Ideální je používat takzvané pastičky na mravence, které bývají ve formě malých krabiček. Je v nich uschována látka, která mravence přitáhne a zahubí. Zbytek domácnosti není ohrožen.

Když vybíráte z produktů, můžete sáhnout i po spreji s přírodním insekticidem, který ostatním neškodí.
Zároveň je třeba najít místo, kterým se mravenci dostávají do obydlí. Utěsněte ho a zabraňte dalšímu procesí mravenců.

8 způsobů, jak využít citron i mimo kuchyni. Zbaví vás mravenců

Mravenci faraoni

Většinou se setkáváme s černými nebo rezatými mravenci, najít ale můžeme i mravence faraony, kteří mají světle hnědou barvu a jsou menší. Z úkrytů často vycházejí jen v noci. Když jsou k vidění přes den, je obydlí zamořeno. Kolonie mravenců faraónů sídlí v hnízdech, pečlivě skrytých nejen v nábytku, ale také v konstrukci bytových jader, mravenci v paneláku, proto často představují velký problém. Skrýt se mohou ale i třeba pod květináči.
Tyto faraoni se do nového domu většinou dostanou s nábytkem nebo v dalších předmětech. Nemusí nutně mít samici, protože dělnice dokáží kdykoliv z vajíček vypěstovat novou generaci.

Už naše babičky věděly, jak se zbavit mravenců bez chemie!

Mravenci v koupelně

Mravenci faraóni vyhledávají místa s dobrým přístupem k vodě, ideální jsou pro ně odpadové sifony. Jinak zkonzumují vše, velkou pochoutku pro ně představuje maso – syrové i zpracované, živí se i krví. Největší pohyb mravenců faraónů bývá brzy po začátku období topení a v době před Vánoci. Z důvodu roznášení chorob proto představují pro člověka nebezpečí, mohou způsobit třeba alergickou reakci kůže.

Tito mravenci se hubí komplikovaně. Zatímco běžných mravenců se můžete zbavit i sami, na faraony je třeba odborná síla. Může se zdát, že jste zvítězili, nedají o sobě vědět. Najdete je, až když mají po domě spoustu kolonií a boj je složitý. Odborníci na ně při dezinsekci využívají třeba speciální gel, který se nanese do všech bytů příslušného domu. Většinou stačí jedna návštěva specialisty.

Jak na mravence na zahradě

Řešením může být již zmíněné vysazení rostlin jako jsou afrikány, celer nebo různé bylinky. Připravit si můžete například výluh z kopřiv. Také se dají posypat příslušná místa vysušenou sedlinou z kávy. Někdo sahá i po soli.

Zahradní mravenci nemají rádi vlhkou zem, proto jim časté zalévání nedělá dobře.
Mraveniště můžete nabrat na lopatu a odnést do volné přírody.

Také máte čas od času problémy s mravenci? Co pomáhá vám? Podělte se v diskuzi.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mravenci v domě. Jak se zbavit nevítaných návštěvníků?