Menu
WomanOnly

Většina Čechů nepozná chřipku. Vhodnou prevenci pak volí jen zlomek lidí

Redakce

Redakce

31. 10. 2018

Blížící se chřipkové období nechává většinu Čechů v klidu. Podle aktuálního průzkumu společnosti Walmark se na něj speciálně připravuje jen 42 % Čechů, ačkoliv se chřipkou u nás každoročně nakazí statisíce lidí a souvisí s ní okolo dvou tisíc úmrtí. Příčinou nedostatečné prevence může přitom být i neznalost tohoto onemocnění. Aktuální průzkum totiž také ukázal, že většina Čechů chřipku ani nepozná. 

K typickým příznakům chřipky se podle více než 60 % respondentů řadí rýma. Tento mylný úsudek mají především mladší lidé, kterých si to myslí až ¾. Mezi typické příznaky nepatří ani zvýšená teplota do 38 °C, ačkoli to tvrdí přes 40 % dotázaných. Čtvrtina lidí dokonce považuje za symptom chřipky chrapot a pětina bolest očí.

Chyby ale dělají Češi i v tom, že některé skutečné příznaky chřipky přehlížejí a nevědí o jejich souvislosti s tímto onemocněním. Pouze 53 % dotázaných považuje za typický příznak teplotu okolo 39 °C. Lepší znalost ukázaly v případě bolesti svalů a kloubů, celkové únavy a bolesti hlavy. Za typický příznak chřipky je správně považuje okolo 80 % lidí.

Jak rozeznat chřipku od nachlazení? Zahajte vhodnou léčbu

Vitaminy drtí očkování

Právě nedostatečné znalosti způsobují, že lidé chřipku často podceňují. Speciálně se na chřipkové období připravuje podle průzkumu pouze 42 % Čechů. Dvě třetiny z nich v rámci prevence nejčastěji zvyšují příjem vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. „Ty pomáhají tělu bojovat nejen s chřipkou, ale i dalšími nemocemi. Obzvlášť v rizikových obdobích je proto vhodné podpořit jejich příjem také formou doplňků stravy,“ říká odbornice na zdravou výživu Ing. Jana Dochvátová ze společnosti Walmark. K akutní podpoře imunity slouží nejlépe doplňky stravy s vysokým obsahem zinku, vitaminu C a bylinnými výtažky z echinacey, kurkumy či černého bezu (např. ImunoElixeer Rapid).

Další formy prevence jsou už spíše ojedinělé. To platí vedle lepší životosprávy stále i pro očkování. Pravidelné očkování proti chřipce uvedlo jako hlavní formu prevence jen necelých 5 % respondentů ve věku od 18 do 65 let. Nejvíce jsou očkování nakloněni lidé mezi 54 a 65 lety, u mladších jde spíše o výjimečné případy.

Jak se nenakazit chřipkou v práci? Stačí trocha preventivních opatření

Boj s větrnými mlýny?

Zatímco zhruba 4 z 10 Čechů praktikují alespoň nějakou formu prevence, ostatní přiznávají, že je chřipkové období nechává v klidu a nijak speciálně se na něj nepřipravují. Velká část z nich však argumentuje tím, že posilují imunitu neustále, a nemusí proto dělat žádná speciální opatření. Další výsledky už tak příznivé nejsou. 14 % všech dotázaných bojkotuje jakoukoli prevenci, protože je předem smířeno s tím, že chřipkou stejně onemocní. Desetina Čechů si je naopak jista, že ji bez ohledu na prevenci nedostane.

„Chřipka je závažné infekční onemocnění, které může být zejména pro rizikové skupiny velmi nebezpečné. Absence jakékoli prevence a podceňování chřipky v důsledku její záměny za nachlazení a další lehké respirační nemoci je zbytečným hazardem se zdravím,“ varuje na závěr Ing. Jana Dochvátová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Většina Čechů nepozná chřipku. Vhodnou prevenci pak volí jen zlomek lidí