Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak rozeznat chřipku od nachlazení? Zahajte vhodnou léčbu

Veronika Tichá

Veronika Tichá

21. 2. 2017

Mezi lidmi se šíří mnoho omylů, kvůli kterým se často léčí špatnými léky. Jakmile někoho začne škrábat v krku nebo zakašle, hned si naordinuje chřipku. Pokud by vás ale opravdu skolila chřipka, pravděpodobně byste ráno ani nevstali.

Chřipka vás složí i na několik týdnů

Při nachlazení se necítíte tak nepoužitelní jako při chřipce, kdy vás, jak se říká, bolí celý člověk, to znamená klouby i svaly. Tuto celkovou slabost většinou doprovází vysoké teploty, někdy i přes 39 stupňů.

Při nachlazení také nepociťujete bolest hlavy, zatímco při chřipce máte hlavu jako střep. Jste celkově slabí a unavení, což může při chřipce přetrvat klidně tři týdny. Pokud se nachladíte, vnímáte pouze velmi mírnou únavu, která se se stavem naprostého vyčerpání při chřipce nedá srovnat.

8 jídel, které nám pomohou vyléčit se z nachlazení či chřipky

Kašlík a rýmička doprovází nachlazení

Co se týče doprovodných příznaků, jako je rýma, kýchání, bolení v krku nebo kašel, jsou spojovány zejména s nachlazením. Můžou vás na začátku nemoci pěkně potrápit, ale většinou relativně rychle samy vymizí. Chřipku tyto projevy doprovází velmi sporadicky. Rýma a kašel bývají často zaměňovány právě za chřipku. Když vás přece jen přepadne kašel, pokud trpíte chřipkou, tak je velmi nepříjemný, protože je suchý, dráždivý a značně vás vyčerpává.

Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi tkví v prevenci, léčbě a také komplikacích, které můžou nastat. Nachlazení můžou doprovázet záněty vedlejších nosních dutin a středního ucha, zatímco u chřipky můžou nastat složitější problémy jako zánět plic nebo srdečního svalu, což může vést i k ohrožení na životě.

4 tipy, jak se zbavit rýmy přes noc. Zkuste fenykl nebo cibuli

Nepodceňujte příznaky chřipky!

Podstatné je, že proti nachlazení se nemůžete nechat očkovat, což je možné proti chřipce. Spousta lidí ale velmi účinné vakcíny nevyužívá, možná právě proto, že zaměňuje chřipku s „obyčejným“ nachlazením a nejsou si vědomi rizik, které plynou z neléčené chřipky. Její léčba může být dlouhodobá a komplikovaná, tak její příznaky rozhodně nepodceňujte, obzvláště v zimním období, kdy nás ohrožuje chřipková epidemie každou chvíli. Nachlazení se snadno zbavíte samoléčbou doma v posteli, s chřipkou raději rychle utíkejte k lékaři, pokud vám to samozřejmě vaše nefunkční tělo dovolí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak rozeznat chřipku od nachlazení? Zahajte vhodnou léčbu