Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak pěstovat kávovník? Dopřejte mu dostatek vláhy a poroste skoro sám

Možná vás překvapí, že pěstování kávovníku v bytě není vůbec nic složitého. Jedná se sice o exotickou, avšak velmi odolnou rostlinu, která má jen minimální nároky na stanoviště a péči. Pokud budete trpěliví, dočkáte se navíc také květů a plodů.

Kávovník (Coffea)

Kávovník je rod rostlin, konkrétně keřů a nízkých stromů, který zahrnuje zhruba sto druhů. Z hlediska pěstování kávy jsou nejvýznamnější kávovník arabský (arabica) a kávovník statný (robusta). Kávovníkům se překvapivě dobře daří také v květináčích. V interiérech se pěstují jako kompaktní rostliny s lesklými listy a bílými květy. Ty se však objevují až zhruba po třech až čtyřech letech pěstování rostliny. Plod kávovníku může mít červenou, oranžovou, žlutou nebo černou barvu a obsahuje (většinou dvě) kávová zrna.

Kolébkou kávovníku je Etiopie, nicméně dnes bychom kávovníky našli i v mnoha dalších oblastech subtropického a tropického pásma. V přírodě rostou většinou jako nízké stromy, popřípadě keře, rostliny pěstované v bytě se však zastřihují na mnohem menší velikost.

Při pěstování kávovníku v bytě je třeba vědět, že všechny části rostliny kromě semen neboli kávových zrn jsou jedovaté pro lidi i domácí zvířata.

Cascara je něco mezi kávou a čajem. Chutná skvěle a je zdravá!

Jak pěstovat kávovník v bytě?

Kávovníkům vyhovuje relativně vysoká vlhkost vzduchu, dostatečná závlaha a propustná, mírně kyselá a výživná půda. Nejlépe porostou v blízkosti okna, ovšem ne na přímém slunci. Pokud je kávovník vystaven nadměrnému slunečnímu záření, dochází k hnědnutí a opadávání listů.

Co kávovníkům příliš nesvědčí, je průvan a blízkost topení, které vysušuje vzduch. Půda by měla být neustále mírně vlhká, kávovník tedy pravidelně zalévejte.

Pěstování kávovníku ze semen

Hned zkraje je vhodné říci, že kávovník nelze vypěstovat z kávových zrn koupených v obchodě. Ta totiž prošla procesem pražení a už za žádných okolností nevyklíčí. Semena kávovníku určená k sázení si však můžete koupit ve specializovaných obchodech.

Nejprve semena na 24 hodin namočte. Ta, která plavou na hladině, vyhoďte. Poté je zasejte do vlhkého, ale dobře propustného písčitého substrátu. Při každodenním zalévání semena vyklíčí zhruba za dva až čtyři měsíce.

Po vyklíčení semena opatrně vyjměte a zasaďte je do kyselého substrátu. Nezapomeňte pro kávovník zajistit dobrou drenáž. Zálivka bývá potřeba zhruba dvakrát týdně, nicméně nejlepší je se řídit tím, že substrát má být stále trochu vlhký. Nikdy jej nenechávejte úplně vyschnout, zároveň dejte pozor, abyste rostlinu nepřelili.

Kiwi je vynikající ovoce plné antioxidantů. Vypěstovat si ho můžete i doma

Jak kávovník zalévat?

Kávovníky doslova milují vodu a nejlépe se jim daří v případě, že rostou ve stále mírně vlhkém substrátu. Na druhou stranu je nutné dát pozor na to, aby půda nebyla přemokřená, jelikož by mohlo dojít k uhnívání kořenů. I z tohoto důvodu je u kávovníku pěstovaného v bytě nutné zajistit kvalitní drenáž.

Frekvenci zálivky je potřeba přizpůsobit podmínkám ve vašem bytě. Řiďte se již zmíněným pravidlem, že substrát by nikdy neměl vyschnout, na druhou stranu se rostlina nesmí přelít.

Vzhledem k tomu, že jde o tropické rostliny, kávovníkům vyhovuje vysoká vzdušná vlhkost. Pokud je vzduch příliš suchý, což může být způsobeno například topením nebo klimatizací, začnou rostlině hnědnout listy. Není proto od věci kávovník pravidelně rosit, a to především během topné sezóny.

Čím kávovník hnojit?

V období vegetace je vhodné kávovník pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem. Jedná se o rostlinu, která ocení dostatek živin, proto hnojení raději neopomíjejte. Použít můžete univerzální tekuté hnojivo. V zimě kávovník hnojte jednou měsíčně, po zbytek roku každých 14 dní.

Jak chutná bílý čaj a opravdu neobsahuje kofein?

Jak na řez kávovníku?

Řez není nic, bez čeho by se kávovník neobešel, přesto je dobré rostlinu na jaře lehce zastřihnout. Nemusíte se řídit žádnými pravidly, kávovník ořežte tak, aby vám vyhovovala jeho velikost a tvar. Pokud vám nevadí, že rostlina dorůstá do výšky až dvou metrů, nemusíte kávovník ořezávat vůbec.

Množení kávovníku

Kávovník si můžete vcelku snadno namnožit řízkováním. Na jaře odeberte řízek, odstraňte z něj spodní listy, zasaďte ho do květináče s vhodným substrátem (ideálně do směsi rašeliny a písku) a pravidelně zalévejte. Rostlina zakoření zhruba za dva až tři měsíce, proto se obrňte trpělivostí. Signálem toho, že zapustila kořeny, jsou nově rostoucí lístky.

Jak zachránit kávovník, kterému se nedaří?

I zkušenému pěstiteli se může stát, že rostlina neprospívá tak, jak by měla. Důvody mohou být různé, od nevhodné péče až po choroby a škůdce. Dobrou zprávou je, že v mnoha případech lze kávovník zachránit. Jak na to?

I kávovníky pěstované doma mohou napadnout škůdci rostlin, nicméně v našich podmínkách žádné velké nebezpečí nehrozí. Objevují se v podstatě jen červci, kteří mají ochranný obal připomínající vatu. V důsledku jejich parazitování kávovník vadne a ztrácí listy i přes veškerou péči. Jestliže červce zaznamenáte, použijte co nejdříve vhodný postřik. Pokud nejsou extrémně rozšíření, je velká šance, že se vám podaří kávovník zachránit.

Hnědé skvrny na listech kávovníku jsou příznakem různých houbových onemocnění. Postižené listy je nutné odstranit a není od věci rostlinu trochu prořezat, aby se zlepšila cirkulace vzduchu.

Trnka obecná: Nenáročný kvetoucí keř, který plodí zdravé ovoce

Hnědnutí a zároveň opadávání listů je většinou způsobeno nadbytkem slunečního záření. V tomto případě je náprava jednoduchá – přesuňte rostlinu na místo, kde slunečním paprskům vystavena nebude. Ideální je pěstovat kávovník kousek od okna, jelikož mu vyhovuje rozptýlené světlo.

Hrozbu pro kávovník představuje také hniloba kořenů, jejíž příčinou je přílišná vlhkost, tedy nadměrná zálivka a/nebo nedostatečná drenáž. U pokojových rostlin není kořenová hniloba tak závažným problémem jako například u keřů, a tak je pravděpodobné, že kávovník zachráníte. Vyndejte ho z nádoby, opláchněte kořeny a všechny shnilé části odstraňte. Nakonec ho zasaďte do květináče s novým substrátem a drenážní vrstvou. V budoucnu kořenové hnilobě předejdete tím, že rostlinu budete zalévat střídměji než doposud.

Zdroje: thespruce.com, wikipedia.org, gardeningknowhow.com, zahradkarskaporadna.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak pěstovat kávovník? Dopřejte mu dostatek vláhy a poroste skoro sám