Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak poznat rakovinu kůže? Postup může být rychlý, neotálejte!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

16. 10. 2017

O rakovině kůže už slyšel každý, ale co se nám vybaví, když se řekne melanom? Přestože pro některé laiky je tento odborný termín velká neznámá, jedná se v podstatě o synonyma. Jde o velmi nebezpečný typ rakoviny kůže vznikající v kožních buňkách, které produkují pigment.

Toto onemocnění máme spojeno především s působením slunečních paprsků na odhalené části těla, pro mnohé však bude překvapením, že se může objevit nejen na kůži, ale také na sliznici, v oku, na už existujícím mateřském znaménku nebo dokonce na místě, kam se paprsky běžně vůbec nedostanou. Melanom naštěstí můžeme celkem jednoduše odhalit právě díky tomu, že jeho projevy jsou viditelné na rozdíl od jiných nádorových onemocnění.

Melanom může mít různý vzhled. Pokud se začne tvořit na zdravé kůži, projevuje se jako postupně
se zvětšující barevná skvrna, na mateřském znaménku ho poznáme podle změny barvy, tvaru nebo velikosti.

Pravidelnými kontrolami proti melanomu

Rakovina kůže melanom

Odborníci radí, abychom pravidelně sledovali svou pokožku, a to především v letních měsících, kdy bývá mnohem více vystavována slunci. Pokud jsou mateřská znaménka pravidelná, hladká a oválná, nemusíme se ničeho obávat. Zpozornět bychom tedy měli v případě, že piha je nesymetrická a nejasně ohraničená.

 

Také změna barvy je podezřelá – normální znaménka mají pouze jeden odstín, zatímco v melanomech jich můžeme při bližším pozorování zaznamenat hned několik a jsou zpravidla tmavší. Důležitá je i velikost. Průměr pihy by neměl přesáhnout šest milimetrů a také by se neměla zvětšovat nad úroveň kůže. Možná někoho překvapí, že se může znaménko posunout i pod úroveň pokožky, což je také důvod k okamžité návštěvě dermatologa.

Výše zmíněné projevy tohoto typu rakoviny jsou všeobecně známé, ale varovné mohou být i takové signály, které na první pohled vypadají jako modřina. Není tajemstvím, že namodralý flíček pod okem hollywoodské herečky Melanie Griffith signalizoval zhoubný nádor, který byl lékaři včas odstraněn. Takové štěstí ale neměla ikona reagge Bob Marley, který podlehl rakovině kůže v roce 1981.

Neexistuje ochrana proti slunci?

V poslední době se mezi kožními specialisty šíří zpráva, že používání opalovacích krémů nám nezaručuje stoprocentní ochranu před melanomem. Opalovací přípravky totiž údajně jen uměle prodlužují dobu, kterou můžeme strávit na slunci bez toho, abychom se spálili, nedokážou ale zcela zabránit negativním účinkům ultrafialového záření na kůži.

Rakovina kůže, melanom

 

Přesto však nepodceňujme ochranu proti slunečním paprskům, a to nejen v létě, ale i v ostatních měsících. To platí zejména pro osoby se světlejší kůží, zrzavými vlasy nebo větším počtem znamének. Zpozornět by měli také lidé, v jejichž rodině se někdy vyskytl melanom nebo dokonce ti, kteří se výrazně spálili na slunci do svých osmnácti let.

Pozitivní je fakt, že se většina kožních nádorů dá při včasné diagnostice zcela vyléčit, je ale nutné nepodceňovat prevenci a pravidelné kontroly nejen v domácím prostředí, ale také u lékaře, což ostatně platí u většiny onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat rakovinu kůže? Postup může být rychlý, neotálejte!