Menu
WomanOnly
Krása

Jak předcházet striím a pečovat o ně? Proč se to nedaří?

Redakce

Redakce

6. 11. 2013

Strie neboli pajizévky mohou postihnout každou ženu. Útočí při prudké změně váhy a v období puberty, ale nevyhnou se ani sportovkyním. A úplně nejčastěji jsou jimi postižené ženy v těhotenství. Zbavit se jich je v podstatě nemožné, nejdůležitější je proto prevence – tedy pravidelná péče o pokožku.

Uvádí se, že strie postihují až 90 procent všech nastávajících maminek. Vznikají především na břiše, ale také na prsou, hýždích, bocích či stehnech. „Jedná se o takzvané pajizévky neboli vnitřní jizvy, kde vrchní vrstvy  kůže jsou nepoškozené, ale pokožka praská vlivem mechanického tlaku hlouběji ve škáře, tedy v oblasti kolagenních a elastických vláken, za vzniku často nevzhledných jizviček,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Silvie Rafčíková.

Ženy ohrožené vznikem strií mohou v rámci prevence promazávat a mechanicky dráždit příslušné partie k tomu určenými krémy a olejíčky, které zvýší elasticitu kůže a zabrání tak prasknutí.

Strie obvykle měří několik centimetrů a zpočátku jsou často červené až červenofialové. Čerstvé pajizévky mohou být také vypouklé a mnohdy během dvou až tří let postupně blednou do bělavé barvy, přičemž na povrchu mívají tenkou svraštělou kůži a bývají spíše vpadlé. Je nutné počítat s tím, že zcela se jich už nezbavíte.

Peeling na obličej: Který druh je pro vaši pleť ideální?

Se striemi je proto dobré pokusit se zatočit ještě před tím, než se vůbec objeví. Vhodnou prevencí máte totiž největší šanci na jejich zmírnění. „Používáním kvalitních přípravků dětské kosmetiky s minimálním obsahem látek, jako jsou parfémy a konzervační látky, můžeme předejít přílišnému vysychání pokožky a zajistit, aby se dostala do styku jen s těmi látkami, které jí prospívají. Zároveň tak snižujeme riziko kontaktních alergií na minimum,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rafčíková.

Péče o pokožku rizikových partií by měla být pravidelná, ideálně každodenní. Krém či olejíček vtírejte jemnými krouživými pohyby do ještě vlhké pokožky břicha, hýždí, boků a stehen. Důsledná péče o kůži se vyplatí i tehdy, když se již strie na pokožce objevují. „Nejvhodnější jsou přípravky složené výhradně z čistých přírodních surovin, bez barviv a konzervačních látek,“ říká MUDr. Silvie Rafčíková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak předcházet striím a pečovat o ně? Proč se to nedaří?