Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak překonat žárlivost a kde je hranice mezi zdravou a chorobnou žárlivosti?

Žárlivost dokáže pořádně zavařit oběma partnerům. Strach ze ztráty lásky narušuje vaše soužití a v mnoha případech nakonec dospěje až k ukončení vztahu. Přinášíme vám tipy, jak překonat žárlivost a dostat vzájemné soužití do harmonie.

Existuje hranice mezi zdravou a chorobnou žárlivostí?

Určitým způsobem jsme schopni žárlit všichni. Důležité však je uvědomit si, kde zdravá žárlivost končí a chorobná začíná. Pokud přímo ovlivňuje náš život a naše činy, nastává problém. Při patologické žárlivosti věříte bludům, vymýšlíte různé katastrofické scénáře a žijete ve svém vlastním světě plným negace. Ve chvíli, kdy jeden partner druhého začne omezovat, tajně ho sledovat, prohledávat mobil, počítač a vyvolávat nesmyslné hádky, vztah už rozhodně není v pořádku.

Hlavní znaky žárlivosti

  • Omezování partnera
  • Neustálé dožadování se pozornosti
  • Stalking
  • Časté telefonování a smskování
  • Prohledávání osobních věcí
  • Zákazy
  • Naschvály
  • Vyčítání
  • Neustálé vyptávání a ujišťování se
  • Zatahování třetí osoby do vztahu
  • Vyvolávání hádek
  • Žárlivé scény
  • Citové vydírání
  • V některých případech i fyzické napadání

Jak zvládat žárlivost? Tipy, jak zapracovat na sebevědomí

Kde se bere žárlivost?

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, žárlivost není vrozená, ale naučená. Stav, kdy se bojíte, že ztratíte svůj protějšek, pramení většinou v dětství nebo předchozích vztazích. Kvůli špatným zkušenostem se neustále srovnáváte s ostatními a bojíte se, že vás partner opustí. Žárlivost si nevybírá a tak jsou stejnou měrou zasaženi ženy i muži. Pokud jsme vychováváni tak, že získáme už v útlém věku nízké sebevědomí a schopnost se neustále podceňovat, je vysoce pravděpodobné, že budeme v budoucnu žárlit na své partnery. Obrovský vliv na nás mají také rodiče, kteří během naší výchovy podmiňují svou lásku k nám různými příkazy a zákazy. Pokud se budeme špatně učit, nebude nás mít maminka ráda. Když nedojíme večeři, bude na nás tatínek rozzlobený. Byl-li jeden z vašich rodičů navíc také žárlivý, je dost možné, že jste jeho chování vzali za své, aniž byste si to uvědomovali.

Jak překonat žárlivost, když žárlí váš partner?

Pokud žijete s mužem, který na vás žárlí a jeho neustálé obavy narušují váš harmonický vztah, je třeba s tím začít něco dělat. Máte dvě možnosti, jak tuto situaci řešit. Můžete zajít za odborníkem – psychologem nebo přímo partnerským poradcem, což se doporučuje zejména v případech chronické žárlivosti a při závažných psychických problémech na straně partnera. Pomocnou ruku můžete hledat i v párové terapii, která má velmi dobré výsledky. Jestliže žárlivost zatím nedospěla do nesnesitelného bodu, lze ji úspěšně řešit i vlastními silami. Podmínkou však je, abyste chtěli se žárlivostí bojovat nejen vy, ale i váš protějšek. Dokud partner svůj problém nepřizná a nepostaví se mu čelem, boj se žárlivostí je předem prohraný.

15 věcí, které ničí vztahy. Jde se jim vyhnout?

1) Podpora sebevědomí

Obava z rozchodu a ztráty svého milovaného partnera často pramení z nízkého sebevědomí, nedostatku sebelásky a celkové nejistoty. Zkuste svého partnera přesvědčit, aby se věnoval činnosti, která ho baví a ve které se cítí být silný. Je jedno, zda to bude sportovní aktivita, tvorba webových stránek nebo hra na kytaru. Podporujte ho, věnujte mu dostatek pozornosti a chvalte ho za odvahu i veškeré úspěchy. Neméně důležitý je také fyzický kontakt, kterým partnerovi dáváte najevo svou náklonnost a vyznáváte mu lásku k němu

2) Vysvětlete mu, co vás trápí

Váš partner musí vědět, jak se cítíte a proč vás jeho žárlivost tolik ubíjí. Řekněte mu proto, co konkrétně vám nejvíce vadí, detailně popište, jak se při hádkách cítíte a co byste chtěla ve vztahu změnit. Zeptejte se ho, jak by se na vašem místě cítil on a jak celou situaci vnímá ze své pozice. Snažte se svůj problém rozebrat opravdu do hloubky, ale zároveň se vyhněte dalším hádkám a konfliktům. Je důležité být otevření, ale nikoliv agresivní a vyčítaví.

Jak překonat žárlivost, když žárlíte vy?

Marně bojujete se žárlivostí a nevíte, jak z bludného kruhu ven? Pokud nesnesete pomyšlení, že se váš protějšek otočí za jinou ženou a rozbuší se vám nekontrolovatelně srdce pokaždé, když mu přijde nová smska, je na čase začít s tím něco dělat. Prvním a nejdůležitějším krokem je přiznat si svůj problém a následně sebrat všechnu sílu a odvahu začít jej co nejdříve řešit. Boj se žárlivostí není vůbec snadný, ale dá se vyhrát a získat tak vztah, po kterém už dlouho toužíte.

Emocionální závislost na muži. 7 znamení, že svého partnera psychicky týráte

1) Pochopte rozdíl mezi svými myšlenkami a realitou

Velmi často lidé žárlí kvůli něčemu, co se ani nestalo. Fantazie je všemocná a ve své hlavě si díky ní dokážeme vytvářet všemožné věci, příjemné i ty nepříjemné. Jestliže si sama zafixujete představu, že vám váš muž zahýbá a propuknete následně v žárlivost, nemusí být snadné tento stav mysli opustit. Zaměřte se proto jen na daná fakta a své domněnky a představy odsuňte stranou. Zapomeňte na všechny negativní myšlenky a nahraďte je těmi pozitivními, které vás nebudou užírat.

2) Najděte příčinu svých problémů

Semínko žárlivosti vám pravděpodobně zasadili do hlavy už vaše rodiče, případně bývalý partner. Pokuste se odpustit všem, kteří vám jakýmkoliv způsobem ublížili. Zapomeňte na minulost, která už je dávno za vámi i veškerou zlobu, kterou v sobě po celé ty roky nesete. Nechat odejít špatné myšlenky a vzpomínky je prvním krokem k vnitřnímu osvobození.

Stalking: Jak se bránit a reagovat? Máme pro vás příběh Marie

3) Zvyšujte si sebevědomí

Nedostatek sebevědomí a schopnosti ocenit sebe sama je nejčastější příčinou chorobné žárlivosti. Začněte pracovat sama na sobě, věřte ve své schopnosti, rozmazlujte se a odměňujte se i za malé úspěchy. Práce s vlastním sebevědomím je dlouhodobý a nelehký proces, ale rozhodně stojí za námahu. Důležité je přijmout i své negativní stránky, smířit se s nimi a začít na nich pracovat. Své silné stránky naopak ještě více rozvíjejte a podporujte. Nikam nespěchejte, dejte si na čas a nechte vše volně plynout.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak překonat žárlivost a kde je hranice mezi zdravou a chorobnou žárlivosti?