Menu
WomanOnly
Láska

Jak zvládat žárlivost? Tipy, jak zapracovat na sebevědomí

Adéla Beranová

Adéla Beranová

17. 3. 2017

Žárlivost je sice někdy považována za zdravý projev lásky, ale nic se nemá přehánět. Co když nesnesete, aby partner promluvil s cizím člověkem a užíráte se doma děsivými pocity pokaždé, když odejde někam bez vás? Chorobná žárlivost považují někteří psychologové za poruchu a doporučují ji léčit. Důležité je začít u sebe.

Je to typická situace. Žena zůstává s malým dítětem doma a její muž čas od času vyrazí s kamarády do hospody nebo na víkend na hory. Mírná žárlivost může být v pořádku, pokud ale nepřekročí meze.

Jenže co dělat, když svou situaci nezvládáte, když svazujete sebe i svého manžela či přítele iracionálními výlevy žárlivosti. Kdykoli nejste spolu, kontrolujete ho telefonem a následně děláte hysterické scény pokaždé, když se vrátí. A oba jste z toho nešťastní.

“Člověk nemá právo zásadně omezovat jiné. Život se žárlivcem přináší do vztahu jedině lež, přetvářku a hádky a nakonec úplný rozvrat,” myslí si psycholožka Laura Janáčková. “V případě, že nezvládáte svou žárlivost sama, měla byste se obrátit na odbornou pomoc.Vaše chování je pravděpodobně ovlivněné také nízkým sebevědomím a nejistotou a tímto směrem by se pak měla ubírat vaše terapie,” dodává psycholožka. Nalezení sebe sama, své vlastní hodnoty a získání kontroly je podle ní jedinou cestou, jak z kruhu žárlivých scén ven.

Jak překonat žárlivost a kde je hranice mezi zdravou a chorobnou žárlivosti?

Ovládnětě se

Velké potíže může způsobit žárlivost v určité vypjaté situaci. Například jste na firemním večírku a váš partner se podle vašeho vkusu až příliš dobře baví s kolegyní. Nejhorší možnou variantou je ztropit žárlivou scénu přímo na místě. Ztrapníte jen sebe a zařídíte si s velkou pravděpodobností tichou domácnost.

V takových situacích je proto nejlepší pokusit se zachovat chladnou hlavu, buď zkusit naprosto přirozeně partnera zaujmout, třeba výzvou k tanci, nebo se zabavit s přáteli a nechat řešení na později. Ani doma ale nepropukněte v pláč a mezi vzlyky nechrlete výčitky.

Emocionální závislost na muži. 7 znamení, že svého partnera psychicky týráte

Zkuste partnerovi jenom lehce naznačit, že se vám jeho chování nelíbilo, jestli by se ho mohl příště vyvarovat. Budete mít ze sebe dobrý pocit a partner bude rád, že se to tentokrát odehrálo v klidu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zvládat žárlivost? Tipy, jak zapracovat na sebevědomí