Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak působí modré světlo na náš organismus? A kdy jej eliminovat?

Petr Gorás

Petr Gorás

27. 2. 2023

Už docela dlouho se vede diskuse o modrém světle, kterému se čím dál více vystavujeme prostřednictvím obrazovek telefonů, tabletů, počítačů i televizí. Trpí tím především náš spánkový rytmus. Někteří popisují i bolest hlavy a únavu. Pomáhají na to speciální brýle filtrující modré světlo? A poškozuje modré světlo náš zrak?

Co je modré světlo a proč může být problémové?

Není to tak dávno, kdy bylo denní světlo v podstatě jediným zdrojem modrého záření v životě lidí. Posledních několik dekád však modrého světla v našem životě rapidně přibývá, zejména po rozšíření LED obrazovek. Ty totiž z celého spektra barev vyzařují nejvíce právě to modré záření. Trend je navíc takový, že do obrazovek mobilů, tabletů, televizí a počítačů koukáme čím dál více. Tato zařízení sice nevyzařují takové množství modrého světla jako slunce, zato však do nich koukáme mnoho hodin i po setmění, a to navíc zblízka.

Modré světlo jako takové přitom není nijak škodlivé, naopak jej v určité míře potřebujeme pro zdravý život. Díky jeho působení se nám zvyšuje pozornost, paměť a bdělost. Modré světlo totiž potlačuje vylučování melatoninu, ostatní barvy tak činí jen v násobně menší míře. Tomuto hormonu se někdy přezdívá hormon spánku a jeho případný nedostatek ovlivňuje negativně celý spánkový rytmus i některé jiné aspekty našeho zdraví. Proto může být koukání do displejů po večerech a nocích tak škodlivé.

Jak úplněk působí na člověka. Proč trpíme nespavostí nebo nás bolí hlava?

Co způsobuje modré světlo

V rámci viditelného spektra má modré světlo nejkratší vlnovou délku ze všech barev, a proto je i nejsilnější. Podle fyzikálních zákonů totiž platí, že čím je vlnová délka nějakého záření kratší, tím víc energie předává. Na jedné straně tak stojí naprosto neškodné radiokomunikační vlny velké délky, na druhé straně pak třeba zdraví nebezpečné rentgenové či ultrafialové záření. A zatímco před ultrafialovým zářením už se chráníme pomocí slunečních brýlí a opalovacího krému, u modrého světla to ještě není nutné, ačkoli je mu svou vlnovou délkou velice blízko. Zejména kvůli této blízkosti zaznívají názory o možné škodlivosti modrého světla pro zrak, ačkoli to dosud nebylo vědecky prokázáno. Nepopiratelná je však škodlivost nadměrného modrého světla pro náš spánek.

Modré světlo a spánek

Protože nás modré světlo dokáže ze všech nejvíce držet v bdělosti, může zírání do obrazovky večer před spaním rozhodit tzv. cirkadiánní rytmus. Jde o jeden z našich biorytmů, takové naše vnitřní hodiny. Cirkadiánní rytmus ovlivňuje velkou část tělesných procesů od bdělosti přes krevní tlak až po funkci střev v průběhu dne a spánkový hormon melatonin v něm hraje zásadní roli.

V ideální případě bychom tedy měli alespoň dvě hodiny před spaním zcela vyřadit koukání do jakékoli obrazovky. Mnohá zařízení dnes také mají funkci snížení modrého světla, ačkoli to není zcela stoprocentní. U počítačů to lze udělat v nastavení obrazovky, na mobilech a tabletech si zase můžete zdarma stáhnout speciální aplikace fungující jako modrý světelný filtr.

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru

Škodí modré světlo očím?

Zatímco škodlivost modrého světla pro spánkový rytmus je dobře známa, poškození zraku modrým světlem dosud nebylo podepřeno důkazy. Neexistuje jediná relevantní studie, která by k tomuto závěru došla. U obrazovek a zdraví očí je však problém v něčem jiném. Říká se tomu astenopie neboli syndrom zrakové únavy, někdy se mluví i o tzv. digitální únavě. Ta podle stávajících znalostí nemá vůbec nic společného s modrým světlem. Problém spočívá „jen“ v tom, že naše oči při práci na počítači hledí na jediné místo a méně mrkají. Oko tím vysychá a oční svaly se neprocvičují. Mezi příznaky patří únava, bolest hlavy, podrážděné oči a rozmazané vidění. Řešení pak spočívá především v pravidelných pauzách a rozkoukávání se po okolí.

Brýle blokující modré světlo

Velkým komerčním trendem jsou nyní také speciální brýle blokující modré světlo, které mají údajně chránit zrak před poškozením a astenopií. Jejich cena se většinou pohybuje v řádu stovek korun. Výzkumů zatím není mnoho, avšak žádná relevantní studie dosud nezaznamenala jakýkoli efekt těchto brýlí.

Jedna z nejnovějších studií z roku 2021 si například pozvala 120 lidí a dala jim za úkol dvě hodiny pracovat na počítači. Půlce uživatelů dali vědci brýle blokující modré světlo, druhé půlce brýle obyčejné (placebo). Vědci pak na lidech zkoumali především zmiňovaný syndrom zrakové únavy a zjistili, že mezi oběma skupinami nebyl žádný signifikantní rozdíl.

 

Zdroje: health.harvard.edu, aao.org, webmd.com, everydayhealth.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak působí modré světlo na náš organismus? A kdy jej eliminovat?