Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak říci partnerovi, že s ním chcete bydlet? Nespěchejte a zapojte rozum i cit

Společné bydlení je zkouškou ohněm každého vztahu. Kdy je tedy vhodná doba spolu začít bydlet a jak takové téma vůbec nakousnout před partnerem?

Jak navrhnout společné bydlení

Dejte tomu přirozený průběh

Když se lidé rozhodnou navrhnout společné bydlení, často tomu předchází dlouhé přípravy od přípravy proslovu po diskuzi s přáteli. Zkrátka chtějí být dobře připraveni. Přitom nejlepší způsob jak navrhnout společné bydlení je nechat tomu volný průběh. Pokud on tráví hodně času u vás nebo naopak vy u něj, dříve či později na to dojde řeč přirozeným způsobem, například u večeře.

„U nás na řeč o společném bydlení vyplynula ze situace. Partner bydlel na druhém konci Prahy, kde měl i práci. Nemohl zůstávat přes noc, vstával by v půl páté ráno,“ svěřuje se Katka v jedné internetové diskuzi. „Jednou mu ujel poslední autobus a taxík by se mu prodražil, tak zůstal přes noc. Ráno mi pak řekl, že se vedle mě chce probouzet už pořád. Kdo by takovou nabídku odmítl?“

O společném bydlení mluvte ve správnou chvíli

Pokud, jako v případě Katky, takové příležitosti nepřichází a chcete si o společném bydlení otevřeně promluvit, vytvořte ji. Uvařte jeho oblíbené jídlo a výjimečně nejezte před televizí, ale u stolu nebo vyrazte mezi lidi a nechte se hýčkat ve vaší oblíbené restauraci.

Chvilky, během kterých se cítíte dobře, užíváte si přítomnost toho druhého a vytváříte společné vzpomínky – to je ta ideální doba, kdy se svěřit se svým snem bydlet spolu. Rozhodně nezačněte mluvit o společném bydlení během hádky, když se soustředí na práci nebo ho něco trápí, a dokonce ani během sexu. Už vůbec není nápad o takových věcech mluvit skrze telefon, SMSky nebo Facebook.

Roli hrají city i logika

Důvody, proč spolu začít bydlet se u mužů a žen výrazně liší. A aby to nebylo tak snadné, i pohlaví se dělí na dva tábory a to podle věku. Zatímco u mladších žen většinou hraje roli láska a potřeba být spolu co nejvíce, starší ženy urychlují sestěhování hlavně kvůli dětem, případně proto, že nechtějí ztrácet čas námluvami. Mladší muži pak vidí výhody v ušetřeném času za dojíždění i ušetřených penězích za rande. Starším mužům většinou chybí ženská péče a teplo domova, které podle nich umí zařídit pouze žena.

Výkladový slovník pro ženy: Co si muži myslí, když ženám říkají miluji tě?

Kdy začít společně bydlet

Společné bydlení na začátku vztahu

Chcete spolu bydlet, ale jste na začátku vztahu? V nejedné internetové diskuzi se dočtete, jak ženy doporučují začít bydlet spolu co nejdříve. Logika velí, že čím dřív dotyčného poznáte, tím lépe. „Lepší zjistit hned, s kým máte tu čest,“ píše Lucie v internetové diskuzi a další se k ní přidávají. „K čemu je, že se budete rok držet za ručičku, když se pak sestěhujete a zjistíte, že vám to spolu neklape. Je to ztráta času.“

Možná ale právě držení za ručičku je přesně to, co dělá vztah vztahem a pomáhá jej utužovat. Budování romantického vztahu je podle odborníku nedílnou součástí toho, aby dva lidé měli motivaci zvládat překážky ve vztahu. Společné bydlení raději neuspěchejte, pokud pro to není vyloženě důvod. Místo toho zapracuje na drobnostech, které váš vztah posílí a do budoucna připraví na společné bydlení.

Kdy se sestěhovat?

Neexistuje univerzální pravidlo, které by říkalo, po jak dlouhé době spolu bydlet. Každý vztah je jinak vyvážený, silný a připravený. Někteří partneři se nebudou cítit připraveni ani po třech letech nebo dokud to nezkusí, jiní by spolu mohli začít bydlet klidně po týdnu a klapalo by jim to.

„Ze své zkušenosti si myslím, že nejlepší doba, kdy spolu začít bydlet je ta, kdy spolu stejně trávíte tolik času, jako kdybyste už bydleli pohromadě,“ radí ženám v internetové diskuzi Zuzana. Mnoho žen jí dává za pravdu. A možná na tom něco bude, co myslíte?

Začátky společného bydlení

Vyhněte se ponorce

Bydlení s přítelem by měla předcházet diskuze, během níž si upřímně a bez pocitu křivdy povíte své obavy. Partneři se nejčastěji obávají ponorky. Roztomilé chrápání se promění v nesnesitelný zvuk motorové pily, objevují se hádky o úklid, zdržování v koupelně a hlasité telefonování. Najednou vám spolu prostě bude těsno…

Ponorce se lze vyhnout jedině tak, že spolu budete trávit rozumné množství času, dáte prostor svým koníčkům a přátelům a nebudete pořád zavření doma. Předcházení ponorce zahrnuje mimo jiné i to, abyste si řekli, co vám už v minulosti, ať už na současném nebo ex partnerovi vadilo: nepořádek po vaření, ignorace plného odpadkového koše, pohozené ponožky nebo papírové kapesníčky… Víte-li takové věci dopředu, snáz se vyhnete potenciálnímu konfliktu a nebudete si lézt na nervy.

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Nežárlete a nevyzvídejte

Když nemáte partnera denně na očích, jeho denní i večerní program tolik neřešíte. Když se k sobě nastěhujete, máte tendenci ho více hlídat. Najednou vám začne připadat podezřelé, proč přišel domů až v devět, když v práci končí v šest. Výslechy jsou ale to poslední, co váš vztah potřebuje, hlavně když jste pod jednou střechou teprve pár týdnů. To, že spolu teď bydlíte neznamená, že je jeho povinností být s vámi po večerech pořád doma.

Pokud je vám líto, že se jeho pozdní příchody dějí až moc často, řekněte mu to. Možná si jen neuvědomuje, že by vám to mohlo vadit. Až do dnešních dní byl zvyklý, že na něj doma nikdo nečekal. Najděte si některé dny v týdnu, kdy se domluvíte, že se doma potkáte už v šest a budete trávit večery společně.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak říci partnerovi, že s ním chcete bydlet? Nespěchejte a zapojte rozum i cit