Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak se stravovat ve 30, 40 nebo 50 letech? Upravte jídelníček svým potřebám

Veronika Tichá

Veronika Tichá

14. 1. 2020

O správném životním stylu a především zdravé a vyvážené stravě by určitě většina z nás byla schopna napsat několik dlouhých románů, máme ale přehled o tom, jak se mění potřeba příjmu potravy v průběhu života ženy? Potřebuje třicetileté tělo jiný jídelníček než tělo seniorky? Na několik základních pravidel o změnách v našem stravování se nyní podíváme.

Určitě nemusíme vysvětlovat, proč se už léta klade tak velký důraz na zdravou výživu, i malé děti dokážou říct, že pokud se chceme ve zdraví dožít vysokého věku, bez zdravého životního stylu to nepůjde. Teorii ovládáme všechny, je ale docela pravděpodobné, že ne vždy se řídíme správnými zásadami, které se v průběhu let mění.

V každém období života by mělo naše tělo přijímat trochu jiné látky a živiny, aby správně fungovalo. Výživa dětí a dospívajících nebo těhotných a kojících žen by vystačila na samostatné články, my se tedy zaměříme na specifické věkové kategorie. Naše čtenářky bude určitě zajímat, jak se stravovat v dospělosti.

Obecné stravovací zásady

V roce 2007 byla Společností pro výživu publikována výživová doporučení pro dospělé obyvatelstvo České republiky pod názvem „Zdravá třináctka“. Jsou určena pro zdravé osoby a slouží k prevenci tzv. civilizačních chorob, na kterých se správná výživa významně podílí. Většina z následujících univerzálních pravidel platících pro jakoukoliv věkovou skupinu pro nás nebude novinkou a možná se jimi řídíme automaticky, aniž bychom si to uvědomovali.

1. Udržujte si přiměřenou stálou tělesnou hmotnost.
2. Denně se pohybujte alespoň 30 minut.
3. Jezte pestrou stravu, rozdělenou do 4–5 denních jídel, nevynechávejte snídani.
4. Konzumujte dostatečné množství zeleniny a ovoce.
5. Jezte výrobky z obilovin a brambory nejvýše 4× denně, luštěniny alespoň 1× týdně.
6. Jezte ryby a rybí výrobky alespoň 2× týdně.
7. Denně zařazujte mléko a mléčné výrobky.
8. Sledujte příjem tuku.
9. Snižujte příjem cukru.
10. Omezujte příjem potravin s vyšším obsahem soli.
11. Předcházejte nákazám a otravám z potravin správným zacházením s potravinami při nákupu, uskladnění a přípravě pokrmů.
12. Denně vypijte minimálně 1,5 litru tekutin (neslazených).
13. Pokud pijete alkoholické nápoje, nepřekračujte denní příjem alkoholu 20 g.

Strava ve 30 letech

Kromě výše zmíněných bodů je nutné dodržovat další doporučení, která jsou v každém věku nepatrně odlišná. V období kolem třiceti let mají ženy zvýšenou potřebu železa vzhledem k tomu, že ho ztrácejí při menstruaci nebo například porodu. Získáváme ho z kuřecího, krůtího a libového červeného masa, z kapusty, špenátu, luštěnin a soji. Také vysoký příjem vlákniny je pro tuto věkovou kategorii důležitý, protože nám dodává energii a dlouhodobý pocit sytosti, což jistě ocení nejen „dietářky“. Mezi potraviny s vysokým podílem vlákniny patří zejména ovoce, zelenina a obiloviny.

Strava ve 40 letech

Po čtyřicítce je nutné eliminovat dopady menopauzy, což je možné ovlivnit i jídlem, zejména zvýšeným příjmem rostlinných tuků, které pomáhají zabránit také vzniku srdečních chorob a cukrovky.

Navíc omega-3 mastné kyseliny, které se nachází v tučných rybách, podporují dobrou náladu a zmírňují emocionální výkyvy způsobené právě menopauzou. Proto v tomto období zařaďte do vašeho jídelníčku lososa, vlašské ořechy, slunečnicová semínka, mandle, olivy a avokádo.

Nedostatek vápníku a vitaminu D ve vyšším věku může vést ke ztrátě kostní hmoty, proto těmto problémům předcházejte konzumací mléčných výrobků a ryb.

Rybí tuk a jeho účinky. Proč je nezbytný pro děti i dospělé?

Strava v 50 letech

Ženy starší padesáti let mohou pomocí některých antioxidantů trénovat paměť, zrak, bojovat proti vráskám nebo dokonce snížit riziko takových vážných nemocí, jako je rakovina. Dopřávejte si v tomto věku borůvky, maliny, brusinky, švestky, třešně, fazole nebo lilek, abyste se nemusely obávat projevů stáří. Dobrou zprávou je, že můžete omezit na minimum také bolesti kloubů s vysokým věkem bohužel nerozlučně spjaté, a to pomocí některých druhů koření s protizánětlivými účinky, mezi něž patří zázvor a kurkuma.

Tato výživová doporučení je určitě dobré dodržovat, ale rozhodně nic nezkazíme tím, když se budeme zdravě stravovat po celý život. Ovoce, zeleninu a potraviny s nízkým obsahem tuku a cukru a s vysokým podílem vlákniny si dopřávejme v každém věku. Na závěr bychom měli připomenout nejdůležitější pravidlo – nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme, abychom žili!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se stravovat ve 30, 40 nebo 50 letech? Upravte jídelníček svým potřebám