Menu
WomanOnly
Sex

Jak se zbavit filcek. Dejte stranou stud

Muňky, neboli lidově řečeno filcky jsou vši, které se vyskytují na ochlupených částech těla, nejčastěji pak v okolí genitálií. Proto jsou také klasifikovány jako pohlavně přenosná choroba, protože se nejčastěji přenáší právě při sexu. Někdy se ale také mohou objevit na prsou, v podpaží, vousech, nebo v obočí a řasách. Poradíme vám, jak se jim vyvarovat a jak se jich v nejhorším případě také zbavit!

Co to jsou filcky?

Muňka připomíná svým tvarem klíště – malá hlava, ploché čtvercové tělo a silné nohy s drápy, kterými se drží na chlupech. Samičky za dobu svého života, což je přibližně 3 týdny, nakladou 20-30 vajíček, ze kterých se za 7 dní vylíhnou larvy. Muňky se živí sáním krve, a proto vytváří nepříjemné pupínky a flíčky podrážděné kůže v intimní oblasti.

Existují ještě muňky a kde se s filckami nejčastěji setkáme?

Příznaky muňek

Pokud jste se nakazila muňkami, ať už při sexu, nebo třeba z ložního prádla, projeví se u vás hned několik nepřehlédnutelných příznaků. Na pokožce vznikají škrábance s drobným krvácením, ekzémy, hnisání, strupy. Pokud má člověk muňky delší dobu, dochází ke vzniku modrých skvrn.

Muňka je vidět pouhým okem, pokud je pozorně  prozkoumáno ochlupení. Vypadá jako tmavě hnědá až žlutohnědá tečka přichycená ke chlupu. Muňky způsobují svědění, které však nemusí být velké a postižení lidé mu nemusí věnovat pozornost. Při zpozorování příznaků je třeba ihned navštívit lékaře.

Nestyďte se zajít si k lékaři

Muňky nejsou nijak zvlášť závažné, ani život ohrožující onemocnění, jehož léčba není složitá, ale je nutná! Přípravek, který vám pomůže v boji proti filckám vám může předepsat pouze lékař, proto se k němu vydejte co nejdříve. Přípravek se nanese na postižené ochlupení, nechá se 5-8 minut působit a pak se opláchne. Ošetření je nutno opakovat ještě jednou za 8-10 dní.

Nejjednodušší prevencí proti muňkám je oholené ochlupení. Díky tomu se muňky nemají kde přichytit, a proto od nich budete mít pokoj jednou pro vždy. Pokud proděláte toto onemocnění je nutné se zbavit všech infikovaných věcí jako je hřeben, holící strojek, ručníky, ložní prádlo, spací pytle, nebo je důkladně vyčistit!

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých onemocnění nevíte, že je máte?

Nejdůležitější je hygiena

Nejúčinnější zbraní proti muňkám je tedy prevence v podobě důkladné hygieny a to nejen vaší. Dbejte i na hygienu partnera, pokud to nezvládne sám. Jedině tak docílíte toho, že muňky definitivně opustí váš všední život!

Co můžeme ještě doporučit, tak pro zvýšení bezpečnosti v sexu používejte kondomy. Navíc kdo má rád oholené ohambí, snižuje riziko přenosu.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit filcek. Dejte stranou stud