Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Existují ještě muňky a kde se s filckami nejčastěji setkáme?

Samozřejmě, že muňky neboli takzvané filcky ještě nevyhynuly. A je třeba si stále na ně dávat pozor. Patří mezi sexuálně přenosné a krvelačné parazity, které sají krev na intimních místech a žijí v ochlupení. Co všechno o nich víme, jak se jich zbavit a co na tyto potvory platí?

Co je muňka a jak se přenáší?

Veš muňka (Phthirus pubis) je parazit, který se podobá klasické vši žijící ve vlasech. Jde však o jiný druh nacházející se v oblasti pubického ochlupení. Nejčastěji muňky (nebo filcky, jak se jim lidově říká) žijí na Venušině pahorku, ale prakticky také ve veškerých oblastech, kde se vyskytují chlupy. U hodně zarostlých mužů i na hrudi, ve vousech či obočí.

Muňky se živí lidskou krví, snadno se přichytí na chlupech, kde kladou vajíčka, rychle se rozmnožují a sají lidem krev. Muňky poznáme snadno podle silného svědění. Ranky po kousnutí se ale mohou i zanítit. Každopádně jde o velmi nepříjemnou intimní záležitost.

David Beckham jako symbol metrosexuála, tvrdí autor tohoto pojmu

Muňky se přenášejí pohlavním stykem a v podstatě veškerými sexuálními kontakty, někdy také používáním společného ručníku. Záchodových prkének na cizích místech se ale bát nemusíte, muňky mimo tělo hostitele dlouho nepřežijí. Nejčastěji se s nimi setkáme v posteli promiskuitních lidí, kteří zrovna moc nedbají na hygienu, ale to neznamená, že se to nemůže stát také vám.

Jak se vypořádat s muňkami?

K hubení muněk se vždy používala látka zvaná permethrin, která je k dostání v lékárně. Její použití ale není pro každého bezpečné, navíc vůči mnohým chemickým přípravkům jsou již parazité rezistentní. Permethrin je neurotoxin, který se využívá k hubení vší, blech a dalších parazitů i obtěžujícího hmyzu. Extrémně toxický je však pro ryby a pro kočky.

Některé dříve používané toxické přípravky k hubení muněk, svrabu a dalších potvor jsou dnes již zakázané. O použití vhodného přípravku se určitě se poraďte v lékárně a nezapomeňte se také svým objevem pochlubit sexuálnímu partnerovi či partnerce. Oba lidé by se měli léčit a efektivně se muněk zbavit. Kromě odvšivení je nutností vyprat veškeré používané spodní i ložní prádlo, ideálně jej vyvařit a dobře vyžehlit, aby se zlikvidovaly i larvy a vajíčka muněk.

Svrab hrozí i čistotným. Jak toto infekční onemocnění poznat a léčit?

Na muňky platí holení

Co byste ještě měli vědět? Současná a ještě nedávná doba zajistila menší výskyt muněk právě proto, že bylo v módě holení pubické oblasti, a to také u mužů. Holení chloupků celého těla u někoho patří ke zcela běžnému hygienickému standardu, navíc je to velmi účinná metoda prevence a léčby muněk! Dnes jsou ale opět chloupky v módě, a to nejen pubické ochlupení, ale třeba také chloupky v podpaží, zkrátka přirozenost nadevše.

Proč může být holení intimních míst nebezpečné a co je nyní v módě?

Pokud si ale budeme pokládat otázku holit, či neholit, s ohledem na prevenci výskytu muněk, existuje jediná správná odpověď: holit!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Existují ještě muňky a kde se s filckami nejčastěji setkáme?