Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se zbavit šilhání? Operace je krajním řešením

Alena Zelová

Alena Zelová

1. 4. 2014

Šilhání trápí až 30 % populace. To není vůbec zanedbatelná hodnota! Vada očí, která není vůbec příjemná a nejedná se jen o zdravotní vadu, ale i vadu na kráse! Lze se šilhání zbavit?

Co je to šilhání?

Šilhání, strabismus, je oční vada, o které ani nemusíme vědět! Strabismus se projevuje dvěma způsoby – zjevně (viditelná na první pohled) nebo skrytě (lze ji vidět při únavě nebo zakryjeme-li zdravé oko a následně opět odkryjeme, tak lze vadu spatřit). Oko se může vychylovat různými směry.

Šilhání se nejvíce projevuje u dětí do 7 let. Strabismus trápí zhruba každé třicáté dítě. Je velmi důležité tuto vadu co nejdříve řešit, ideálně do 7 roku dítěte, jinak může dojít až k tupozrakosti a částečné slepotě! Objeví-li se tato vada u vašeho dítěte, řešte ji co nejrychleji, i když se může stát, že šilhání zmizí. Přesto pro jistotu raději navštivte lékaře, oči máme jen jedny.

Strabismus není jen dětskou nemocí. Může se projevit až v dospělosti a často dochází k ochrnutí některého z očních svalů. Dědičnost také ovlivňuje šilhání.

Jak si všimnout šilhání u dítěte?

Děti málokdy samy řeknou, že špatně vidí. Pokud není šilhání zcela zřetelně viditelné, mohou nás na něj upozornit různé znaky.

Na strabismus vás může upozornit, když se dítě špatně orientuje v novém prostředí nebo špatně rozeznává předměty, chce je uchopit, ale míjí je. Rovněž odlišná barva zorniček, pravidelné přivírání jednoho oka, časté mnutí očí nebo snaha sedět co nejblíže televizi, patří mezi znaky varující před šilháním.

Jak se zbavit šilhání?

Nejlepším případem, jak se zbavit šilhání, je, že zmizí samo. Ale i v tomto případě navštivte oftalmologii, kde vás prohlédnou a řeknou, jak na tom vaše oči jsou.

Další možností, jak léčit šilhání jsou brýle. Často potkáváme děti, které mají speciální brýle, kdy jedno sklíčko je zakryto speciálním krytem. Pokud vada nezmizí sama a ani brýle nepomohou, je zde možnost operace.

Speciální operace probíhá při celkové anestezii. Operace pomůže nejen od šilhání, ale i tupozrakosti nebo dvojitého vidění. Šilhání je velmi nepříjemné, jelikož má vliv na prostorové vidění. Lidé trpící touto vadou jsou svým způsobem handicapovaní a nepomohou-li ostatní metody, operace zcela jistě pacienta vyléčí.

Jak již bylo zmiňováno, nejde jen o určitý handicap fyzický, kdy vnímáte jinak prostor, ale také kosmetický, po jehož odstranění pacient opět získá své sebevědomí.

Cena operace očí se pohybuje kolem 25 000 Kč za obě oči. Je-li vada spojena s dioptrickou vadou očí, musí být prvně odstraněna tato vada a následně až šilhání.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit šilhání? Operace je krajním řešením