Menu
WomanOnly
Krása

Nová laserová operace vám dokáže změnit barvu očí

Jana Langová

Jana Langová

14. 12. 2017

Snila jste už odmalička o tom, že máte modré oči, ale matka příroda vám je nenadělila? Pak vás možná potěší nový objev firmy Stroma Medical, který slibuje změnu barvy očí za 20 sekund. Jak nová laserová operace funguje?

Krásné modré oči a jejich tajemství

Ačkoliv je krása modrých očí už od nepaměti opěvována a vyzdvihována, v celosvětové populaci se jí pyšní pouhých 17 % šťastlivců. Barva očí je bohužel geneticky daná, od svých rodičů si totiž neseme předurčené množství melaninu.

Melanin je tmavý pigment, který se nachází v kůži, vlasech a duhovce a dává jim barvu. Platí rovnice, že čím více pigmentu, tím tmavší výsledek. Z tohoto důvodu mají děti po narození modré oči – jejich tělo ještě neprodukuje melanin v duhovce.

Revoluční metoda

Do teď bylo možné si barvu očí změnit jenom pomocí barevných kontaktních čoček nebo duhovkových implantátů. Firma Stroma Medical ovšem přichází s novou, laserovou metodou trvalé změny barvy očí.

Poškozují kontaktní čočky v letadle zrak? Známe odpověď

Jak nová laserová operace funguje

Laserová metoda pracuje na principu toho, že se pod pigmentovou vrstvou ukrývají modré oči. Ty jsou totiž výsledkem nedostatku melaninu, nikoliv existence modrého pigmentu. Laser proto odstraní světlo pohlcující vrstvu a světlo může pronikat až do stromatu.

Stroma je ona vnitřní propletená tkáň, kterou vidíme při hlubokých pohledech do očí. Tam se světlo rozptýlí a odrazí zpět jen krátké vlnové délky modré barvy. Velmi podobně funguje Rayleighův rozptyl, díky kterému vidíme oblohu jako modrou.

Laser duhovku zasáhne nízkou energií, poškodí její buňky a tělo je začne samo ničit a postupně odklízet. Modré barvy se tak dočkáte až za několik týdnů, kdy bude pigmentová vrstva kompletně pryč.

Doba zotavení po laserové operaci

Samotný zákrok trvá jen zhruba 20 sekund na jednom oku, zotavení vám ale zabere o něco déle. Přeci jenom se jedná o zásah do těla. Nejenže chvíli potrvá než se vyloupne vaše nová nebeská barva očí, ale také počítejte se standardní zotavovací dobou jako u jiných laserových operací očí (např. Lasik).

Laserová operace očí. Čtenářky se podělily o své zkušenosti

Má to i své nevýhody

Operace je prozatím dostupná jen v několika státech světa (např. v Mexiku), v ostatních jí čeká ještě dlouhý schvalovací proces. Ačkoliv samotní zástupci firmy tvrdí, že operace oku nemůže ublížit, protože laser pracuje jen s melaninovou vrstvou, lékařství specialisté přesto zvedají varovný prst.

Oko je stále velmi citlivým orgánem, jehož poškození přináší dalekosáhlé důsledky, a operace je nevratným procesem. Nelíbí se jim hlavně způsob odstraňování melaninu, který je operací vpuštěn do oka a může tak ucpat odtokové kanálky.

Jejich ucpání může zvýšit nitrooční tlak, což dále může vést ke vzniku zeleného očního zákalu. Nicméně, podle Stroma Medical se toto stát nemůže, protože částečky melaninu jsou natolik malé, že kanálky zablokovat nemohou.

Kolik laserová operace stojí

Překážkou na cestě k modrým očím navíc může být vysoká cena operace. Nejenže byste si pořádně připlatila za letenky do destinací, kde operaci provádí, ale také samotná změna přijde na 5 tisíc dolarů, což je zhruba 109 tisíc Kč.

Co vy, šla byste do toho? Anebo jste se svojí barvou očí spokojená?

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nová laserová operace vám dokáže změnit barvu očí