Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Poškozují kontaktní čočky v letadle zrak? Známe odpověď

Veronika Tichá

Veronika Tichá

20. 4. 2015

Nosíte kontaktní čočky a při dlouhých letech je raději odkládáte, abyste si nepoškodili zrak? Není to nutné, i s čočkami můžete klidně nastoupit do letadla, pokud o ně budete dobře pečovat.

Mohou čočky v letadle poškodit zrak?

Kontaktní čočky nosí kolem deseti procent Čechů, a to zejména mladí lidé od 20 do 29 let. Častěji je pak volí ženy. Řada lidí s dioptrickou vadou nahrazuje při cestě letadlem kontaktní čočky brýlemi. Mnoho z nich netuší, že kontaktní čočky je možné v letadle bez problémů mít. Dokonce ani při dlouhých letech by neměly zraku uškodit.

Jediným problémem, který může při delším letu nastat, je horší snášenlivost kontaktních čoček v důsledku vysychání oka. To se projevuje pocitem cizího tělesa v oku, škrábáním nebo tlačením čoček. „Pro pohodlí během letu je dobré si s sebou na palubu vzít oční kapky neboli umělé slzy. Suchý vzduch v letadle totiž čočky vysouší a dochází k jejich smršťování. Vhodné je také po příjezdu zvážit aplikaci nového páru,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Hrozba teroristického útoku

Cestující s kontaktními čočkami často zajímá, jestli můžou převážet roztok na čočky na palubě letadla. V současné době to jde podle tuzemských aerolinek bez problému. Někteří z pasažérů slyšeli o události z roku 1995, kdy filipínští teroristé zneužili roztok pro výrobu bomby, ale i přesto si ho mohou cestující bez obav přibalit do palubního i zapsaného zavazadla.

Na palubu je ale možné vzít omezené množství. Tekutiny musí být v malém balení do maximálního objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu jeden litr. Z důvodu přetlaku uvnitř letadla je vhodné lahvičku s roztokem dobře uzavřít.

Zvažte létání, pokud trpíte onemocněním sítnice

Cestám letadlem by se ale měli vyhnout lidé, které trpí odchlipováním sítnice nebo krvácením na sítnici. Někteří lidé mají obavy i z poškození zraku kvůli zvýšenému tlaku v kabině letadla. „Tlak, který na palubě letadla vzniká, by neměl mít na kvalitu vidění vliv. Ale prudký pokles tlaku při výstupu malého letadla nevybaveného tlakovým systémem může vést k zhoršenému vidění v důsledku nedostatku přísunu kyslíku do tkání nebo i ztrátou vědomí,“ uvedla Michaela Netuková, lékařka ze stejné oční kliniky.

Na dovolenou je vhodnější vzít si jednorázové čočky. Pokud už si ale člověk vezme jiné, určitě by měl mít náhradní. „Mořská sůl z čočky vytahuje vlhkost, následkem toho se čočka zmenší a zvyšuje se riziko její ztráty. Navíc sůl kontaktní čočky znehodnocuje a snižuje jejich životnost. Proto je lepší brát si na zahraniční dovolenou čočky jednodenní, ty jsou nejzdravější a nejpohodlnější variantou na cestách.“ upozornil Pavel Stodůlka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poškozují kontaktní čočky v letadle zrak? Známe odpověď