Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak si správně čistit uši? Za horší sluch může špatná péče

Redakce

Redakce

20. 11. 2017

Ucho je párovým sluchovým ústrojím. Zároveň je velmi důležitým smyslovým orgánem. Skládá se z částí vnější, střední a vnitřní. Ze strany odborníků je apelováno na důslednost v rámci hygieny mající vliv nejen na lidské zdraví. Jak si tedy správně čistit uši?

Někdy se může jevit enormní péče jako škodící. Především se to týká právě sluchového orgánu. Jak si správně čistit uši? K dispozici je rozmanitá škála produktů a přípravků. Stejně tak se nabízí různé metody. Prioritou je, aby vše bylo prováděno šetrně, adekvátně a s nejvyšší bezpečností.

Lidé, kteří pracují či se často ocitají v nadměrném hluku, jako například zvukaři, hudebníci apod., by měli alespoň jednou ročně absolvovat audiometrické vyšetření, které posoudí potenciální sluchové ztráty a včas odhalí případné další problémy.

Jak náležitě vyčistit ucpané ucho

Tvorba ušního mazu je do jistého rozsahu fyziologickým procesem. Ušní maz je efektivní vůči zachycení prachových částic i nečistot z vnějšího prostředí, které v rámci infiltrace k ušnímu bubínku mohou zapříčinit zánět. V normální situaci se ušní maz nachází blíže k vnější části zvukovodu a nečiní problémy. Prostřednictvím nesprávného odstraňování ušního mazu či při nadbytečné akumulaci může dojít k vytvoření zátky. Následně nastává zhoršení sluchu v podobě nedoslýchavosti, vjemu tlaku či plnosti zvukovodu.

Nejbezpečnější alternativou jak si správně čistit uši v případě výše uvedeného problému je, že se použije rostlinný olej. Ideální je panenský olivový olej, avšak i jiné mají obdobný efekt. Prvořadé je ohřátí oleje a to na teplotu lidského těla. Poté opatrně nakapat do ucha a nechat chvíli působit. Je vhodné při této aplikaci ležet na nezalehlé straně. Tímto se maz uvolní a samovolně ustoupí ze zvukovodu. Rovněž pomocí příhodných přípravků rozpouštějící ušní maz lze vyčistit ucpané ucho. Které prostředky a metody jsou vhodné?

Zánět středního ucha je celoročním problémem. Jak ho léčit?

Sprej na čištění uší nejen jako prevence

Použít na čištění uší sprej je jednou z variant v rámci běžné hygieny. Tímto je poskytnuta dostatečná péče za pomoci spreje, který především účinně změkčuje ušní maz a tím napomáhá k samovolnénu odstranění. Sprej na čištění uší je výrobkem působící preventivně proti tvorbě mazových zátek i jako ochrana proti nadměrné produkci mazu a potenciálnímu ucpání ušního zvukovodu.

Jak si správně čistit uši sprejem? Je vhodné preferovat neagresivní ušní prostředky obsahující výtažky, jako například aloe vera. Lepší volbou jsou jemné a šetrné spreje, které nedráždí ušní bubínek či zvukovod. Sprej je velmi rozšířeným čisticím prostředkem. I když se jedná o zcela bezpečné použití, ze strany odborníků je vyzýváno k jisté opatrnosti proti neúměrnému používání.

Svíčka na čištění uší coby přírodní alternativa

Ušní svíčka byla již ve starověkém Egyptě, Číně i Indii efektivním prostředkem pro komplexní léčbu při obtížích s uchem. Ušní svíčka je dutá a teze působení spočívá v tzv. komínovém účinku. Při hoření svíčky stoupá její dutinou ohřátý vzduch vzhůru a tímto jsou z ucha vytaženy nečistoty i nadbytečný maz.

Zde je zásadní vědět, jak si správně čistit uši prostřednictvím svíčky. Pro aplikaci je nezbytná pomoc druhé osoby. Stejně tak je vhodné si připravit nůžky a sklenici s vodou pro možnost uhasit svíčku. Poté si lehnout na bok, v rámci bezpečnosti odhrnout vlasy z okolí ucha. Asistující osoba zasune svíčku do ucha a zapálí ji. Po celou dobu hoření je třeba disponovat maximální koncentrací a dbát zvýšenou pozornost, aby nedošlo k popálení pokožky. Poté svíčku z ucha vyjmout a zkontrolovat, případně vyhořelou část ustřihnout.

Svíčku na čištění uší je třeba vždy použít do obou uší, i když se potýkáte s problémem pouze na jedné straně. Mimo akutních problémů se svíčky používají i v rámci chronických obtížích. Svíčka na čištění uší je vhodná v rámci poruchy metabolismu, při problémech s rovnováhou, při nedoslýchavosti či pískání v uchu.

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou

Proplach ucha doma

Variantou pro zjemnění či odstranění ušního mazu může být též potenciální proplach ucha doma. Postačí k tomu pouze vlažná voda mající teplotu okolo třiceti sedmi stupňů Celsia a injekční stříkačka. Před aplikací je třeba zatáhnout za ušní lalůček pro otevření ušního kanálu a poté jemně vstříknout vodu. Stejně tak místo vody lze použít peroxid vodíku neboli kysličník. Při výplachu je ideální ležet. Tak je docíleno vyšší účinnosti a intenzity působení.

Čištění uší peroxidem

Je efektivním způsobem v rámci odstranění ušního mazu a nečistot. Peroxid lze aplikovat jak je již výše uvedeno injekční stříkačkou. Další možností je nakapat peroxid do postiženého ucha a nechat působit. Jakmile kysličník v uchu přestane účinkovat, tj. došumí, je adekvátní vytřít opatrně ucho vatou. Čištění uší peroxidem je bezpečné. Je bezpečnou metodou, jak si správně čistit uši. Avšak je třeba vědět, že peroxid musí být tří procentní a samozřejmě nesmí být jeho použití po expirační době.

Čištění uší ORL neboli za pomoci odborníka

Jak nadbytečné množství ušního mazu, tak naopak i nedostatek, může způsobit problémy a potíže se sluchem, jako například nedoslýchavost, ušní šelest, nepříjemný tlak v uchu, závratě. Základním předpokladem pro dobrý sluch je volná průchodnost zvukovodu. V případě nejen zaznamenání změny se sluchem či přetrvávajícím problémem, je dobré vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Lékař ucho vyčistí za pomoci speciálních přípravků a nástrojů, jako například pinzeta. Odstranění mazu lékař může provést pod ušním mikroskopem. Případně předepíše nebo doporučí další vhodné přípravky a kapky.

Máte doma opravdu čisto? 6 věcí, na které si musíte dát pozor

Výplach uší v kompetenci lékaře

Zejména v případě zalehnutí ucha nebo ucpaného ucha zátkou, která je tuhá či hluboko uložená, je dobré navštívit specialistu. Výplach je velmi efektivní a přináší okamžitou pomoc a úlevu. Jedná se o bezbolestnou záležitost. Lékař do zvukovodu vstříkne větší injekční stříkačkou proud vlažné vody nebo sterilní fyziologický roztok. Poté se sluchový orgán pečlivě vyčistí a vysuší.

Profesionální čištění uší

Prostřednictvím profesionálního přístroje lze vyčistit uši bez potenciálního zatlačení či zhutnění ušního mazu. Přístroj pracuje na bázi jako vysavač, tj. velmi jemně a zcela šetrně odstraní přebytečný ušní maz. Přístroj pracuje na základě pohonu dvou tužkových baterií. V rámci standardního vybavení profesionálního čištění uší jsou silikonové nástavce. Tím tak profesionální přístroj na čištění uší mohou používat i ostatní členové domácnosti. Profesionální čištění uší je bezpečné a hygienické.

Jak si správně čistit uši aneb je dobré vědět…

I když je ušní maz přirozenou ochranou ucha, díky tomu zvukovod zůstává vláčný, avšak bakterie i nečistoty jsou v bezpečné vzdálenosti. V případě chybně provedené hygieny a péče se většina snaží odstranit nečistoty vatovými tyčinkami, bavlněnými tampony či jinými nepatřičnými nástroji. Nesprávným čištěním lze způsobit i mnohá poranění.

Pozor na oblíbené vatové tyčinky. Problém spočívá především v nesprávné technice, kdy se uši tyčinkou nečistí, ale naopak ve skutečnosti se ušní maz zatlačí takto hlouběji směrem k ušnímu bubínku. Následně se vytvoří zátka. Ve výsledku je pak hučení v uchu, horší sluch. Při manipulaci vatovými tyčinkami lze poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu a tím tak je reálné riziko vzniku infekce.

V případě vzniku ušní zátky je třeba se svěřit do rukou odborníka. Potenciální riziko vytvoření výše uvedeného problému je v důsledku nesprávné hygienické péče či při tvorbě nadměrného ušního mazu. Vzhledem k tomu, že ucho je velmi importantní orgán, není dobré při jakémkoli problému zkoušet jakékoli laické rady.

Jak často čistit uši?

Potřeba a frekvence čištění je velmi individuální záležitostí, neboť spočívá nejen na tvorbě ušního mazu. Někdo disponuje více mazovými žlázkami a tím vyšší tvorbou mazu. V rámci prevence a běžné ušní hygieny postačí jednou týdně. V případě zvýšené produkce ušního mazu je ideální čistit tak, jak to vyžaduje nejen situace, ale zároveň nesmí dojít k poškození sluchového orgánu a ublížení si na zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si správně čistit uši? Za horší sluch může špatná péče