Menu
WomanOnly
Přátelství

Jak si vybíráme nejlepší přátele. Máte stejný mozek jako vaše kamarádka?

Je to tak. Vědci zjistili, že nikdo nemá mozek podobnější tomu vašemu, než vaše nejlepší kamarádka. Nejen, že sdílí vaši vášeň pro kočky, romantické filmy a má stejný smysl pro humor. Často navíc vysloví nahlas to, co máte právě teď na mysli. Je vám to povědomé?

Jako pohled do zrcadla

Nedávná studie zveřejněná v Nature Communicaitons tvrdí, že důvodem této podobnosti je, že nejlepší přátelé mají ve skutečnosti podobnou – nebo někdy i identickou – mozkovou aktivitu. Proto máte občas při rozhovoru s kamarádkou pocit, jako byste se právě dívala do zrcadla.

Tento výzkum uskutečněný v Dartmouth College zahrnoval původně 279 studentů, kteří vyplňovali průzkum o přátelství. Později zkoumali mozkovou aktivitu 42 studentů během sledování starých videí. Videoklipy zahrnovaly vtipné skeče, svatební obřady i záběry astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici. MRI vyšetření zjistilo, že čím bližší si přátelé jsou, tím podobnější je také aktivita jejich mozku. Jednalo se zejména o oblasti mozku spojené s motivací, pozorností a úsudkem.

Existuje přátelství mezi mužem a ženou? Vědci v tom mají jasno

Přátelství zkrátka nezapřete

Z celkových výsledků výzkumu bylo dokonce možné předpovědět, kteří účastníci jsou blízcí přátelé. A odhady byly naprosto správné. „Lidé, kteří reagovali velmi podobně na jednotlivé videozáznamy, které jsme během experimentu promítali, si byli vzájemně mnohem bližší než ostatní. To se prokázalo i při kontrole věku, pohlaví, národnosti, etnicity a dalších proměnných,“ upozorňují na zajímavý fakt autoři výzkumu.

Studie však vyvolává další důležitou otázku: Zajímáme se o druhé právě proto, že jsou nám velmi podobní nebo se tato podobnost vytváří až v průběhu přátelství? „Myslíme si, že obě možnosti jsou správné,“ říká autor Adam Kleinbaum a zároveň dodává, že tento fakt není natolik podstatný. Mnohem důležitější je, že přátelé s podobnou mozkovou aktivitou nás obohacují, protože posilují naše vlastní hodnoty, názory a zájmy.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si vybíráme nejlepší přátele. Máte stejný mozek jako vaše kamarádka?