Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak správně cvičit jógu? Zajistěte si zpětnou vazbu a instruktora

Redakce

Redakce

10. 1. 2014

JÓGA – mnoho žen si řekne: „To není nic pro mě!“. Samozřejmě, je založena na filozofických a duchovních principech, na které v dnešní době lidé nemají moc čas, ale jogínem se opravdu nestanete hned na první hodině. K dosažení oné „nirvany“ je potřeba se józe věnovat pravidelně, poctivě stavět pozice a postupně protahovat celé tělo. A pak, až budete vše zvládat, tělo se dostane do klidu, dosáhnete i klidu mysli.

 

Jóga je, troufám si říct, snad jediná sportovní činnost, která formuje tělo zcela rovnoměrně. Díky józe tedy budete postupně rozvíjet svého ducha, ale také skvěle formovat svou postavu. Chcete-li s jógou začít, měla byste znát několik základních zásad, které jsou pro začátek jógy nezbytné.

Vyzkoušejte několik druhů jógy a najděte si tu svou

Jóga má několik různých druhů, každému může vyhovovat jiný styl. Jóga je rozdělena na dvě základní skupiny, které mají další poddruhy. První skupinou je jóga energická a dynamická, druhou pak jóga zaměřená na detail a techniku pozic. Uvedeme si tedy pár typů, které jsou u nás v českých studiích nejvíce rozšeřeny.

Do kategorie energické a dynamické jógy patří ashtanga jóga, power jóga, vinyasa jóga a bikram jóga. Každý typ se od sebe liší určitými detaily. Do druhé kategorie se řadí iyengar jóga, která je právě na detailech a technice pozic založena. A na detailech záleží velmi, proto je nutné opravdu vyzkoušet více typů, než najdete tu pravou.

Pozor, chcete-li s jógou opravdu začít, je důležité ji z počátku praktikovat pod dozorem certifikovaného instruktora. Jóga je krásná, ale může být nebezpečná pro člověka, který ji nikdy nedělal a neví co a jak správně dělat. Budete-li doma zkoušet jógu podle DVD, nikdy na sebe neuvidíte, nebudete vědět, je-li pozice správně postavena a zda si nějak neubližujete! Jeden špatný pohyb může napáchat mnoho škody.

Jak na bolest zad? Správné cviky navrhne jen fyzioterapeut

A další důležitá informace! Až najdete tu svou správnou jógu, dbejte na to, aby vám byl váš instruktor sympatický, aby vás dokázat zaujmout nejen tím co učí, ale jak učí, jak jedná s lidmi, jak na vás působí jako člověk. Pokud by vás nebavil instruktor, nebude vás bavit ani jóga a nepřinutíte se dělat to, co dělat máte a zlepšovat se.

Pro začátečníky se doporučeje začít s iyengar jógou, která je taktéž vhodná pro děti, těhotné ženy, menstruující ženy, pro lidi se zdravotním omezením. Tento typ jógy má spoustu prostoru věnovat se studentům naplno od základů a sledovat, jak poctivě pozice staví. Tyto základní pozice jsou východiskem pro pozice pokročilejší a postupně připravují tělo na pozice složitější.

Co k praktikování jógy potřebujete?

Důležitá je podložka, pohodlné oblečení, ale ne příliš volné, aby instruktor dobře viděl, zda je pozice správně postavena. Dále se u většiny typů jógy používají pomůcky, které vám ale ve studiích většinou ochotně půjčí, takže nemusíte ihned investovat. Takovými pomůckami jsou bloky, pásky, bolstery. Tyto předměty usnadňují začátečníkům stavbu pozic a zabraňují tak zbytečné bolesti či nepříjemnému pocitu při cvičení.

Raději cvičte jógu i třeba jen 20 minut, ale denně, než abyste se účatnila dlouhých několika hodinových workshopů jednou za měsíc.

Jóga vás postupně pohltí, a i když si sama možná zpočátku nevšimnete, podvědomě začnete měnit jídelníček a budete plni energie. U sedavých zaměstnání jóga může pomoci se během pár vtěřin správně protáhnout. Mě osobně cvičení jógy velice uklidňuje a dodává pozitivní přístup.

Možná budete zpočátku váhat, jestli se nebute mezi lidmi stydět. Já se na první lekci styděla, to ano. Ale asi jen 3 minuty! Člověk má sám se sebou tolik co dělat, že okolí vůbec nevnímá a najednou má pocit, že je ve studiu úplně sám, protože opravdu není čas sledovat okolní cvíčící kolegy.

Tak se tedy vůbec nebojte, vyzkoušejte! Budete nadšeny!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně cvičit jógu? Zajistěte si zpětnou vazbu a instruktora