Menu
WomanOnly
Hubnutí

Hot (Bikram) jóga. Spalte až 900 kalorií v jedné lekci

Redakce

Redakce

6. 3. 2017

Chcete zažít novou výzvu, zbavit se bolesti zad a pročistit tělo? A navíc ještě spálit 3x více kilokalorií než při hodině aerobiku nebo zumby? Vyzkoušejte Hot jógu nebo Bikram jógu.

Pot z vás poteče už po pár úvodních polohách, cvičí se totiž v místnosti vytopené na 40 stupňů. Jaké jsou účinky Hot jógy na zdraví a jaká jsou nebezpečí?

Co je Hot jóga?

Hot jóga, neboli horká jóga, je lekce jógy, trvající 90 nebo 60 minut, která se cvičí v sále o 37-40 stupních celsia.

Jak se naučit jógu? Jde to zdarma a doma pomocí online kurzů

Jaký je rozdíl mezi Hot jógou a Bikram jógou?

Bikram jóga a hot jóga jsou si podobné, ale nejedná se o stejnou praxi. Bikram jóga je sestava 26 jógových pozic (ásán) a dvou dechových cvičení, jejichž pořadí se nemění.

V případě hot jógy není žádné pravidlo pro pořadí pozic, můžete cvičit například klasické typy jógy (Ashtanga, Vinyasa, Yin) ve vytopené místnosti.

Pozitivní účinky hot jógy

 • detoxikace (čištění) těla, zlepšení pleti díky pocení
 • hubnutí (spálíte až 900 kalorií za 90 minut)
 • posílení celého těla
 • zvýšení flexibility (působením tepla)
 • odstranění nespavosti
 • uklidnění mysli
 • snížení chuti k jídlu
 • odstranění zažívacích potíží

Jak probíhá lekce Hot jógy

Na vaší první hodině Hot nebo Bikram jógy vám lektorka vysvětlí, že pokud budete při první lekci cítit závratě nebo se vám zamotá hlava, je to úplně normální reakce a můžete si na chvíli sednout a ostatní jen pozorovat.

S výjimkou úvodních dechových cvičení se po zbytek lekce dýchá pouze nosem – to zajišťuje správné okysličení těla a vedle hydratace před lekcí je správné dýchání ten nejdůležitější prvek.

Co s sebou na první lekci

 • jógamatku (podložku na cvičení)
 • dva ručníky (jeden na podložku, protože se budete potit, a druhý do sprchy)
 • 1l vody (hydratujte se už 24 hodin před lekcí a 1,5 hodiny před ní vypijte alespoň litr vody)

Co jíst před cvičením a po tréninku při hubnutí radí odborníci na fitness

Hot jóga – Vaše první lekce

Jezte nejpozději 4-2 hodiny před lekcí lehké jídlo. Dejte si čerstvé ovoce, který vás hydratuje jako voda, nebo lehký salát s jogurtem.

Pokud jdete cvičit hot jógu ráno, vstaňte brzy a snězte například banán, aspoň hodinu před cvičením. Rozhodně si nedávejte snídani v podobě obří misky ovesných vloček s mlékem půlhodiny před cvičením – udělá se vám špatně od žaludku.

Nebezpečí Hot jógy

Při hodině hot jógy nepijte velké množství vody najednou – stejně jako například při kocovině se vám při velkém množství vody najednou udělá špatně a moc si nezacvičíte. Instruktorka dělá pauzy na napití se, dejte si ale jen pár malých loků, více nepotřebujete.

Dehydratace je jedním z vedlejších účinků hot jógy – při cvičení ztratíte až 2 litry vody a tak je potřeba tekutiny doplnit. Po lekci opět vypijte aspoň litr vody, jinak vás může začít bolet hlava.

Jak často cvičit Hot jógu

Po první zkušební hodině se možná budete cítit rozčarovaní a nebudete si jistí, jestli je to aktivita vhodná pro vás. Prospěšný je ale návrat do studia nejlépe do 48 hodin – zkuste to a uvidíte, že se budete cítit lépe, než poprvé.

Hot jógu můžete cvičit každý den, nebo alespoň 3 dny v týdnu – některá studia doporučují zkusit si 30denní výzvu.

Co si obléct na pilates? Pozor, není to jóga

Pozitivní účinky Hot jógy

Zjistíte, že díky zahřátí těla jste mnohem flexibilnější, než při praktikování jógy ve standardní teplotě. To vás bude motivovat a vy se dostanete dál, než kdy jindy.

Výsledky uvidíte v zrcadle – jógové pozice zpevní střed těla a zbavíte se tak otravných faldíků v oblasti pasu, posílíte záda a ramena a budete cítit, že máte více energie.

Hot jóga pomáhá i proti nespavosti a zažívacím potížím – některé polohy působí přímo na trávicí systém a odstraňují zácpu nebo nadýmání.

Kdo by neměl cvičit Hot a Bikram jógu

Cvičení ve vytopené místnosti je vhodné pro všechny věkové skupiny (děti do 15 let potřebují souhlas rodičů) a nezáleží ani na vaší fyzické zdatnosti.

Kontraindikací pro cvičení hot jógy jsou osoby s velmi nízkým nebo vysokým tlakem, srdečními chorobami a probíhající zánět v těle (chřipka, nachlazení a jiné).

Kde cvičit Hot a Bikram jógu v Čechách?

Studia, která nabízejí Hot nebo Bikram jógu jsou v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci, ale třeba i v Českých Budějovicích, Přerově nebo České Lípě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Hot (Bikram) jóga. Spalte až 900 kalorií v jedné lekci