Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak správně držet příbor. Přinášíme návod podle pravidel etikety

Adéla Lišková

Adéla Lišková

16. 10. 2018

Možná vás při čtení titulku napadlo, že takovou triviální věc, jako je držení příboru, přece zvládne každý, ovšem není to tak docela pravda. Jak správně držet příbor podle pravidel etikety?

Většina lidí nad tím, jak správně držet příbor, vůbec nepřemýšlí a prostě jej používají tak nějak intuitivně. Etiketa však pro držení příboru káže striktní pravidla. Ne že byste jste se bez nich v životě neobešli, ovšem při návštěvě vybrané restaurace se přece jen sluší používat při jídle příbor správným způsobem. Lidé často drží příbor jako tužku, to je ovšem špatně. Jak tedy držet příbor správně?

Jak správně držet příbor

Nejprve si řekněme, jak používat příbor a vidličku, pokud máte klasické jídlo. Pokud jste pravák, vidličku byste měli držet v levé ruce a nůž v pravé. Prsty směřujte směrem dolů ke stolu, ukazováčkem tlačte seshora na střenku a po stranách si příbor držte palcem a prostředníčkem. Konce držadel nože a vidličky opírejte o dlaně, neměly by tedy být vidět. Příbor by měl mířit výhradně směrem do talíře, vidlička pak hroty dolů.

Jak správně prostřít a používat příbor: Udělejte při večeři dojem

Krájení a skládání příboru

Při krájení pro pohyb nože používejte zápěstí. Steakové maso, na které dostanete steakový nůž, krájejte kolmo k vláknům svaloviny. Brambory si nakrájejte bokem vidličky. Zcela zapovězené je rozmačkávání brambor pomocí hrotů vidličky.

Na znamení, že jste dojedli, položte příbor rovnoběžně na pravou stranu talíře. Pokud ještě plánujete jíst, ale potřebujete pauzu, příbor dejte na talíři do kříže.

Jak drží příbor leváci

A jak má správně levák držet příbor? Přirozeně by to mělo být naopak, tedy vidlička v pravé ruce a nůž v levé ruce. Etiketa však přímo neříká, jak mají držet příbor leváci a jak praváci, je tedy možné si vybrat. Ostatně se najde mnoho leváků, kterým vyhovuje dělat některé věci jako pravák, včetně držení příboru.

Jak držet pouze lžíci

Při konzumaci polévky samozřejmě používáme lžíci. Držte ji v pravé ruce (leváci případně v levé ruce), přičemž držadlo si opřete o ukazováček a prostředníček a seshora přidržujte palcem. Lžíci si v žádném případě nedávejte celou do pusy. Až dojíte, lžíci položte na pravou stranu talíře.

Jak správně jíst špagety? Buďte jako Italové!

Jak držet pouze vidličku

Pokud máte jídlo, u kterého se obejdete bez krájení, jíst byste měli pouze vidličkou, kterou budete držet v pravé ruce (leváci v levé ruce). V tomto případě ji držte nikoli hroty dolů jako u klasického jídla, ale naopak hroty nahoru. Pouze vidličkou jíme například rizoto, ale i salát. I když jste nůž při jídle vůbec nepoužili, až dojíte, položte jej společně s vidličkou souběžně na pravou stranu talíře tak, jako u klasického jídla.

Jak držet příbor u těstovin

Pokud jíte například špagety či jiné dlouhé těstoviny, použít byste měli vidličku, kterou budete držet v pravé ruce, a lžíci, kterou budete mít v levé (leváci naopak). Těstoviny si namotávejte na vidličku, kterou si opřete do prohlubně lžíce tak, aby to šlo snadněji. Do úst si vkládejte zásadně jen vidličku, nikoli lžíci.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně držet příbor. Přinášíme návod podle pravidel etikety