Menu
WomanOnly
Škola vaření

Jak správně prošpikovat maso? Zvolte správnou techniku i nůž

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

2. 3. 2018

Pokud ve vašem jídelníčku nechybí maso, nemělo by v něm chybět ani špikování. Tahle úprava masa nabízí pořádně šťavnatý zážitek. A vůbec není složitá.

Na prošpikování stačí několik málo minut

Špikování není žádná věda, proto nemá smysl se mu vyhýbat. Naopak brzy zjistíte, o co jste se ochudili. Při zařazení tohoto kroku při úpravě masa posunete váš kuchyňský um na vyšší úroveň. Prošpikování dodá šťavnatost a lepší chuť řadě druhů mas, speciálně těm sušším. Můžete ho použít na vepřové, hovězí, kuřecí, na krůtu nebo na jehněčí maso.

Správná technika špikování a tenký ostrý nůž

Aby se špikování podařilo, potřebujete zvolit správnou techniku a kvalitní nůž. Měl by být tenký a skutečně ostrý. V ideálním případě sáhněte po filetovacím nebo přímo speciálním špikovacím noži.

V dalším kroku je třeba správně zasunout nůž. Zkušení kuchaři doporučují úhel 20 stupňů. Nůž zabodněte do masa po směru vláken a trochu s ním zakruťte, aby vznikla kapsa (můžete do ní strčit i prst, aby se zvětšila).

Špek je ideální zmražený

Aby se lépe pracovalo, je vhodné nakrájet zhruba na centimetrové proužky (konce trochu špičatější) a nechat zamrazit. Měla by stačit půlhodina. Pak je s nimi mnohem snazší zacházení.

Špek zasunete ve směru vláken, což nakonec i skvěle vypadá. Vláčnost a chuť k tomu jsou báječnou kombinací. Celý postup opakujte zhruba 5x, aby bylo maso dobře ochucené a krásně šťavnaté.

Mohlo by vás zajímat, že stejně jako použijete špek, můžete třeba využít i kořenovou zeleninu nebo česnek, což poskytne další zajímavý chuťový zážitek.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně prošpikovat maso? Zvolte správnou techniku i nůž