Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak správně trávit volný čas. Nezapomínejte na rodinu, přátele ani sebe

Redakce

Redakce

8. 11. 2016

Volný čas je pro mnohé z nás stále cennějším okamžikem. Měl by být zdrojem naší fyzické i duševní síly. Proto bychom se ho měli naučit efektivně využívat do poslední vteřiny. Jak zařídit, abychom strávili volný čas podle našich představ a zároveň načerpali co nejvíc nových sil. 

Neberte si práci domů

Pokud máte pracovní úkoly rozumně časově rozvrženy na homeoffice, na toto doporučení nehleďte. Po příchodu domů, po osmihodinové či dvanáctihodinové pracovní době, není pokračování v započaté práci právě ten nejvhodnější způsob, jak strávit následující část dne. Přehnané zatěžování organismu může mít za následek zdravotní potíže. Je zde riziko, že pokud nepolevíte ve svém pracovním nasazení a budete svůj organismus i přes veškeré výzvy přetěžovat, mohou se postupem času objevit zdravotní problémy, které vám dokonce znemožní vykonávat danou práci.

Jak nebýt závislá na partnerovi? Užívejte si svůj volný čas

Utužte vztahy v rodině

Zvažte tedy, jak by se dalo právě s vaším volným časem efektivně naložit. Pokud je před vámi volný den či víkend, pokuste se rozvrhnout na jednotlivé části dne volnočasové aktivity dle vašich možností. Někdy pracovní podmínky neumožňují rodině trávit čas společně tak, jak by si přála. Často dochází k odcizení, každý tráví svůj volný čas po svém, velmi zřídka se sejdou všichni pohromadě. Využijte volný čas k utužení vztahů, vymyslete společný program; zorganizujte třeba rodinný výlet do oblíbené oblasti, kam jste se již dříve chtěli podívat, ale stále jste to odkládali. Pouhé soužití vedle sebe vaši rodinu nestmelí, právě naopak.

Nezapomínejte na přátele

Říkáte si, že s rodinou svůj volný čas pravidelně trávíte? Potom si dejte ruku na srdce, jak se věnujete svým přátelům. Kdy jste naposledy byla na čistě dámské jízdě s vašimi kamarádkami, či si jen zašla s přítelkyní na pokec. Přátelé nás dokáží vytrhnout z životního stereotypu, obohatit o nové zážitky a třeba přinést nové úhly pohledu na věc. A to se také počítá!

Nejčastější chyby žen ve vztahu a jak je napravit

Volný čas = změna

Trávení volného času není jen o koníčkách, je to o změně. Každý z nás dělá jinou práci a jiné aktivity během pracovního dne. Z toho plyne, že způsob, jak budeme zacházet s naším volnem by toto měl reflektovat. Pokud pracujete manuálně, hledejte aktivity, u kterých načerpáte fyzickou sílu. Běžte posedět s přáteli, vydejte se na lehkou procházku, či si přečtěte knížku. Pracujete hlavou? Pak vybírejte sportovní aktivity, práci doma či na zahradě apod. Jste celý den na počítači a internetu? Vypněte všechny podobné přístroje a užívejte si volna bez nich. Nic vám neuteče.

Těžké je, pokud v rodinně je v tomto nesoulad. Pak se snažte se v společných aktivitách střídat či přijít s kompromisem.

Přihlašte se na kurz

Přemýšlíte o tom, že byste oprášili své znalosti v hraní na hudební nástroj, případně v jiném koníčku, kterému jste se dříve intenzivně věnovala? Navažte na to, kde jste přestala; přihlašte se do kroužku, kurzu zaměřeného na volnočasovou aktivitu, která vás baví, ve které se můžete např. kreativně rozvíjet nebo pracovat na získání dobré fyzičky; těch alternativ je opravdu spousta. Po takto stráveném dni budete mít dobrý pocit z toho, jak jste si dokázala rozvrhnout čas a co vše jste během něj byla schopná stihnout.

Endorfin a běhání všechny smutky zahání. Co dělá běh s naším tělem a psychikou?

Odpočiňte si

Někdy člověk nemá chuť na nic jiného, než na to uvelebit se na posteli, pozvat k sobě třeba i domácího mazlíčka, sledovat filmy a nic a nikoho dalšího nevnímat. A to je v pořádku, organismus si přece taky potřebuje odpočinout, je třeba mu k tomu dát prostor. Ale dávejte si pozor, jak často k podobnému trávení volného času sklouzáváte. Pasivní trávení volného času může nejen nás vést k pasivitě, ale mnohdy při podobných činnostech neumíme vypnout hlavu od ostatních problémů, a to je chyba. Podobné vypnutí je potřeba nejvíc.

Pestré aktivity

Každý jsme jiný a každého baví něco jiného. Snažte se ale při trávení volného času vybírat různorodé aktivity, zapojovat jiné lidi a udělat si každou chvilku trávení volného času novým zážitkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně trávit volný čas. Nezapomínejte na rodinu, přátele ani sebe